9.2.2014
Kategorie: Ekonomika

Vypadá to na rychlý krach

Sdílejte článek:

OD: JANA KOVÁČOVÁ 09|02|2014

 

Můj obchodní partner se někde dočetl, že na cca pět a půl milionovou populaci Slováků reálně přispívá tvořením reálné hodnoty jen asi milion lidí . Zbytek jsou starobní a invalidní důchodci, děti, studenti, nezaměstnaní a zaměstnanci státních úřadů, veřejného školství, neprivátneho zdravotnictví, vojáci, hasiči, policisté, politici.

 

 

Vím, že nyní se mnozí budou cítit dotčeni. Že i ve státní správě se maká a lidé chodí domů z práce vyšťaveni. Jenže, ruku na srdce, vytvářejí všichni tou svou dřinou skutečnou ekonomickou hodnotu? Samozřejmě se dá o tom polemizovat, ale držme se pohledu mého partnera v debatě.

 

 

Zdálo se mi nemožné, že při takovém poměru by to tu ještě vůbec mohlo fungovat. Vždyť to by znamenalo, že jen něco více než 18 procent obyvatelstva živí zbytek republiky. Že statistiky se různí a k pravdě se jen těžko dá dopátrat, začala jsem počítat v mém nejbližším okolí a vyšly mi následující údaje mého soukromého miniprůzkumu:

 

Počet rodin / domácností: 15
Počet osob:  48

Z toho:

Zaměstnanci v privátní sféře: 9
Malí podnikatelé:  4
Zaměstnanci ve státní správě: 5
Nezaměstnaný:  1
Starobní důchodci:  6
Ženy na mateřské dovolené: 5
Žáci / studenti: 11
Malé děti:  7

 

 

Z údajů vyplývá, že podle tohoto metru třináct lidí ze vzorku vytváří reálné ekonomické hodnoty. Podnikatelé (nejsou typu dotace, předražené státní zakázky od kamaráda ap.) ale opravdu pracující a hodnoty tvořící malí podnikatelé. Proto je možné je zařadit do produktivního skupiny lidí. I když jejich příspěvek do daňově – odvodového systému je sporný. Poměr se tedy v mé vzorku změnil na 13/48, což představuje s odřenýma ušima 27%. Práci zaměstnanců ve státní správě z této skupiny k mému fungování vůbec nepotřebuji. Toto celé mi ukazuje jen těžko představitelnou možnost dlouhodobé finanční udržitelnosti v této skupině. Nemluvě o tom, že se zde nacházejí i nešťastnou shodou okolností dva poživatelé vdovského / vdoveckého důchodu z produktivních, dva příjemci vdovského / vdoveckého důchodu ze starobních důchodců a z deseti žáků / studentů pět poživatelé sirotčího důchodu.

 

 

Jistěže, prezentovaný vzorek velmi reprezentativní není, ale o to přesnější jsou výsledky. Dá se čekat, že se ženy z mateřské dovolené jednou vrátí zpět na svá místa – jedna ve státní správě, čtyři u soukromníka, studenti se zaměstnají či začnou podnikat. A možná si založí rodiny a vznikne další skupina na mateřské dovolené s malými dětmi. Zároveň je nezpochybnitelné, že důchodci jednou zemřou, ale to se může stát i těm produktivním a také z produktivních se časem také velmi pravděpodobně stanou důchodci.

Komu to přijde nedůvěryhodné a příliš vzdálené realitě si může spočítat, jak to vypadá ve vzorku v jeho nejbližším okolí. Pokud své výsledky uvedete v komentářích, vzorek nám naroste a bude stále reprezentativnější. Sečteno celkové výsledky budou možná ekonomicky příznivější a možná právě naopak.Následně se budeme moci zamyslet, podle mého názoru, ne nad tím ZDA, ale KDY ASI dojde k nevyhnutelnému krachu tohoto systému.

 

Poznámka redakce PP: Článek vychází z reality na Slovensku, ale stejný problém, ne-li ještě větší, máme i u nás.

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.