29.3.2013
Kategorie: Společnost

Vývoj státu

Sdílejte článek:

IVO VAŠÍČEK 29/03/2013

“Stát je organizované násilí” napsal v 19. století Karel Marx. Konstatoval prostý fakt, který si lidé neradi uvědomují.
Stát poprvé vytvořili lidé vlastnící majetek. Stát vytvořili pro ochranu svých majetkových práv. Celá historie lidstva je bojem o majetek. Stát chránil majetková práva vnitřně a vně. Vnitřně je nástrojem trestání zlodějů a podvodníků. Vnější je ochrana před jinými státy. Armáda je nástrojem vnější ochrany, případně je také prostředkem k získání kořisti – ovládnutí jiného slabšího státu. Všechny ostatní funkce státu byly doplňkové.
Různé revoluce vždy vedly ke změnám ve vlastnictví. Změny vlastnických vztahů jsou cílem všech revolucí, často však cílem nepřiznaným. Změna moci je spojena s vybudováním struktur na ochranu nově uspořádaných majetkových vztahů. Až do osmnáctého století stát řídila šlechta, tu po různých revolucích nahradili podnikatelé.
Ve dvacátém století získali podíl na moci i nemajetní. Většinou však jen okrajově. Komunistické revoluce zaútočily na majetek zcela. Majetku se násilím zmocnili nemajetní, příliš si ho však neužili. Postupně se majetek dostal do nekontrolovatelné správy vládnoucích byrokratů. Komunističtí byrokrati oficiálně nebyli vlastníky, ale fakticky s majetkem nakládali, jako kdyby jim patřil. V komunistických skansenech (Severní Korea a Kuba) se postupně vůdci transformovali do role absolutních monarchů. Díky tomu tyto státy přežívají, i když se v nich mají lidé možná hůře než dříve v klasických královstvích.
Současné západní demokratické státy jsou pokusem o hybrid. Na jednu stranu chrání majetková práva vlastníků. Na druhou stranu majetek přerozdělují nemajetným. Tahle kombinace by mohla teoreticky i fungovat. Lidstvu se však zatím nepodařilo nalézt vyvážený dlouhodobě funkční poměr mezi právy majetných a nemajetných.
V demokratických státech se rozhodující moc postupně ocitla v rukou byrokratů. V okamžiku, kdy začaly být z daní placeny i politické strany, stali se byrokraty i politici. Byrokrati s podporou nemajetných vytvořili systém, který přerozděluje i majetek, který neexistuje. Tento systém podporují i někteří vlastníci. Zadlužené státy jim platí tučné úroky.
Situace byla neúnosná už v minulém století. V Německu se ji pokusili řešit likvidací majetkových práv Židů (významná skupina vlastníků) a vojenskou kořistí. Sociální systém se v té době v Německu výrazně posílil – zdroje byly. Bolševické Rusko řešilo problém radikálněji – zabavili většinu majetku a z něho žili, vojenská kořist byla zdrojem také. Od r. 1917 dobývalo Rusko jednu zami za druhou, expanzi přerušil až střet se zájmy Německa. Rusko bylo díky pomoci USA úspěšnější. USA na všem vydělaly a vyřešili svoji krizi. Nejprve prodávali na dluh Sovětskému Svazu, později zbytku Evropy.
Po válce Sovětský Svaz (včetně satelitů) problém vyřešil regulací spotřeby. Životní úroveň (včetně zdravotnictví) držel na nákladových hodnotách, které si mohl dovolit. Centrální byrokratická správa majetku však není schopna konkurovat spontánně a dravě soutěžícím majitelům.
Západní demokracie dokázaly díky existenci konkurence majitelů produkovat více zdrojů než neefektivní centrálně řízené ekonomiky. Vše však má své limity. Západní demokracie zvyšovaly životní úroveň nemajetných i nad rámec svých možností. Vzniklý rozpor financovali nepřetržitým zadlužováním. Přibývá věřitelů žijících z úroků, přibývá nemajetných žijících se sociálních dávek, zvětšuje se množství byrokratů. Pro všechny tyto skupiny musí někdo vyprodukovat dostatek primárních zdrojů. Náklady spojené s provozem státu (úroky, byrokrati, solidarita) zatěžují zdrojotvorné procesy a neúnosně je prodražují.
Ekonomiky ztratily v mnoha odvětvích konkurenceschopnost. Dluhy už dosahují takové výše, že věřitelé začínají pochybovat o schopnosti států dluhy splatit. Systém se hroutí. Různé státní dotace výpomoci a regulace problém oddalují a prohlubují. Nekonkurenceschopnost některých odvětví je napravena dotacemi, ale ty musí zaplatit jiná odvětví. Tím se množství nekonkurenceschopných oblastí neustále zvětšuje.
Finanční krize a další jevy jsou pouhými příznaky této agónie. Řešení je sice jednoduché, ale v rámci existujících dogmat a politických systémů nerealizovatelné. Stačí zredukovat veškerou spotřebu státu a jeho přerozdělovací systémy na úroveň, která umožní kontinuální financování bez dalšího zadlužování. Daňová a poplatková zátěž přitom musí klesnout na takovou úroveň, aby byly firmy schopny vyrábět konkurenceschopné zboží.
S tím však nemohou vládnoucí byrokraté souhlasit. Většina z nich by přišla o jediný zdroj příjmů. Byrokraté mají také oporu v těch, ke kterým směřují zbývající zdroje v rámci přerozdělování. Současní vládní byrokraté problém řeší formou dalšího zadlužování vylepšováním dluhově spekulativních systémů. Zcela logicky lze předpokládat, že budou systém “dojit” dokud to půjde – a to všichni bez rozdílu.
Změna nastane teprve v okamžiku, kdy státu dojdou zdroje. Až byrokrati nebudou mít co prodat a nikdo už jim nepůjčí, nastane kolaps. Do té doby budou soupeřit o moc. Potom atraktivita moci klesne a budou chybět i zdroje na její udržení. Teprve tehdy vznikne prostor pro nové koncepty a řešení.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 116 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.