gun218
27.8.2019
Kategorie: Společnost

Výzkum ukázal, že zbraně denně zabraňují tisícům zločinů

Sdílejte článek:

SNČR

Přinášíme vám překlad odborného článku, který popisuje situaci kolem držení a používání zbraní v USA. Přestože se údaje v textu vztahují k USA, hlavní vzkaz je obecně platný kdekoli na světe, tedy i u nás. Zhoršující se bezpečnostní situace v EU přináší potřebu tato témata otevírat i v České republice.

Kolik životů skutečně zachrání legální držitelé zbraní?

Jakmile dojde k nějakému velkému zločinu spáchanému se zbraní, hned se ozvou různí samozvaní zástupci lidu a ideologové a volají po dalším zpřísnění držení zbraní. A to i tehdy, když předchozí zpřísnění situaci nezlepšilo. Příkladem budiž tragické události v Dayton, Ohio a v El Pasu v Texasu v srpnu 2019.

Poselství je jasné: Zbraně způsobují násilí. Zdaňte je, seberte je, zakažte je, zregulujte je. Udělejte něco, možná úplně cokoliv! Takové bezmyšlenkovité a emoční reakce jsou nebezpečné. Jak napsal Charles W. Cooke v National Review, „jakmile národ vytvoří přímou vazbu mezi emocemi a zákony, neudrží si svou svobodu dlouho.

Zbraně lidi nezabíjejí, zbraně lidi zachraňují

Svoboda není jedinou věcí, kterou zřejmě ztratíme, pokud budou přijaty zákony, které upřednostní emoce před rozumem, důkazy, logikou a lidskými právy. I životy budou ztraceny. Mnoho životů.

Kolik životů je ve skutečnosti zachráněno držiteli zbraní? To je nejdůležitější otázka, kterou výše zmínění samozvaní zástupci lidu a ideologové pochopitelně ignorují.

Nadpis v místních novinách Newnan Times-Herald zněl:

Muž hospitalizován, postřelen před barem

17. srpna – v sobotu ráno, krátce po první hodině ranní, přijela do Fat Boys Bar & Grill policie, protože se dozvěděla o střelbě. Zákazník vyhrožoval ostatním hostům, což vedlo k tomu, že ho ochranka podniku vyvedla na ulici. Naštvaný, že byl vyhozen, zvolal, že si jde pro zbraň a že podnik vystřílí.

Tento velmi rozčilený (a nejspíš opilý či zdrogovaný) muž následně na parkovišti rozbil okno auta, popadl pistoli z auta a začal střílet do vzduchu. Ben McCoy, muž, který vše viděl ze svého auta, měl u sebe svoji pušku. Než ji stihl použít, byl zasažen čtyřmi střelami od agresivního muže, který potom utekl do křoví.

Naštěstí přesto, že byl zasažen do hrudníku, břicha, levé ruky a pravého stehna, McCoye to nesložilo a útočníka rychle dopadl. Nikdo nebyl zabit, ale situace by nejspíš byla mnohem horší, pokud by Ben McCoy u sebe neměl zbraň a nevyrušil útočníka.

U tohoto konkrétního případu je samozřejmě politováníhodné, že byl zraněn nevinný člověk. Ale nesmíme ztratit ze zřetele, že právě jeho přítomnost (se zbraní) zabránila krveprolití, jehož se také mohl stát obětí. Mnohem obvyklejší je, že držitelé zbraní zabrání zločinu bez zranění, samozřejmě někdy s výjimkou útočníka.

Efektivita držení zbraní

Zajímalo mě, jak je to s efektivitou držení zbraní. Našel jsem fascinující čísla. Dobrým zdrojem informací je stránka GunFacts.info. Obsahuje informace, které mají řádné reference na zdroje údajů. Tam jsem se dozvěděl následující:
(statistiky jsou pro USA)

  • Držení zbraní každoročně zabrání odhadem 2,5 milionu zločinů, tedy průměrně 6 849 každý den. V drtivé většině případů ze zbraně není vystřeleno a incident se obejde bez krve (i té zločincovy).
  • Každý rok držitelé zbraní zabrání zhruba 400 tisícům život ohrožujícím násilným činům.
  • 60 % odsouzených zločinců přiznalo, že se vyhýbali útoku na lidi, o kterých věděli, že jsou ozbrojeni. 40 % odsouzených přiznalo, že se vyhýbali útoku i na lidi, u kterých měli jen podezření na to, že by mohli být ozbrojeni.
  • Zločinci uvádějí, že se vyhýbají vstupování do domů, kde někdo je, protože by mohli být postřeleni.
  • Méně než 1 % zbraní je užito pro spáchání zločinu.

Pokud chcete zpochybnit objektivitu těchto stránek, možná stojí za zmínku, že i Center for Disease Control ve zprávě pro prezidenta Obamu v roce 2012 po masakrech v Sandy Hook odhadlo asi na 3 miliony ročně počet zločinů, kterým zabránili držitelé zbraní.

Dalším výtečným zdrojem informací (i pro jiná témata) je stránka JustFacts.org.

Použití zbraní při obraně

V publikaci Defensive Gun Use is More Than Shooting Bad Guys (Obranné použití zbraně je víc, než jen střílet zlé chlápky) James Agresti, zakladatel a prezident JustFacts poskytl obrovské množství důkazů z různých zdrojů, které ukazují, že obranné použití zbraní je mnohem častější a efektivnější, než jak o tom mluví proti-zbraňoví fanatici. Agresti říká, že „lidé, kteří používají zbraň pro obranu, velmi často nezabijí/neublíží zločinci“. To proto, že zločinci při zjištění, že je jejich oběť ozbrojená, okamžitě vyklidí pole.

John Lott, autor knihy More Guns, Less Crime (Více zbraní, méně zločinů) je prezidentem Crime Prevention Research Center (Výzkumného centra prevence zločinu), dalšího z výborných zdrojů informací k tématu. Píše k tomu:

32 % až 66 % ekonomů a kriminologů uvádí, že bez-zbraňové zóny (gun-free zone) zločince víc přitahují, než je odrazují. 40 % až 60 % si myslí, že zbraně v domácnosti nezvyšují počet sebevražd a 35 % až 62 % si myslí, že zbraně se užívají pro zastavení zločinu častěji, než pro spáchání zločinu.

To může vysvětlovat, proč ani New York Times ještě nevyvěsil billboard z oken svých kanceláří, na kterém by bylo: „Toto je bez-zbraňová zóna. Nikdo tady nemá zbraně.

Pokud bychom chtěli konfiskovat 350 milionů zbraní v celé zemi, mohli byste se chtít zeptat: „Když eliminujeme zbraně, tak přece eliminujeme i potřebu používat je při obraně, ne?“ Popřál bych vám ve vaší snaze hodně štěstí. Je snad důvod se domnívat, že se zbraně podaří vymýtit lépe než drogy? I školák vám řekne, že pokud k tomu dojde, tak budou zbraní zbaveni ti nevinní. Zločinci přece nemají problém se zákazem zbraní. Nechají si je, nebo si je pořídí na černém trhu.

Jsem tedy vděčným všem Benům McCoyům z celého světa, těm zákona-dbalým držitelům zbraní, kteří jsou pro zachování bezpečí nevinných lidí snad ještě důležitější, než policisté.

Autor: Lawrence W. Reed

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 198 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)