7.12.2013
Kategorie: Ekonomika

Vysoké daně sociální rovnost nezajistí

Sdílejte článek:

OD: PETR MÁLEK 07|12|2013

Občas se stane, že kolem nás projede Ferrari vezoucí nějakého hodně bohatého člověka z jeho vily za desítky miliónů do luxusní restaurace na večeři, jejíž cena odpovídá průměrné měsíční mzdě. V takové chvíli si řada lidí nemůže nevzpomenout na to, jak je takový luxus nemorální, když jiní lidé se mají mnohem hůře a musí se spokojit s mnohonásobně nižší životní úrovní. Jistě by bylo spravedlivější, kdyby stát tyto zbohatlíky ještě více zdanil a získané peníze rozdělil mezi chudé, a tím zajistil spravedlivější, více rovnostářskou a sluníčkovou společnost.

 

 

Obvyklý protiargument je, že zdanění bohatých podkope motivaci lidí usilovat o úspěch v podnikání, což povede k menšímu technologickému pokroku, menší dostupnosti kapitálu, zániku pracovních míst a k celkovému úpadku životní úrovně, který samozřejmě nejvíce pocítí právě chudí. Navíc, protože chudí pravděpodobně nedostanou peníze „na dřevo“, ale spíše ve formě nějakých bezplatných státních „služeb“, bude vznikat i problém ekonomické kalkulace, kdy stát nebude schopen rozhodnout, které služby poskytovat, aby nejlépe uspokojil přání příjemců, a dokonce ani nebude schopen najít nejefektivnější způsob, jak tyto služby zajistit.

 

Takový argument je samozřejmě naprosto pravdivý, ale nezapomínejme na to, že i kdyby pravdivý nebyl (tj. i kdyby bylo možné více zdanit bohaté, aniž by to mělo dopad na jejich motivaci, a i kdyby chudí dostávali pomoc ve formě peněz, které mohou libovolně utratit u soukromých firem), vysoké daně sociální rovnost stejně nezajistí. Peníze totiž nejsou vše.

 

Každý člověk je jedinečný a každý má jiný názor na to, jak jsou různé věci v životě důležité. Člověk, který chodí každý týden do divadla, má asi na divadlo jiný názor než člověk, který každý týden chodí na fotbal. Člověk, který se doma stará o hendikepované dítě, hodnotí invalidní vozík jinak než člověk, jehož dítě hraje závodně hokej. Člověk, který právě pobývá na Sahaře, hodnotí litr vody jinak než člověk, který 3. června 2013 vlastnil restauraci v Karlíně poblíž rozvodněné Vltavy.

 

A platí to nejen v otázce, které hmotné statky nebo služby jsou důležitější než ostatní, ale i v obecnější otázce, zda jsou hmotné statky a služby důležitější než jiné hodnoty, například morálka, láska, přátelství, fyzická krása, zdraví apod., které se za peníze koupit nedají (láska, přátelství) nebo se dají koupit jen částečně (fyzická krása, zdraví).

 

Příznivci přerozdělování od bohatých k chudým totiž nevědomky předpokládají, že peníze = kvalita života. To je ovšem ničím nepodložené tvrzení, o jehož opaku je možné se přesvědčit už jenom tím, jak často lidé říkají, že peníze nejsou všechno. Ve skutečnosti jsou peníze pouze jedním z faktorů, který určuje kvalitu života, a vedle nich jsou tu faktory další, jejichž příklady jsme si uvedli.

 

A pokud toto přijmeme, není již těžké vidět, jak nesmyslné ty přerozdělovací choutky jsou. Když bohatému vezmeme a chudému dáme, tak jsme tím nepřispěli ke spravedlivějšímu rozdělení kvality života, ale pouze ke spravedlivějšímu rozdělení jedné z mnoha věcí, které kvalitu života určují, přičemž ty ostatní faktory (láska, přátelství, fyzická krása) se nezměnily ani o píď.

 

 

To, že je někdo bohatší, ještě neznamená, že je šťastnější a má lepší život, a měl by se tudíž podělit. Možná je jeho život opravdu mizerný – třeba je ten člověk ošklivý, má problémy s navázáním přátelství, jeho rodiče umřeli při autonehodě a peníze jsou to jediné pozitivní, co ho v životě potkalo. Pak naběhne nějaký levicový intelektuál a v zájmu „sociálního smíru“ tomuto člověku vezme i to. To je opravdu velmi spravedlivé.

 

V praxi samozřejmě takto zřetelný případ často asi nastávat nebude, to ale na našich závěrech nic nemění. Nikdo – kromě daného člověka samotného – nemůže posoudit, zda se někomu v životě daří, či nikoliv. Nikdo nedokáže posoudit, jestli je šťastný, kolik má přátel, jak dobře se cítí či zda peníze vydělal snadno, nebo musel kvůli nim obětovat své mládí, zatímco jeho vrstevníci si užívali. Stejně tak nelze posoudit, jak moc své peníze potřebuje, co si za ně hodlá koupit (možná si chce koupit alkohol, ale možná také plánuje svým rodičům přispět na byt v přízemí, protože je bolí klouby) a za jakým účelem (benzín do zlého a ošklivého auta si lze koupit, protože se chci jen tak bezdůvodně projíždět po městě a troubit na maminky s kočárky, ale možná si ho chci koupit, protože dojíždím za nemocným příbuzným, o kterého se starám, a překvapivě nechci absolvovat několikahodinovou cestu MHD se čtyřmi přestupy, kterou mi zpříjemňuje přítomnost opilých a močících bezdomovců).

 

Život je prostě příliš složitý na to, aby se dala jeho kvalita posoudit podle toho, kolik peněz vám měsíčně chodí na účet – tam je totiž vidět jen jedna strana rovnice, zatímco ta druhá, tj. kolik peněz potřebujete, již vidět není, a rovněž nejsou vidět všechny další nehmotné a nezpeněžitelné slasti a strasti, kterými si všichni procházíme.

 

Vysoké daně pro bohaté tedy sociální rovnost nikdy nezajistí, naopak ji mohou velmi snadno prohloubit.

 

 

ZDROJ: mises.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 71 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...