TRUMPJUNCKER
8.3.2018
Kategorie: Ekonomika

Vytrumpovaná EU

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Juncker opět selhal ve své reakci na oznámení amerického prezidenta, že Trumpova vláda zavádí cla na dovoz hliníku a oceli do USA. Spojené státy se zavedením cla odvolávají na zájmy národní bezpečnosti. (zdroj: 1url.cz/MtPyw.)

Reakce EU

Ministři obchodu EU se údajně dohodli, že přijdou s odvetnými opatřeními neboť zavedení cla na hliník a ocel je podle nich neslučitelné s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Předseda EK Juncker dokonce prohlásil: „ Krok USA nelze ospravedlnit obavou z národní bezpečnosti. Nebudeme nečinně sedět, zatímco náš průmysl je zasažen nepoctivými opatřeními.“ (zdroj: 1url.cz/OtPyo). „Uvalíme cla na (motorky) Harley-Davidson, na (americkou whiskey) bourbon, na džíny Levi´s,“ řekl následně německé televizi běsnící Juncker a jeho štáb vydal další prohlášení, že Evropská unie zvažuje zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz průmyslové i zemědělské produkce z USA. Že Juncker není ani vteřinu oprávněn hodnotit otázky americké národní bezpečnosti není třeba vysvětlovat. V Bruselu se prázdná sláma mlátí už dlouho a plánovaná EU cla na džíny a whisky dovážené z USA působí proto až komicky.

Pravidla WTO platí i pro EU

Americká vláda u zavádění cel argumentuje ochranou národní bezpečnosti. Pravidla WTO totiž tuto výjimku připouštějí. Týká se to nejen zbraní, ale i zboží, které se nepřímo týká zbraní, a které nakupuje armáda. Že se letadla nevyrábějí ani z papíru ani z kůže snad ví každý. Americké ministerstvo obrany navíc uvádí, že k použití bezpečnostní výjimky se v minulosti uchýlily i jiné země, jako třeba Rusko při odvetě za uvalení politicky motivovaných sankcí ze strany Evropské unie.

Zahájit Junckerem avizovanou obchodní válku s USA znamená nerespektovat pravidla WTO. Přitom EU se může domáhat řešení uplatněním sporu. WTO disponuje tzv. Tělesem pro řešení sporů (Dispute Settlement Body, DSB) a Mechanismem pro řešení sporů (Dispute Settlement Mechanism, DSM), které jsou využívány, pokud mezi členskými státy dojde k rozporu. Mechanismus pro řešení sporů je tvořen až 4 kroky. Prvním krokem jsou konzultace, druhým je panel, třetím je případné odvolání a čtvrtým je realizace. (zdroj: 1url.cz/UtPyG).

Juncker, místo toho, aby postupoval podle pravidel WTO předem USA vyhrožuje. Jde o obdobnou politiku, kterou dělá v rámci EU vůči členským státům. Pravidla EU nedodržuje, státům vyhrožuje a africká islamizace Evropy přináší Evropanům jen zmar a beznaději. Politika sebestředného Junckera dovedla EU na kraj rozpadu a jen Bůh ví, proč si Juncker myslí, že stejně arogantní až dětinská politika zabere na Američany.

„Uspět v nynějším sporu s USA by znamenalo napadnout uplatňování výjimky. Zatím její použití u WTO žádný stát nezpochybnil, takže chybí jakékoli precedentní rozhodnutí,“ doplňuje Lucie Vondráčková, ředitelka odboru obchodní politiky na českém ministerstvu průmyslu. (zdroj: 1url.cz/etPyH).

Výmluvná čísla

Největším dovozcem hliníku do USA je Kanada (56 procent), pak Rusko (8 procent), Spojené arabské emiráty (7 procent) a Čína (3 procenta). Experti poukazují na to, že Trumpovo rozhodnutí povede k obnově výroby hliníku a oceli v USA a šéf korporace U.S. Steel, David Burritt, zavedení cel přivítal s tím, že ocelářský průmysl v USA je dlouhodobě obětí čínského dumpingu. (zdroj:1url.cz/rtPyB).

Jeho slova potvrzuje hysterická reakce Junckera, který chce zajistit, aby americká cla neměla za následek zahlcení evropského trhu čínskou ocelí dodávanou za dumpingové ceny. Pokud by se její dovoz zvýšil, zavede Evropská unie ochranná opatření. Ocelový damping Číny Juncker tak zjevně připouští. Ale pokud se vůči němu USA brání, pokládá to za nepoctivé jednání? Navíc za stavu, kdy EU dost nevybíravě dotírala na USA, že musí dodržovat závazky NATO, ačkoliv mnohé členské státy NATO své závazky neplní? A že hliník a ocel je v oblasti zbraňových systémů významnou položkou Juncker nepochybně ví.

EU obchodní válku s USA prohraje

Trump reagoval na Junckerovy trapnosti velmi jednoduše. Oznámil, že pokud EU nehodlá respektovat pravidla WTO a bude zavádět „odvetná opatření“, Trump zavede další cla a to na dovoz automobilů, jejichž vývozní podíl do USA představuje 25% z celkového evropského vývozu. (zdroj: 1url.cz/ztPyU). I malý chlapec si snadno spočítá ztráty, které by EU utrpěla. Americký prezident Trump totiž označil celkovou bilanci obchodu s auty pro USA jako velmi nevyrovnanou a tento stav kritizoval již při svém nástupu do úřadu. Je možné si představit, že cla na hliník a ocel byla jen spouštěcím mechanismem s očekávanou velmi hloupou reakcí EU na čele s Junckerem. A že skutečným cílem Trumpovy administrativy je omezení dovozu evropských aut do USA.

Experti varují

Trumpova celní politika se podle expertů prý Američanům vymstí růstem cen. Možná, ale růst cen je i růstem inflace a o ten národní banky mají zájem. Velký zájem, jak předváděla například Česká národní banka několik let. A o tom, jak takové Japonsko marně válčí s deflací čteme také již dlouho. Primárním cílem Japonců bylo oživit spotřebitelské výdaje, protože ty představují 60% japonské ekonomiky. Jenomže vyčerpanost Japonské centrální banky je zřejmá a svět sleduje neudržitelnost japonského dluhu, pokud se inflace nezvedne. (zdroj: 1url.cz/jtcK9). Zdá se, že Trumpova politika, vedoucí k mírnému růstu inflace v USA je tzv. „experty“ hodnocena příliš jednostranně a s příliš politicky stranným pohledem.

MLADEKR

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 306,00 Kč
Vybráno 26.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 27 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
90 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.