Germaine_Greer,_28_October_2013_(cropped)
24.5.2019
Kategorie: Společnost

Vyžeňte Germaine Greerovou aneb o počátcích deplatformingu v Čechách

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarPražský spisovatelský festival pozval známou feministku a čelí nátlaku aktivistů, aby pozvání zase zrušil. Kvůli její „transfobii“.

Germaine Greer je australská feministka druhé vlny, dnes už osmdesátiletá, se kterou se neshodnu skoro v ničem. V podstatě jsme ideové protipóly. Ale nikdy by mě nenapadlo tlačit na jinou organizaci, aby jí odřekla pozvání. Bojovníky světla a pokroku to holt napadá, takže když si pražský spisovatelský festival tuto dámu pozval k otevření diskuse „Krása spasí svět“, začal verbální teror. Přesně téhož typu, jaký jsem minulý týden popsal ve sloupku „Převrácený ledovec“ na stránkách komentářů Primy.

Nuže, ač je G.G. někde jinde než já, cítím povinnost se jí zastat. Toto je totiž, milí čtenáři, projev pokusu o deplatforming – rakoviny moderní společnosti, která postupně proniká do dalších a dalších zemí a sociálních kontextů. Ani zde v kotlince nejsme úplně chráněni a virtuální hon na Germaine Greerovou představuje jedny z prvních uzlíčků metastáz v dosud převážně zdravém organismu.

(Sociologa Hampla nedávno vyhnali ze dvou knihoven (druhý případ i s podporou Libereckého kraje), protože … napsal o svých myšlenkách knihu. Divím se, že ji pro jistotu ještě obřadně nespálili před budovou za zpěvu manter „inkluze, diverzita a smrt, smrt, smrt rasistickým štváčům z alt-rightu“. K mentalitě by to sedělo.)

Proti USA a dalším státům, které byly tímto jevem napadeny jako první, máme dvě výhody: určitou zkušenost s podobnými jevy z doby vlády NSDAP a následně KSČ, což se týká hlavně starších generací. A také možnost vidět, jak to vypadá, když se proces nechá živelně probíhat a metastázy růst. To můžou vidět všichni, chtějí-li. To se děje právě teď.

Situace na Západě je totiž v tomhle směru daleko horší. Nebo, z něčího hlediska, pokrokovější. Když můžou studenti Harvardu vyhnat z děkanské role špičkového právníka za to, že má tu drzost obhajovat nepopulární osobu (Harveyho Weinsteina), a ani to, že je černé pleti, mu v takovém případě nepomůže, nutně si vzpomenete na totalitní princip, podle kterého je obhajoba součástí obžaloby.

Dotyční přitom žijí v úplně jiném vesmíru:

Nic takového samozřejmě Greerová nehlásá (dávno by byla za mřížemi, Austrálie má na tohle paragrafy), prostě jenom tvrdí, že ženy nemají penis. Ale v očích pana Dzurendy je to v podstatě to samé co propagace genocidy. To musí být strašný guláš v hlavě, když někdo něco takového napíše pod vlastním jménem.

(V tomto případě vylučuji jinak lákavou možnost, že to třeba není skutečný účet, ale primitivní trollovací bot napsaný v Perlu či PHP, který na výskyt určitých klíčových slov generuje výkřiky typu „X je -ista, pro kterého není na akci Y místo! Je to jako dávat pět minut Židům a pět minut Hitlerovi!“ Proč? Boti vesměs nedělají překlepy typu „vzapamatuj“. Takže v tomto případě nejde o umělou inteligenci, ale o přirozenou blbost.)

Verbální guláš v kostce, pobavilo.

Mimochodem, to házení Hitlerem, které se v diskusi neustále opakuje, je tragikomicky infantilní a prozrazuje absolutní neznalost politických poměrů třicátých let. Hitler nebyl žádným fanouškem debat s protivníky, to by narušovalo jeho image seslaného vůdce a spasitele. Jeho verbální zbraní byly jednomužné projevy k davu, při kterých žádného oponenta neměl a mohl působit jako mystický Führer. Parlamentní „žvanírnou“ Hitler hluboce pohrdal a zároveň dobře věděl, že by jej schopní diskutéři dokázali nachytat a rozebrat; najednou by nebyl polobohem, ale jen obyčejným nedokonalým politikem jako všichni ostatní. Což nehodlal připustit.

Kdyby se v tehdejší pozdní výmarské republice opravdu dokázaly uplatnit debatní principy „pět minut Židi a pět minut Hitler“, možná by se nacisté k moci nikdy nedostali a Evropa by si ušetřila velké utrpení. Ale to těm současným soudruhům nevadí; s neznalostí se řve nejlépe, protože vnitřní svět primitivního jedince je příjemně černobílý.


