PETRICEK
20.2.2019
Kategorie: Politika

Vyděrač Petříček a „klidný“ Hamáček

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Shodou okolností den po zveřejnění úvahy Václava Klause juniora, v níž těžce zkritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se ten nechal slyšet, že skončí ve vládě, pokud se nestane místopředsedou ČSSD.

Tomáš Petříček si před sjezdem ČSSD vylepšuje své postavení – jak se zřejmě domnívá – tím, že se chystá na „průlomovou misi“ do USA. Tam bude podle vlastních slov usilovat o to, aby došlo k setkání „na nejvyšší úrovni“ mezi USA a Českem. Podle jeho vyjádření usiluje o to, aby se s prezidentem Donaldem Trumpem setkal jak český premiér Andrej Babiš, tak i prezident Miloš Zeman.

Babiš se slovům Petříčka „podivil“ s tím, že si o svých cestách rozhoduje sám, reakce z Hradu zatím – v čase, kdy píši tuto glosu – nepřišla. Zeman má být hostem blížícího se sjezdu ČSSD a jeho vztah k Petříčkovi je, mírně řečeno, „ambivalentní“. Pochválil ho za jeho jednání s čínským velvyslancem, nicméně se k jeho práci vyjadřuje spíše kriticky. Petříčkovi okopávají kotníky komunisté, kterým se nelíbí jeho postoje (například ve věci jednání Petříčka na Ukrajině). Petříček sice statečně tvrdí, že komunisté o zahraniční politice české vlády nerozhodují, ale komunisté si trvají na svém a chtějí otázku setrvání Petříčka ve vládě projednávat přímo s Andrejem Babišem. Ten se chabě brání tím, že Petříček je nominantem ČSSD. Komunisté ale přitvrzují a vyhrožují vypovězením toleranční dohody s hnutím ANO.

Tomáše Petříčka napadlo – zřejmě po té, co se seznámil s náladou uvnitř ČSSD – spojit své setrvání ve vládě s tím, zda ho delegáti blížícího se sjezdu ČSSD zvolí do pozice místopředsedy ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček však nevidí k tomuto kroku žádný důvod a podle jeho slov je s prací Petříčka spokojen. Rovněž věří i tomu, že se Petříček místopředsedou ČSSD stane. Hamáčkova politika z léta 2018 vedla k nominaci dosud málo známých či neznámých tváří do české vlády. Nyní tedy podle Hamáčka nastal čas, aby ministři za ČSSD Jana Maláčová a Tomáš Petříček doplnili Hamáčkův tým ve vedení ČSSD. Aktivita Maláčové je přitom neutuchající a premiér Babiš má co dělat, aby jí „ukočíroval“. Moc mu to nejde, neboť nápady Maláčové neznají žádných mezí. Tak se teď přes média s Maláčovou dohaduje, kdo má najít miliardy na přidání důchodcům od roku 2020.

Co se Petříčkova zvolení do pozice místopředsedy ČSSD týče, mohlo by to být časem pro tuto stranu kontraproduktivní. Komunisté s námitkami nepřestanou a Babiš bude nucen alespoň částečně komunistům vyhovět. Může sice obětovat ministra dopravy Dana Ťoka, možná ministryni průmyslu Martu Novákovou, ale zatím stále odolává. Petříček by tak byl pro Babiše ideálním obětním beránkem.

Nedomnívám se, že Petříčkovo rozhodnutí v případě nezvolení místopředsedou opustit ministerstvo zahraničí, je příliš moudré. Petříčkovy vyjadřovací schopnosti nejsou na vysoké úrovni a velmi často mu není ani pořádně rozumět. Delegáti sjezdu sice budou pečlivě lustrováni tak, aby svého předsedu Hamáčka co nejvíce podpořili, pokud ale dojdou k závěru, že Petříček není ten kůň, který Hamáčkovi pomůže vytáhnout ČSSD z maléru, nemusí ho do místopředsednické funkce zvolit. Petříčkovo vydírání delegátů sjezdu ČSSD (zvolte mně, jinak mizím) tak nemusí vůbec vyjít.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 049 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.