USACHINA
1.9.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Výlet na Formosu v globálních souvislostech

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJak už všichni víme, poctil náš pan předseda Senátu, Miloš Vystrčil svou návštěvou ostrov Taiwan, dříve nazývaný Illa Formosa. Přistál tam s letadlem plným sluníčkářů, jimž vévodí Pirát Hřib, provázen po celou cestu frenetickým potleskem a jásáním Pražské kavárny…

Ale povznesme se nad jásot pokrokových médií naší kotlinky, jak že jsme to té Číně nandali, a podívejme se na jeho cestu z vyššího levelu. Začněme tím, co se děje u sousedů i v širším okolí. U opravdu velkých hráčů.

Téměř současně s páně Vystrčilovou misí na Taiwan totiž probíhala ve vybraných, velkých zemích Západní Evropy manifestační, okružní cesta Wang Yi, čínského ministra zahraničí. O které se naše ČT prakticky nezmínila. Jeho týdenní evropské turné zahrnovalo Itálii, Nizozemsko, Norsko, Francii a Německo. Ve všech zemích byl přijat vrcholnými politiky a dostalo se mu zacházení, obvyklého pro krále …. a zástupce Číny.  Ano, pravda, konaly se tu nějaké manifestace sorosovských profesionálů, a také Zelení a další levicově-pokrokové party trošku remcaly. Nicméně výsledný dojem ze všeho nejvíc připomínal námluvy.

Podle Bloombergu šlo o „čínský evropský diplomatický blitzkrieg”, během něhož se Wang Yi snažil vylepšit obraz Číny v Evropě a lobboval za těsnější spolupráci, společné projekty, med kolem úst mazal, lákal a sliboval… Podle jednoho nejmenovaného pracovníka Čínské akademie sociálních věd totiž „Strategický význam Evropy pro Peking vzrostl s tím, jak se zhoršují vztahy s USA a Pompeo usiluje o vybudování protičínského bloku zemí”.

Takže – Amerika a Čína se v současnosti přetahují o Evropu a vypadá to, že ve velkých a rozhodujících zemích té Západní se poněkud vlídnějším zrakem dívají na čínskou nabídku. Málo se třeba ví, že takový Emmanuel Macron měl od počátku letošního roku už čtyři dlouhé telefonické hovory se svým protějškem Si Ťin-pchingem. Z té oficiálně hrozné, po všemožných právech dupající  Číny….

A do toho si Miloš Vystrčil z jakéhosi Česka vyrazí na Taiwan! Aniž by se předem zeptal v Berlíně. Jestli třeba nešlápne velkým klukům do báboviček. A nedosti na tom. On tam ještě provokuje a přilévá oleje do ohně! Ve svém taiwanském projevu, mimo jiné, prohlásil: „Věřte, že my v Česku víme velmi dobře, co znamená žít s Velkým bratrem za zády. Velký bratr totiž slabost a chyby neodpouští.”

Číňan, podle očekávání, chytil na první pokus a vystartoval: „Vystrčil bude muset za své krátkozraké chování zaplatit vysokou cenu. Zpochybnit princip jedné Číny znamená udělat ze sebe nepřítele 1,4 miliardy Číňanů.” Tak pravil čínský ministr zahraničí, Wang. Bohužel však ještě v Německu. A uprostřed námluv… Předsedovi zahraničního výboru hostitelské země,  Norbertu Röttgenovi pak skutečně nezbývalo nic jiného, než s nešťastným výrazem ono Wangovo prohlášení formálně zkritizovat: „Skutečnost, že čínský ministr zahraničí během své návštěvy Německa osobně ohrožuje jiný stát EU a poslance, není jen diplomatickou, ale také demokratickou urážkou.”

Jaký je tedy praktický výsledek Vystrčilovy, tolik oslavované, odvážné cesty na Taiwan? Další roztržka mezi ČR a Berlínem. Tedy, jinými slovy, mezi námi a EU. Další pnutí. Další trhlina. Protože na toho, kdo při námluvách zvedne nevěstě sukně a ukáže její křivé nohy, na toho se rozzlobí všichni zúčastnění….

Aby se situace zcela vyjasnila, je třeba dodat ještě jednu důležitou okolnost. Páně Vystrčilova cesta se uskutečňuje krátce po návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea ve Středovýchodní Evropě. U nás, jak si jistě vzpomenete, krom lobbingu za Westnghouse, utvrzoval politické spojenectví a hlavně burcoval proti Číně. Čehož si povšimly i zahraniční zdroje. A s tímto poselstvím navštívil, kromě Česka, také ještě Slovinsko, Rakousko a Polsko. Tedy v zásadě takové V4 Plus.

Podívejme se teď pozorně na obě cesty. Wangovu i Pompeovu. Co vám to připomíná? Wang Yi z Číny jel do Itálie, Nizozemska, Norska, Francie a Německa. Do velkých, starých zemí Západu, do jakéhosi jádra EU. Do zemí politickou korektností už zcela zpacifikovaných, většinově pokrokářsko-vítačských a už dávno tvrdě multikulturních. Pompeo pak do zemí nových, rebelských a ještě jakž-takž homogenních. Do států, které pokrokářství a multikulti v zásadě stále vzdorují. Linie zlomu se táhne od Baltu k Černému moři. Co to tu vidíme?

Možná že budoucnost Evropy.

Malá  nápověda: ve které části našeho světadílu je nesrovnatelně více muslimů – v té co navštívil Pompeo, anebo v té, kam zavítal Wang Yi. Ministr zahraničí Číny? Té Číny, která docela nedávno uzavřela strategickou smlouvu o hospodářské a vojenské spolupráci s islamistickým, teokratickým Iránem…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 766 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.