¨hornici
1.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Vykašlal se stát na Karvinsko?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonOdboráři z OKD si stěžují na stát, že na ně vláda zapomněla. Ministr Adam Vojtěch jede do Moravskoslezského kraje jednat o situaci.

Odboráři OKD vydali stanovisko k současné situaci na Karvinsku. „Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech,“ napsali odboráři. Horníci podle nich vše dělali bez možnosti rozestupů či aktivního používání doporučených postupů.Zaměstnanci OKD jsou podle nich ze situace velmi frustrovaní. „Mnoho z nás je v karanténě, protože jsme se setkali s pozitivními kolegy. Mzda v karanténě činí 60 procent. Většina pozitivních byla infikována v práci, protože do té museli docházet, aniž to mohli nějak ovlivnit, jsou postiženi oni i jejich rodiny,“ uvedli odboráři. Vadí jim také, že okresy Karviná a Frýdek-Místek jsou touto situací stigmatizovány.

K výše uvedenému je třeba dodat několik „ale“. Nejprve je nutné se zmínit i o tom, že podobná situace s nejpostiženějším regionem s čínskou chřipkou byla i v Polsku v oblasti polských dolů. I tam se COVID-19 šířil mezi horníky a jejich rodinnými příslušníky. O tom se v médiích psalo již před několika týdny a dokonce se zvažoval zvláštní režim pro cesty do tohoto území Polska. Nakonec od toho bylo upuštěno, protože je zřejmé, že by to nebylo možné jakkoliv efektivně kontrolovat.

Když vláda vydala nařízení o nouzovém stavu, neznamenalo to automatické přerušení výroby. Naopak, vládní opatření se týkala jen omezení kontaktů mimo pracoviště, pracovat se obecně mohlo. Pokud v dolech nebylo možné zajistit rozestupy mezi zaměstnanci, nošení roušek bylo i díky poměrně těžké fyzické práci v šachtách nemožné, nebylo možné zajistit hygienické podmínky nejen v dole ale i na šatnách a ve sprchách, měla pravděpodobně vláda, nebo místně příslušná KHS, práci v dolech zakázat. Jelo se ale dál, jako by se nechumelilo, a ano se chumelilo. Odboráři tehdy neprotestovali, chodili do práce a pobírali mzdu. Pokud by odbory tehdy trvaly na přerušení provozu ve všech dolech OKD, a vláda jim přesto nařídila do práce chodit, pak by bylo pravdivé tvrzení o tom, že za současnou situaci může vláda.

Příklady známe z automobilového průmyslu. Tam odboráři trvali na zastavení výroby a všechny automobilky zastavily na několik týdnů provoz. Nyní automobilky ztráty na výrobě počítají v desítkách miliard korun, ale v regionech, kde podnikají, je z hlediska COVID-19 klid.

Samozřejmě, černé uhlí je strategická surovina, která by chyběla v dalších průmyslových odvětvích, a odboráři s vedením OKD museli dojít k jakési „tiché dohodě“ o pokračování těžby s nějakými „příplatky“. O tom se ale nemluví. Dnes je situace taková, že se nemoc COVID-19 mezi horníky dramaticky rozšířila a Karvinsko by se mohlo stát zdrojem „druhé vlny“ v celém Česku.

Situace na Karvinsku je tak dána specifickými podmínkami hornické činnosti, fyzické práce v obtížných podmínkách a obecně podceněním ze strany vedení společnosti, odborů i státu. Nepomohlo ani tvrzení, že horníci jsou tvrdí chlapi a něco vydrží. Inu, vydrželi, a nyní „lítají po bytě s rouškami“. Vina je tedy „rozplizlá“ na všechny účastníky, vládou počínaje, vedením OKD, odboráři a samotnými horníky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 960 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 2,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.