pandemic-4933793SPOLVIR
26.10.2021
Kategorie: Společnost

Vyzkoušená výmluva

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Když se loni na podzim rozjížděl koronavirus, napsal jsem, že opatření v podobě nošení roušek nebude mít na šíření epidemie žádný vliv. Prostě to nezabere. Stejně jako nezaberou lepší respirátory. Ne proto, že by rouška v principu neměla svojí účinnost při nákazách, ale protože k šíření epidemie dochází především tam, kde se roušky z principu nenosí a také proto, že při delším kontaktu se virus rozšíří i přes roušku. Tvrdil jsem, že bez omezení sociálního kontaktu epidemie pojede jako o závod i kdybychom se urouškovali. 

Loni trvalo poměrně dlouho, než Babišovi došlo, že roušková opatření v principu nestačí a než začal dělat ty lockdowny. Dodnes je otázka, nakolik ty houmofisy zabraly a nakolik zabral zákaz ježdění mezi okresy. Podle mých osobních zkušeností to zabíralo méně než při prvním kontaktu s koronavirem zjara, kdy se na dva týdny opravdu vyprázdnily silnice, lidi zalezli do bytů a opravdu se nepotkávali. Na podzim už to takové nebylo a čím déle lockdowny trvaly, tím méně se dodržovaly. 

To neplatí jen pro lidi kteří svou neochotu dodržovat opatření přímo demonstrovali nebo pro lidi, kteří byli rovnou připraveni to vládě spočítat a psali, jak se těší k volbám (a pak zvolili zřejmě Fialu… che che). Platilo to i pro lidi, kteří nijak nezpochybňovali existenci epidemie ani nezpochybňovali její nebezpečnost.  Ale když jste už dva měsíce zavření doma, tak prostě nějaký ten kontakt potřebujete. A tak se začali scházet po rodinách, pořídili pípu do garáže a začali žít svoje modifikované životy, aby se to co nejvíce podobalo starým dobrým časům. 

Většina lidí navíc byla úplně normální – když začali cítit příznaky nějaké nemoci, tak prostě zůstali doma a vyleželi to. Neroznášeli bacily do svého okolí. Jen málokdo byl opravdové hovado že s koronavirem chodil mezi lidi a kam dýchnul, tam nakazil. 

Bylo tenkrát zajímavé sledovat, jak všichni ti epidemiologové a ministři zdravotnictví zdůvodňovali ten trvale vysoký stav nákaz. Prakticky nikdo neřekl nahlas, že ta opatření prostě nefungují, protože je lidi nedodržují. Jen pár blogerů se tímhle zabývalo, ale myslím že to byly jen Kydy, které to řešily soustavně. Jinde se stále více mluvilo o koncentrácích a o čipování pomocí vakcíny a já zatím psal pořád dokola, že čím déle opatření trvají, tím méně se dodržují a tam, kam stát nedohlédne – za dveře domů, bytů a garáží – tam se lidé klidně scházejí jako by se nechumelilo a tam kam stát dohlédne, tam je z toho stále větší buzerace se stále menším smyslem.  

Tahle úvaha jako by snad na vládní úrovni byla zakázána. Tam opatření zabírala a fungovala… akorát nakažených přibývalo. Ale nakonec se zdůvodnění našlo. Pamatujete? Britská mutace, Indická mutace, mutace Delta… Vláda zavedla respirátory, ono to nefungovalo a tak za to mohla britská mutace. Pak se zavedly lockdowny, ono to moc nefungovalo a pic ho, mohla za to mutace Delta.

Musím říci, že o těch mnohem nakažlivějších mutacích v principu pochybuju, protože v loňských koronavirových číslech nikdy nebyl vidět žádný zlom nebo skok, který by ukazoval na novou mutaci. Nebylo nic takového ani v Evropě, ani v USA.  Všechno bez problémů pokryla exponenciála. Nic jiného nebylo zapotřebí. Kromě toho se nikdy neudělal žádný vědecký test nakažlivosti. Prostě si vybrali nějakou mutaci která dominovala a na ni svedli všechna selhání. 

Aby nedošlo k mýlce – samozřejmě že se objevují nové mutace. Virus se množí tak, že vleze do buňky a donutí ji vyrábět virus. Je běžné, že dochází ke změnám a že buňkou vyrobený virus je trochu odlišný od viru který buňku napadl. Pokud vím, jen u nás se eviduje asi 800 mutací – a to jsou už takové větší mutace, které se dají snadno odhalit. 

Ať už to bylo s mutacemi jakkoliv, ohromně se to hodilo. Všechny neúspěchy s řízením epidemie, všechny ty neúspěšné lockdowny, neúspěšné nošení roušek, všechno se vysvětlilo příchodem mutace. Vláda, ministr zdravotnictví, ani všichni ti Maďarové, Messesové a lékaři zachraňující Česko za nic nemohli, protože přišla nová agresivnější mutace. Já jsem pořád čekal, kdy někdo zamyslí nad sociálním aspektem té epidemie a začne přemýšlet nad tím, že prostě nelze lidi zavřít na půl roku a ještě si myslet, že to přijímají radostně a s odhodláním. Že je sice hezké nařídit roušky, ale dodržovat se to bude jen tam, kde se to vynutí. Všude jinde je lidi budou sundavat kdykoliv to jen trochu půjde. 

