není nad spisovnou řeč
25.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Vzletná Letná

Sdílejte článek:

MARIE JOSEFÍNA FULKOVÁ

Listopadový balast, plnící veřejnoprávní kanály, jsem prozíravě trávila na slunečné pláži. Zpětně mě však hojnost článků na téma 30 let od listopadu opět vede k zamyšlení: Kdo jsou ti lidé, co hulákají pod taktovkou nedostudovaného kazatele a umělecké fronty, sestávající z umělců, kteří pomalu upadají v zapomnění? Nejsou kšefty, nejsou prachy, pořídili si početné rodiny a topí se často v milionových dluzích (Bolek Polívka). Spíše živoří z bývalé slávy, kdy se týden co týden objevovali v televizi (hlavně té veřejnoprávní)a vtloukali nepoučené veřejnosti do hlav svá politická moudra v pravidelných diskuzních pořadech. Byli téměř věrozvěsty nových časů. To nám vládl v dřevních dobách kapitalismu nepolitický prezident, umělec Václav Havel, a všichni umělci (především herci, filmaři a divadelníci) měli tehdy za to, že to tak bude jednou provždy. Že je jejich erudovaná mysl v politice udrží do skonání světa, budou své pozoruhodné názory na politiku za slušné honoráře šířit věčně a k tomu mít své jisté měsíční příjmy v ještě nezprivatizovaných divadlech a pravidelně i ve filmu, televizi, rozhlase …. Doba naštěstí pokročila, pryč jsou časy nepolitické politiky, divoké privatizace, „tunelování“ státních firem (to je mimochodem české slovo, kterým jsme obohatili i další jazyky), možnost stát se přes noc milionářem nebo chudákem.


Jistě se o to být milionářem pokusili i někteří z umělců, ale nějak se většinou nezadařilo. Nebo možná lehce nabyli a lehce pozbyli (farma v Olšanech). Tomu se říká neúspěch. Osobní krach. Jde jen o to, si to přiznat a neobviňovat a nevyřizovat si účty za svůj neúspěch s někým jiným. Teď je to Andrej Babiš, Miloš Zeman a bůh ví proč Marie Benešová. Ale ti opravdu nemůžou za to,že Bolek Polívka už nemá v ČT pravidelné měsíční Manéže, že na stárnoucího Hutku už téměř nikdo nechodí a není o něj zájem…

Ráda bych se mýlila, ale myslím, že i jejich dvousettisícové publikum, (kde by ho jinak měli?) se žádnými velkými životními úspěchy chlubit nemůže. Úspěšný člověk je totiž většinou spokojený sám se sebou, s výsledky své práce i patřičnou odměnou (jak finanční, tak v podobě zaslouženého společenského uznání). Je prostě zdravě sebevědomý a na rozdíl od účastníků vzletné Letné nepotřebuje nikoho zesměšňovat a urážet jen proto, aby si svoje pošramocené sebevědomí zvýšil.

Nepotřebuje se ohánět podomácku vyrobenými papundeklovými transparenty s nápisy HAMBA (té paní to fakt myslí), Babiše-Bureše do koše a nevím čím vším. Hlouposti se tu meze nekladou. Do takového obrazu nepříliš úspěšného člověka zapadá i Matěj Minář. Nevím, proč šel studovat teologii, ale pokud vím, jeho ambice jsou manažerského typu (neúspěšně se např. pokoušel o výnosnou manažerskou funkci v nejbohatší neziskovce Člověk v tísni, a jistě to nebyl jeho jediný pokus….)
Ano, všem těm účastníkům vzletné Letné podle mého soudu něco podstatného v životě chybí. Těm na pódiu zašlá sláva ( s výjimkou Ivana Trojana), těm dole především sebeuplatnění, slušný příjem a respekt okolí.

Jenže urážkami a křikem se respekt nezískává. A tak zůstane jen sebelítost.

Není to na jeden život málo?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Anonym 500,- Kč, Kateřina Levová 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 937,- Kč
Vybráno 51.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 149 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)