MALI
18.9.2021
Kategorie: Společnost

Vystřídají nás v Mali Rusové?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDFrancouzský prezident Emmanuel Macron po stažení US Army z Afghánistánu oznámil, že Francie rozpustí protiteroristickou jednotku Barkhane v Mali a zavře vojenské základny v Sahelu, tedy subsaharské Africe. Francouzské a další jednotky – Bundeswehr, ale i naši vojáci – oficiálně bojují v Mali proti Islámskému státu, který se po pozemní porážce v Sýrii a Iráku přesunul i do subsaharské Afriky. Neoficiálně obsadily jednotky NATO zdroje surovin, které těží zejména Francie, boj s islámským státem byl jaksi upozaděn. To je také důvod nespokojenosti obyvatel Mali. Tamější vláda se údajně v nouzi obrátila o pomoc do Ruska. Vojenské velení Mali prý vyjednává o využití ruských žoldnéřů – „Wagnerovců“.


Pokud dojde k uzavření dohody mezi Mali a ruskými žoldáky, ukáže se také, jaký vliv získávají „nové mocnosti“ vliv v Africe, řekl bezpečnostní analytik Boubacar Salif Traoré ve francouzské televizi. Uvedl také, že vojenské operace pod vedením francouzské armády nevedou k žádným úspěchům. V současné době je vláda v Mali pod tlakem obyvatelstva, protože situace je nadále nejistá a bezpečnostní situace špatná. Tento tlak zřejmě také mohl vést k jednání s dalšími partnery. Úřady Mali potvrdily jednání s ruskou „Wagnerovou skupinou“, ale zatím nebyly podepsány žádné smlouvy. Rusko vyjednává o ozbrojencích, vojenské zapojení však oficiálně popírá.

Wagnerova skupina je považována za stínovou armádu s dobrými kontakty na Putina. „Francie a Německo proto zpochybňují svou účast v misi OSN,“ píše Dunja Sadaqi pro německou ARD a pokračuje: „Na demonstracích v Mali byly nedávno vidět ruské vlajky. Vojenská přítomnost bývalé koloniální velmoci Francie se stala stále více nepopulární vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi. Nyní prý malijská vojenská junta jedná s takzvanou Wagnerovou skupinou. Do Mali má být přivezeno 1000 ruských žoldáků se smlouvou na devět milionů eur. S úkolem vycvičit malijskou armádu, chránit vysoce postavený vojenský personál,“ píše Tagesschau.

Ve středu spolková ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová na twitteru uvedla: „Pokud se potvrdí spolupráce Mali s ruskými žoldnéřskými skupinami, zpochybňuje to základ mandátu Bundeswehru a my bychom museli vyvodit závěry společně s Bundestagem. Pokud vláda Mali uzavře takové dohody s Ruskem, je to v rozporu se vším, co Německo, Francie, EU a OSN v Mali již 8 let dělají. “ Asi jde o to, jak to dělají…

Dunja Sadaqi píše dále: „Nedávno exkoloniální velmoc Francie, která má v Mali silnou vojenskou přítomnost, pohrozila stažením a varovala před ruskými žoldáky. Francouzský ministr zahraničí Jean -Yves Le Drian řekl: „V minulosti, zejména v Sýrii, ve Středoafrické republice se vyznamenali vydíráním, nájezdy a porušováním všeho druhu – a nemohou být řešením.“

Wagnerovci jsou považováni za stínovou armádu. Jsou nasazování tam, kde Rusko nechce vystupovat oficiálně. Obchodník, který vlastní „Wagnerovu skupinu“, je prý v těsném kontaktu s Vladimirem Putinem a ruskou armádou. Odtud také berou nejmodernější ruskou výzbroj a munici.

Co na to říkají lidé v Mali? V samotném Mali to není špatná zpráva, říká obyvatel hlavního města Bamako pro francouzskou televizní stanici TV5 Monde: “Vidíme, jak armáda ztrácí půdu pod nohama. Život Malijců má pro mě větší hodnotu. Rusové jsou ti, kteří přinesli štěstí do Sýrie a střední Afriky. Takže vítáme tyto ruské vojáky, žádáme o to. Budeme jim fandit. “.

Teror se šíří – navzdory nasazení „mezinárodních“ (rozuměj západních) vojáků. O mezinárodním vojenském angažmá v Mali se již dlouho diskutuje. Mali je považováno za klíčový stát v boji proti islámskému teroru v západní Africe. Dlouhodobá stabilizační mise OSN MINUSMA a výcviková mise EU – EUTM, do níž je zapojen i Bundeswehr, nepřinesly požadované výsledky. „Malijské bezpečnostní síly jsou stále považovány za špatně vycvičené a špatně vybavené a pravidelně se stávají oběťmi útoků. Teror se v regionu šíří přes státní hranice, IS má základny i v Čadu a dalších zemích oblasti.“ Tímto konstatováním končí článek Dunji Sadaqi pro zpravodajství německé veřejnoprávní televize ARD Tagesschau.

Mimochodem, naši expediční experti také nepřinesli zvrat na bojišti.

Uvidíme, zda po Afghánistánu bude Mali další ztroskotanou misí NATO a zda nás bude očekávat přijetí malijských tlumočníků…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 176 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)