JOUROVACENZ
15.11.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Vytvořila Evropská unie Ministerstvo pravdy?

Sdílejte článek:

MONIKA HRABÁKOVÁ

hrabákováVěra Jourová (eurokomisařka, hnutí ANO) se v květnu tohoto roku nechala slyšet na tiskové konferenci, která byla svolána k představení takzvaného účinnějšího „Kodexu zásad boje proti dezinformacím“ těmito slovy:

„Hrozby způsobené dezinformacemi na internetu se rychle vyvíjejí a my musíme zintenzívnit společná opatření, abychom posílili postavení občanů a ochránili demokratický informační prostor.“

Paradoxně jako poslední slova tohoto dramatického úvodu, řekla, že:

„To vše za předpokladu, že budou plně zachovávat svobodu projevu.“

Když bych měla úryvek projevu Věry Jourové vzít a přetlumočit ho tak, aby reflektoval, co eurokomisařka skutečně řekla, pověděla bych to, že Věra Jourová chce jakýmkoli prostředky posílit takzvané „factcheckery“, kteří budou kontrolovat to, aby se na internetu nešířil jiný názor, než názor jediný povolený, názor jediný správný. Její poslední větičce o tom, že by se tak mělo dít za předpokladu zachování svobody projevu a svobody slova, už, doufám, nikdo dnešní, kdo má zkušenosti s online cenzurou, neuvěří.

Kolega paní Jourové, eurokomisař pro vnitřní trh, Thierry Bretton, svou kolegyni na tiskové konferenci podpořil a sdělil veřejnosti, že:

„Potřebujeme, aby nám online platformy, celý reklamní ekosystém a sítě ověřovatelů faktů poskytly silnější závazky. Akt o digitálních službách nám v boji proti dezinformacím poskytne další účinné nástroje.“

Jeho slova jsou velmi podobná slovům eurokomisařky Jourové, ale něco na nich mě děsí více – a to takzvané sítě ověřovatelů faktů. Podobné organizace a uskupení totiž už známe i z našich českých vod – například web Manipulátoři.cz, kde pan Jan Cemper s minulostí, ve které podporoval anarchistická a antifašistická hnutí (v překladu: ANTIFA), působil jako šéfredaktor a říkal, že nedovolí, aby se nepravdě a lži říkalo jiný názor.

Představuji si, jak asi do těchto sítí ověřovatelů dotečou informace o tom, co je a co není pravda. Je pravda pouze to, co se dozvím v TV? Je pravda to, co píšou na iDnesu? Je pravda to, co mi přijde každé ráno do e-mailu od Evropské komise? Je pravda to, co mi řeknou, že je pravda a nic jiného pravda být nemůže?

Pan Cemper se svou hláškou o lži a jiném názoru bruslí na hodně tenkém ledě – mluví o svobodě projevu a vede organizaci ne nepodobnou Ministerstvu pravdy z Orwellova románu 1984, není to, přátelé, tak trochu paradox?

Minulý čtvrtek jsem vytvořila protikampaň ke kampani ministerstva zdravotnictví, kde jsem si kapičku pohrála s fotografiemi z kampaně Vojtěcha a upravila je tak, aby odpovídaly mé reálné zkušenosti se skutečnými lidmi. Popisky k nim jsem tedy přizpůsobila skutečným citacím od lidí, kteří existují a žijí kolem mě, včetně mé obvodní lékařky, která řekla, že si mám s ko*ro*nav*irem koupit paralen a čaj a zůstat v karanténě.

Protikampaň šlápla do vosího hnízda Ministerstva pravdy a z těchto hnízd se bohužel i na můj profil slétly vosy jako na přeslazené bonbony, článek označily jako dezinformace, mě jako dezinformátora a potrestaly mě smazáním protikampaně s 3500 sdíleními a osmiset komentáři a blokací na dvacet čtyři hodin.

Ráda bych, abychom si uvědomili, co se na nás řítí. Evropská unie začíná být zcela nekontrolovatelným zprostředkovatelem regulí, které jsou v přímém rozporu s ústavami členských států a které potírají základní lidské svobody, v tomto případě svobodu projevu. Buďme ve střehu a hlavně – vždycky a za jakýchkoli okolností mluvme o tom, co nás nejen v online prostoru potkává za cenzuru a potírání svobody projevu – neumlčí nás!

V případě, že byste si i vy chtěli podělit o svoje zkušenosti, napište sem do komentářů, nebo k sobě na profil – sdílejme to, co nás spojuje. V případech krajní nouze a skutečného bezpráví se můžete se svým příběhem a s žádostí o pomoc obrátit i na Společnost pro obranu svobody projevu, SOSP, například na e-mail sedlackova@sosp.cz – jsme tu a svobodu projevu si vzít nenecháme!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 588 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)