vlada2017
17.12.2017
Kategorie: Politika

Vydrží Babišova vláda celé čtyři roky?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VLASTIMIL TLUSTÝ

Jak se ale dívají na kabinet Andreje Babiše politologové? Bude mít podle nich Babiš šanci vládnou po celé čtyři roky? Kdo případně bude „úhlavním nepřítelem“ této vlády, kdo Babišův tým může „rozklížit“? A jak do celého vládnutí zasáhne kauza Čapího hnízda, v níž je Babiš obviněn?

Vzhledem k tomu, že to je vláda jmenovaná dvěma lidmi – ona je to vlastně ve skutečnosti vláda nejen Andreje Babiše, ale i Miloše Zemana – no tak jediné, co tam může nastat, je nesoulad mezi autory této vlády a jejími členy. Ale to si myslím, že bude velice snadno vyřešeno výměnou příslušného ministra. Takže pokud se mne ptáte na to, kdo může tento kabinet ‚rozklížit‘, tak toto slovo tady v tomto momentu nepřichází v úvahu. A pokud mám vládě prognostikovat délku jejího trvání, tak na to je velmi ošemetné odpovídat. Ona ta dohoda Andrej Babiš – Miloš Zeman je totiž dohoda, která vlastně stojí na pozici Miloše Zemana v roli prezidenta České republiky. Takže jsou tady jenom dvě varianty.

Pokud nebude Zeman znovu zvolen prezidentem, Babišova vláda padá.Podle mě se tedy jedna varianta okolo vlády bude odvíjet podle toho, zda Miloš Zeman uspěje v prezidentských volbách a bude prezidentem i nadále.

Při zvolení Zemana bude tato vláda vládnout dlouhou dobu, protože prezident Miloš Zeman říká, že nevadí, když nezíská kabinet Babiše důvěru, a že vlastně Andreje Babiše a jeho vládu – buď tuto, anebo nějakou mírně upravenou – nechá vládnout po celé funkční období. Ovšem když Miloš Zeman neobhájí post prezidenta, no pak samozřejmě padá celá tato konstrukce, protože když jsem na začátku řekl, že je to vláda autorů Babiš – Zeman, tak ve chvíli, kdy by Miloš Zeman nebyl prezidentem republiky, tak celá tato konstrukce padá a při nezvolení Miloše Zemana prezidentem končí i tato vláda.

Opozice nemá žádnou možnost na této konstrukci něco změnit. Jedinou možnost brzdy vidím v Ústavním soudu. Podle mne je totiž existence vlády bez důvěry v rozporu s Ústavou ČR a jediná instituce, která by mohla proti takovému postupu zasáhnout, je Ústavní soud.

Musíme se ale zabývat i myšlenkou, že kabinet důvěru ve Sněmovně přece jen získá. V tom případě ale vlastně padá to všechno, co jsem řekl. To už totiž bude vláda standardní, kterou vlastně už nemůže zastavit nic, než hlasování o nedůvěře.

Autor: Vlastimil Tlustý

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.