vesniceobchod
7.4.2020
Kategorie: Společnost

Vzkaz doby: Přestaňte obce vodit za ruku!

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplovaV korokrizi obhájila samospráva doktorát. Kam se hrabe stát s maturitou, kterou dává s odřenýma ušima.

Pravidla musí být, ale přesto – po přečtení některých aktuálních metodik pro obce se člověk až pokřižuje. Třeba té, jak správně zaúčtovat roušky. Svatá prostoto… To muselo dát někomu práce, to vymyslet!

Doba je přitom těžká, a zdaleka nemáme vše za sebou.

Přesto bychom si z ní, když už ji prožíváme, právě proto měli odnést mnoho poznání, na které bychom neměli zapomenout, až bude “poté”.

 


O řadě z nich jsem psala v nedávném blogu “Do naha”.

Dnes bych však chtěla ukázat na to, co je mi bytostně blízké, co je mým profesním “domovem”, a to je samospráva – obce, města a kraje. Ta totiž v této době zachraňuje stát, supluje vše, co nefunguje, je místním psychologem i psychiatrem, a musí si v mnohém sama poradit tzv. na koleně. A umí to. Umí to s ohledem na to, co je samosprávě vlastní – že své území dokonale zná, zná lidi, zná firmy, zná školy, zdravotnictví…zná vše navazující… zná tedy sebe sama.

A kdo dnes drží lidi nad vodou psychicky? Zase samospráva – a tady má ještě mnohem těžší úlohu, protože jí její práci těžce ničí média, zejména veřejnoprávní, která pojala pandemii jako příležitost psychicky zdecimovat národ, čemuž nepřispívají ani tiskovky vlády v té podobě, v jaké se konají. Informace jsou třeba, ale ne téměž 24 hodin denně a o tomtéž. Všichni víme, že je to zlé, a nemusíme to sledovat v přímém přenosu z celého světa 24 hodin, jako by ničím jiným země nežila.

Z radnic a krajů zní – lidi, zvládneme to, toto a toto se podařilo, tady je třeba pomoci, takové a takové jsou aktuální informace – bez hysterie, často i s humorem (nemohu nevzpomenout tančící hasiče a policisty) a s nadsázkou. Je světýlkem na konci tunelu, je regionální jistotou v době nejistoty.

Tedy samospráva žije, a díky ní tato země – obce a kraje fungují, řeší se dál územní plány, uzavírají se dál smlouvy, obce a města a kraje zajišťují svůj provoz přes všechny složitosti, co se nyní objevují, šijí se roušky, starají se o desinfekci, pečují o své občany všech věkových kategorií.

Státu by tedy mělo po třiceti letech dojít, že není oprávněn samosprávu vodit za ruku, protože je už dávno dospělá. Na tom nic nemění to, že sem tam se někteří starostové zachovají jako “děti” nebo naopak neodolají moci a jsou “lumpové”. Těch zbývajících 99% však jede jako pila a skvěle, a mnohem lépe než stát, který se je snaží sešněrovat do metodik a hlášení a formalismu. Aby je měl pod kontrolou a měl nad nimi vrch.

Je to paradoxní o to víc, že samospráva funguje mnohem lépe, než stát. To proto, že lidé na radnících jsou pod přímou kontrolou místních, taky proto, že starostové a spol znají své obce a města jako své boty, hejtmani zase své kraje…Takže ví, co dělat, když je to potřeba. I v době krize. A stát, když už jim nemůže pomoci, tak ať jim jejich dílo aspoň nekazí.

Zbytečnými metodikami, kontrolami, slovíčkařením, penále za každou hloupost, a nedej bože nezákonnými stíháními.

Nastal čas na to, aby v době “poté” byl přijat zcela nový zákon o obcích. Ten musí dát obcím a městům a krajům více pravomocí, více samosprávné svobody, a státu omezit možnost formalistické šikany, která ve svém důsledku obcím samosprávu “krade”. Obce by se měly řídit jen tímto zákonem, ne metodikami, které stejně obecně nefungují, musí se začít přihlížet k velikosti obcí, a k tomu, že každý region je prostě jiný, a to, co může úspěšně fungovat v jedné obci, v druhé nemusí. Zlo zvané dotace musí také doznat změn, a pokud jde o výkon státní správy, musí být samosprávě dostatečně zaplacena. Nedělám si iluze, že se těchto úkolů někdo ujme. Zákon o obcích si musíme s obcemi napsat sami, na to navazující zákon o krajích taky, a pravidla pro dotace taky. Tedy Samospráva sobě.

Zkrátka – tento nouzový stav toho ukázal hodně.
Ukázal, co “umí” EU, ukázal, co “umí” stát, a ukázal, co umí, tentokrát bez uvozovek, jiní (lékaři, hasiči, policie, služby…).

Osobně jsem hrdá na to, co předvedla a předvádí právě “moje” samospráva, která ve svém umu a efektivitě násobně předčila stát. Proto očekávám , že to bude mít dopad na to, jak se se samosprávou bude zacházet v dalších letech. Samospráva není přece podřízena státu, a nastal čas, aby si to ten stát důrazně uvědomil.

Sama pro to udělám, co budu moci. Ať na poli advokacie, tak s kolegy na půdě Unie sebevědomé samosprávy, tak ve společné kooperaci se Svazem měst a obcí, Sdružením místních samsopráv a Spolkem pro obnovu venkova.

Samospráva totiž v této krizi obhájila doktorát. Stát jí těžce dýchá na záda jen s maturitou. A to ještě s odřenýma ušima.

Samospráva by proto na tom měla stavět dál své oprávněné požadavky. Zejména to být opravdu samosprávou – která skládá účty občanům, ne státu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 760 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,08 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.