safe_image
27.9.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Vymývání mozků namísto kritického myšlení

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

“Univerzita obětovala myšlenky za ideologii. Proto dnes odcházím …”
P. Boghossian v rezignačním dopise
8. 9. 2021

Začátkem nového akademického roku odešel z Portland State University v USA významný filosof Peter Boghossian.

Ve svém rezignačním dopise popsal pokrytectví kolabujícího akademického systému, odklon od kritického myšlení k zaslepené ideologii a také štvanici, kterou zažil, když na kolaps univerzity začal poukazovat.

Vybírám pár úryvků:

  • Univerzita se transformovala z bašty svobody myšlení v továrnu na sociální spravedlnost, jejímiž jediným vstupy jsou rasa, gender a hraní si na oběť, a jejímiž jedinými výstupy je ukřivděnost a nejednota.
  • Studenti se neučí myslet. Jsou vycvičeni k napodobování morální jistoty ideologů. Fakulta rezignovala na úkol univerzity, kterým je hledání pravdy, a místo toho nastolila netoleranci vůči odlišným přesvědčením a názorům. Vytvořila se tak >kultura pohoršování<, kdy se studenti bojí mluvit otevřeně a upřímně. Spolu se skupinkou svých studentů začal profesor Boghossian tyto změny kriticky studovat. A záhy se dočkal represí ze strany univerzity a akademické obce:
  • bývalý student na mě podal stížnost a univerzita proti mně zahájila proces podle článku IX (článek IX je částí federálního práva, jehož cílem je chránit lidi před diskriminací)
  • rozšířila se fáma, že biju svou manželku a děti
  • neměl jsem možnost obhajovat se

Boghossian se proti pokrytectví rozhodl bojovat a vydal několik rádobyvědeckých článků v impaktovaném akademickém žurnálu “Cogent Social Sciences”. Tyto ryze recesistické články prošly recenzním řízením a byly úspěšně publikovány.

Když Boghossian licoměrnost “vědy” odhalil, začaly se mu na dveřích objevovat hákové kříže s jeho jménem.

Pan profesor pokračoval dalšími “vědeckými: články například na téma psích znásilnění v parku, aby upozornil na to, že věda je dnes založena nikoli na hledání pravdy, ale na ukřivděnosti.

Jaké byly reakce kolegů a školy?

  • jeden profesor přerušil veřejnou diskusi, kterou jsem pořádal,
  • jindy kdosi spustil během mé přednášky požární poplach. Univerzita proti tomu nikdy nijak nezasáhla.

Učil jsem své studenty, jak důležité je žít podle svých vlastních zásad. Jednou z mých zásad je obrana systému svobodného vzdělávání před těmi, kdo je chtějí zničit. Za co bych stál, kdybych nerezignoval?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 975 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)