STROMY
6.4.2018
Kategorie: Ekonomika

Vysadit 60 stromů a namíchat světově unikátní kompost. To vše za pouhých 41 milionů Kč …

Sdílejte článek:

JINDŘICH HRADECKÝ

Pokácet v Liberci uschlý strom? Ale kde že. Na tom si nikdo kapsu nenamastí. To už raději oslovit výzkumníky z NDR, aby z veřejných peněz namíchali zázračný kompost určený pouze pro vybraná města, díky kterému stromy obživnou.

Na úvod předesílám, že se nejedná o žádný opožděný aprílový vtip. Rovnou přikládám odkaz na zápis z jednání libereckého zastupitelstva, který místy připomíná scénář absurdního dramatu. Podrobnosti o projektu jsou v 72 stránkovém dokumentu, tak jenom ve zkratce.

Zastupitelé za Změnu pro Liberec, což je prakticky místní označení pro Stranu Zelených, přihlásili město do mezinárodního projektu “Futree – Městské stromy na extrémních stanovištích”. Rozpočet projektu byl 41 milionů korun a kromě Liberce jsou do něj zapojena ještě města Litoměřice, německé Drážďany, Freital a Univerzita UJEP. Výsledkem projektu by měla být výsadba 60 stromů v daných lokalitách a příprava speciálního humusového extraktu namíchaná zvlášť pro to které město a ten či onen strom. Když pak na jednání zastupitelstva začaly vyplouvat pochybnosti o smysluplnosti projektu, pokusili se Změnaři diskusi ukončit. To se jim ovšem nepovedlo, a tak začala show připomínající legendární vystoupení Kateřiny Biomasa-Jacques u Jana Krause, tentokrát v podání Karolíny Hrbkové a Jana Korytáře. Člověk by se tomu i zasmál, kdyby to nakonec daňového poplatníka nestálo tolik peněz:

Mgr. Machartová:Chtěla jsem se zeptat, jestli už jsou nějaké konkrétní vědecké osobnosti, které se budou na tomto výzkumu podílet. Jestli už jsou zřejmější a jasnější jména.

Ing. Hrbková:Já vám to z hlavy neřeknu. Děvčata tušíte tam vzadu?

Mgr. Korytář:Ale pokud nejsou, tak určitě budou, vzhledem k tomu, že tam bude partnerem ten výzkumný ústav.

Ing. Noswitz, vedoucí oddělení získávání dotací:Dobrý den, jenom jsem chtěla podotknout, že přímo vědecké osobnosti ještě nemáme, nevíme tedy přesně, ale z Výzkumného ústavu Silva Taroucy se nám určitě zapojí UJEP a z Drážďan také, ale konkrétní ještě nevíme.

Pravicoví zastupitelé nad projektem nevěřícně kroutili hlavou a žádali vysvětlení, proč je drážďanský humus tak drahý a v čem je tak unikátní. Jan Korytář pak použil zajímavé přirovnání:

“Je to asi něco podobného, jako kdyby tady pan Gábor, který byl v té válce v Afganistánu, tak kdyby přišel s nějakým projektem, a já jsem mu začal říkat: „no, ale pane Gábore, vy tam chcete vyslat nějaké vojáky, ale teď tam je vojáků spousta, tak proč tam budeme posílat další vojáky?“ A pak bych mu tady začal tvrdit:„a nezkoumali jste to, kdybyste si vzali třeba jenom vzduchovky, jestli by to nestačilo?“ Tak jenom, víte co, to já vám jenom říkám, že ta úroveň diskuse z odborného hlediska je pro mě v této rovině. Protože tady mluví do značné míry laici, kteří o tom moc nevědí, a ztrácíme tím opravdu hodně času.”

Ze strany opozice padaly konstruktivní dotazy, jako např. proč nebyla oslovena místní věhlasná botanická zahrada. Na to následovalo odůvodnění, že Botanická zahrada Liberec nemá ve své zřizovací listině zmínku o tom, že je schopna vyrobit kompost.

Sami “výzkumníci” nevylučují, že projekt selže a že drážďanský hnůj stromy nezachrání. Proto je v rozpočtu celého projektu tzv. Analýza socioekonomických dopadů inovativních opatření, kterou se bude zabývat Univerzita UJEP. Podle náměstkyně Hrbkové se tím rozumí toto:

“Budou tam zhodnoceny nejenom dopady na ty dřeviny, bude se zkoumat, jak ty dřeviny vegetují a jestli tam byl přínos v těch substrátech či nikoliv, a bude tam zkoumán i dopad na obyvatele, tzn., jak se to lidem líbí nebo nelíbí.”

Pokud bych byl takto přistižen, že tuneluji městský rozpočet, asi bych chodil kanálem. Paní Hrbková ale dokonce ještě zvítězila v soutěži Komunální politik roku v kategorii Veřejná zeleň. Jako kdyby David Rath měl v roce 2014 získat ocenění Vinař roku. Po udělení ceny se pak paní Hrbková ještě cítila ublíženě, když o tom kolegové z Hnutí ANO neinformovali veřejnost. Dokonce si paní náměstkyně postěžovala, že si sama musela vydat tiskovou zprávu, jak je dobrá.

I kdyby měl ten zázračný kompost z NDR uzdravit pár stromů, tak je cena 41 milionů pro 4 města absurdní. Nejeden z nás by byl ochotný vysázet 60 stromů a pak je doživotně hnojit kvalitním kompostem z vlastní zahrádky. To vše za zlomek ceny.

Je otázkou času, kdy se tento projekt objeví v sekci Zmařené dotace, kam dneska například patří zvedací most v Kolíně, který se ovšem nezvedá. Na tuhle kolínskou legraci ovšem tehdy padla celá miliarda.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 52 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...