Teď jsme ve stejné situaci jako loni. Opět máme exponenciální nárůst případů. Opět se nám každý týden zdvojnásobují počty lidí v nemocnicích. Data ukazují, že očkování má u ohrožených kategorií asi 50% účinnost. Jednomu nakaženému to pomůže a druhému ne. V nemocnicích se objevuje stále více očkovaných.  Jen prostou aproximací lze dojít k datu, kdy budou nemocnice zahlcené a není to tak vzdálené datum. Loni v tuto dobu už různí analytici publikovali na fejsbůku svoje výpočty o šíření epidemie. Letos nic. Loni už různí doktoři volali po lockdownech. Letos nic. Všichni volají po tom, aby se lidi očkovali a já s Masterem jsme jediní, kdo tvrdí, že očkování nepomůže, protože i plná očkovanost nic nemění na ohrožení populace 65+. Možná dokonce naopak. Loni lidi za babičkou zbytečně nechodili a dávali si pozor, aby ji nenakazili. Letos jsou přece očkovaní, babička je také očkovaná, tak se “nemůže nic stát.”

Dneska tu zase máte mou předpověď apokalypsy…  Po dvou víkendových dnech, kdy se datum zahlcení nemocnic trochu oddálilo, se dneska hned po načtení aktualizací den vystřízlivění zase pěkně přiblíží. A všichni odpovědní i znalí jsou naprosto v klidu. I ten Václav Hořejší je stále citován v médiích, že letos se nic nestane. Petr Ludwig, který loni patřil ke vzorovým svědkům covidovým a v předstihu predikoval čísla, která pak skutečně nastala, ten zatím stále v klidu tvrdí, jak nás Fajzr ochrání před smrtí na 99%. Neochrání. 

Malá odbočka – když se podíváte na graf efektivity  vakcín, přepnete si ho do týdenního módu a podíváte se na křivku efektivity vůči úmrtí, tak zjistíte, že jsou týdny, kdy je účinnost dokonce mínusová. To jsou dny, kdy v nemocnicích umřelo víc očkovaných jak neočkovaných. Nemá smysl řešit letní měsíce, kdy umřelo za celý měsíc cca 30 lidí celkem, ale pokud se podíváte na týdny od 19. září doteď, tak zjistíte, že ve čtyřech týdnech umřelo víc neočkovaných, ale ve dvou týdnech umřelo víc očkovaných. 

Po celý víkend jsem přemýšlel, jak to budou naši sůdruzi ministěrové okecávat, pokud se ten nárůst případů nezastaví a pojede ve stejném tempu ještě čtyři týdny.  Pokud se epidemie nezačne z přirozených důvodů lámat sama, tak za čtyři týdny bude vidět, že se zase jednou něco pořádně podělalo. Všichni to uvidí. Smejkalové, Vojtěchové, Válkové, Babišové i Fialové a všichni ti doktoři budou za voly. 

Ale pak mi to došlo… proč nepoužít to, co se už jednou osvědčilo – novou mutaci. Prostě zase přijde nějaká nová agresivní mutace na kterou očkování málo zabírá a všichni budou z obliga. 

A jako na zavolanou jsem si víkendu přečetl první článek o jakési superzákeřné brazilské mutaci, kterou neodhalí ani běžný PCR test. Žádný Aeronet… normálně na Novinkách.

Takže budu pokračovat v předpovídání nejbližší budoucnosti… Ještě chvíli se bude apelovat na očkování, ještě chvíli budou doktoři tvrdit, že postačí roušky a všechno bude v pořádku. A pak… pak přijde Smejkal nebo nějaký jeho vysoce postavený kamarád a s velkou pompou nám sdělí, že je v Česku těžko odhalitelná mutace, kterou mezi všemi ostatními mutacemi našli až teď díky informaci od zahraničních kolegů a tato mutace umí obcházet očkování. Zalomí rukama, že za to nemůžou, že to mysleli dobře…. odeberou se na smetiště dějin (samozřejmě dobře zásobeni penězi) a nechají zvolené představitele, aby si s tím nadělením nějak poradili. 

Jakpak na něco takového zareaguje Babiš? Jakpak na něco takového zareaguje Fiala? 

Letošní bezstarostnost obyvatelstva je takřka absolutní. Sice se vyhlásily nová pravidla pro nošení roušek, ale ať jsem dneska přišel kamkoliv, nikde to nedodržovali. Vypadalo to všude úplně stejně jako minulý týden. V rádiu jsem slyšel nějakého vládního experta, který řekl, že současná úroveň opatření je zcela dostatečná a stačí aby se lidi očkovali. A také si pochvaloval, jak se před očkovacími centry znovu dělají fronty. 

Obávám se, že to nepomůže. Protože se teď masově očkují ti, kteří by covid překonali i bez očkování. Jen 15% nově očkovaných jsou důchodci. A z nich to polovině nebude nic platné. Očkování, které proběhlo až doteď nám přidalo tři týdny času na reakci. Nic víc. Očkování, které probíhá teď nám přidá další týden. 

Zatím si nikdo nepřipouští denní počty nakažených kolem 20.000 lidí. Zřejmě to také ani nebude možné otestovat, protože testy se dělají jen neočkovaným. Takže skutečný rozsah problémů nám možná uniká. 

Přijde nějaký samovolný strop? Začne počet nakažených a hospitalizovaných klesat? Nebo alespoň přestane exponenciálně růst? Pokud ne, zřejmě se během tohoto týdne přesune den vystřízlivění ještě blíž než na 17. listopadu. A my se přibližujeme chvíli, kdy nám nějaký mladý krásný a chytrý soudruh oznámí, že tu dominuje nová mutace, protože nikdo z nich nikdy nemůže přiznat, že prostě vsadili na špatného koně, že očkování funguje příliš málo na to, aby epidemii zastavilo. 

Zde je odpočet. Všimněte si, jak se kolem 9. hodiny ráno čísla promění:

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 614 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 2,84 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)