ruskoolympics
9.12.2019
Kategorie: Společnost

Výkonný výbor WADA přijal doporučení své komise, Rusové nesmí 4 roky startovat na vrcholných akcích pod vlastní vlajkou

Sdílejte článek:

COM/HS

Výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA) na pondělním zasedání ve švýcarském Lausanne jednomyslně přijal doporučení svého výboru pro kontrolu dodržování předpisů v souvislosti s masivním dopingem v Rusku.

Znamená to, že během následujících čtyř let Rusové nesmí pořádat vrcholné mezinárodní akce včetně mistrovství světa, také se nesmí ucházet o jejich organizaci. Rusové stejně nemohou startovat na olympijských hrách či světových šampionátech pod ruskou vlajkou. Během příštích čtyř let ruští státní zaměstnanci či členové vedení Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru nesmějí navštěvovat mezinárodní sportovní akce. Informaci přinesla ruská agentura Tass.

Je možné, že ruská strana tento verdikt napadne na Sportovním arbitrážním soudu (CAS). Má na to právo během příštích 21 dní.

Ruští reprezentanti sice podle verdiktu budou moci soutěžit na příštím olympijských hrách v Tokiu, ale v japonské metropoli by oficiálně neměla vlát ruská vlajka. Podobná situace nastala i na ZOH 2018 v korejském Pjongčangu, kterých se zúčastnilo i 168 sportovců pod označením “Olympijský sportovec z Ruska”. Tento systém by platil od příštím OH v Tokiu, na ZOH 2022 v čínském Pekingu i na světových šampionátech v mnoha sportech. Ruský dopingový skandál trvá již od jara 2014, naplno propukl po ZOH v Soči. Na OH 2016 v brazilském Riu de Janeiro startoval kvůli skandálu jen omezený počet sportovců z Ruska.

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová po pondělním verdiktu uvedla, že sice hlasovala za současnou formu trestu, ale ona sama je za celoplošný distanc. “Bohužel, na zasedání v září 2018 jsme Ruské antidopingové agentuře (RUSADA) uvolnily činnost, aniž jsme měli k dispozici data. Teď vím, že toto rozhodnutí bylo nesprávné, “uvedla Norka. Prezident Mezinárodní šermířské federace Ališer Usmanov tvrdí, že trest proti ruským sportovcům je neúměrně tvrdý. “Boj proti dopingu by neměl zaměňovat za lynčování a aplikování nových sankcí za dopingový prohřešek, kde už byl jednou vynesen trest,” napsal Usmanov v listu WADA ještě v neděli.

Schválení očekávaného verdiktu je v souladu s postojem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) od chvíle, než v roce 2016 propukl ruský dopingový skandál masivních rozměrů. “Ctíme si zásadu, že viníky je třeba potrestat tak tvrdě, jak to bude možné, a nevinné musíme chránit,” řekl před několika dny prezident MOV Thomas Bach.

Pondělní verdikt WADA vyplynul ze zdlouhavého vyšetřování laboratorních vzorků, které Rusko předalo ještě v lednu tohoto roku. Právě poskytnutí údajů z moskevské laboratoře ve prospěch WADA bylo součástí dohody, podle níž mělo následně dojít ke zrušení pozastavené činnosti RUSADA. Uvedená data měla posloužit k odhalení roky utajovaného užívání nepovolených podpůrných prostředků u stovek ruských sportovců. WADA později uvedla, že informace, které Rusové v lednu poskytli, byly zmanipulované. 

Rozhodnutí WADA by mělo mít vážný dopad i na aktivity Evropské fotbalové unie (UEFA). Návrh totiž zahrnuje také odebrání akcí, které byly Rusku přiděleny, a to v případě, pokud by to bylo právně i prakticky možné . V ruském Petrohradě se příští rok mají uskutečnit čtyři zápasy fotbalových ME. Do “Benátek severu” naplánovali na rok 2021 i finále fotbalové Ligy mistrů. Mezi další akce, které spadají do navrhované čtyřletého distance, patří i MS 2023 v ledním hokeji také v Petrohradě či závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování ve středisku Roza Chutor nedaleko Soči. Takových akcí na příští čtyři roky je však mnohem více. Jak se daný problém nakonec vyřeší, ještě není známo.

Za plošný distanc byla i komise sportovců WADA, podle které přístup Rusů k očištění jejich sportovců od dopingu je výsměch nejen těm, kteří ctí pravidla fair-play, ale i těm, kteří je vytvářejí a chrání. “Rusové dokola porušují pravidla hry, a proto nemohou obviňovat WADA i další sportovní organizace ze zaujatosti vůči nim. Pravidla musí všichni dodržovat. Jsme již unaveni z různých ústupků a kompromisů vůči Rusku, které se v konečném důsledku ukázaly jako neefektivní, “píše se ve zprávě komise sportovců WADA. V prohlášení se ještě uvádí, že je známých až 145 kompromitujících případů manipulace se vzorky. “Nikdy se nedozvíme, kdo jsou ti sportovci a zda budou i nadále podvádět,” dodala komise sportovců WADA.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 213 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 2,14 out of 5)
Loading...
109 komentářů