Kratičký otevřený dopis pro lidi, kteří se stanou terčem takového kobercového náletu psychopatů.

Milý neznámý řediteli, jednateli, předsedo představenstva, vedoucí projektu atd. Nevím, kdo jsi, můžeš být třeba pravicový konzervativec jako já nebo zelený progresivec. (To druhé považuji za nejpravděpodobnější, protože tenhle kanibalismus se nejvíc provozuje uvnitř komunity, která jej vynalezla.) Je to vcelku jedno, protože v následujících úvahách tvoje identita nehraje roli. Barva pleti, pohlaví atd. jsou v tomto případě irelevantní, jde o dynamiku moci, a ta je v lidském rodě všude stejná. Už od starého Babylonu.

Jsi někdo, kdo řeší nějaký důležitý úkol. Uspořádat setkání, konferenci, vydat sborník, zajistit průběh přednášky atd. S tím souvisejí dvě věci: máš pravomoc rozhodovat a máš zodpovědnost za výsledek akce.

Povšimni si, co se stane, když ustoupíš takovému nátlaku. Fakticky přijdeš o pravomoc; papírově ji sice budeš mít stále, ale reálně se tvé výsadní právo vetovat účastníky, zaměstnance, umělce atd. přestěhuje k tlupě lidí, které jsi ani osobně nepotkal. Ale zodpovědnost za výsledek, ta ti zůstane.Tu oni si nepřevezmou, o ni nestojí. Pokud následkem jejich činnosti přijdeš o sponzora akce, o důležité hosty, o účastníky, padá to na tvoje ramena, ne na jejich. Ty se budeš zodpovídat jak veřejnosti, tak třeba lidem, kteří tu akci zainvestovali. Ne oni, ty.

Toto je velmi ďábelský vývoj. Útočníci usilují o moc bez zodpovědnosti a tobě pak zůstane zodpovědnost bez moci, což je stav, který bych zařadil někam do šestého kruhu pekla. Pokud toto připustíš, jen tak se z toho šestého kruhu pekla nedostaneš, odtamtud nevede žádná snadná cesta ven. Soudruzi si tě zařadí na seznam lidí, na které taková taktika funguje, a budou ti řádně soudružsky zasahovat i do dalších akcí a rozhodnutí, když to napoprvé tak pěkně vyšlo.

V podstatě jediné, co se v takové situaci dá dělat, je postavit se na tuhý a rozhodný odpor. Z čistě strategických důvodů; i kdybys s nimi třeba ze třetiny souhlasil a byl zviklán, nesmíš jen tak couvnout, nechceš-li skončit jako jejich nevolník. I ti predátoři v přírodě si vybírají nejslabší jedince a shledají-li, že hrozící souboj je příliš tvrdý, raději zakousnou někoho jiného, kdo jim z naivity či slabosti nastavil nechráněný krk.

Neustupuj jim, nikdy se to nevyplácí. Nikdy. Krátkodobě můžeš mít problémy, ale cokoliv je lepší, než ocitnout se v područí takových lidí na dobu neurčitou.


S potěšením konstatuji, že pražský spisovatelský festival zatím odolává. Ačkoliv to v komentářích vypadá, že z tajné vojenské laboratoře nešťastnou náhodou uniklo hejno naklonovaných prokurátorů Urválků, Germaine Greer je stále na seznamu hostí.

Pěkné a filozoficky konzistentní zdůvodnění, přátelé, ale nemohu se zbavit dojmu, že hážete perly sviním a moc se s nimi tzv. mažete. Lidé, kteří na vás vytáhli verbální hnojomety, nejsou žádnými fandy otevřené výměny názorů. Těm jde o moc, moc, moc a mít moci moc. A nevylučuji ani závist, protože proti Greerové jsou to vesměs nýmandi.

Já bych asi na vašem místě použil nějaký verbální šrapnel. Nemusí být nutně vulgární. Stačí třeba:

„Máte smůlu!“

MARIAN KECHLIBAR, Z BOŽÍ MILOSTI AUTOR BLOGÍSKU KECHLIBAR.NET

Případně, chcete-li dodat svému vyjádření galaktické vážnosti:

Ať si bezmocně buší pěstí do zdi a překousnou vzteky klávesnici.

Beztak je počítač jenom opresivní konstrukt starých bílých mužů. Vlastně by na něj neměli ani sáhnout, aby se neposkvrnili.

Autor: 

 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 788 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)