PETRICEK
20.2.2019
Kategorie: Politika

Vyděrač Petříček a „klidný“ Hamáček

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Shodou okolností den po zveřejnění úvahy Václava Klause juniora, v níž těžce zkritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se ten nechal slyšet, že skončí ve vládě, pokud se nestane místopředsedou ČSSD.

Tomáš Petříček si před sjezdem ČSSD vylepšuje své postavení – jak se zřejmě domnívá – tím, že se chystá na „průlomovou misi“ do USA. Tam bude podle vlastních slov usilovat o to, aby došlo k setkání „na nejvyšší úrovni“ mezi USA a Českem. Podle jeho vyjádření usiluje o to, aby se s prezidentem Donaldem Trumpem setkal jak český premiér Andrej Babiš, tak i prezident Miloš Zeman.

Babiš se slovům Petříčka „podivil“ s tím, že si o svých cestách rozhoduje sám, reakce z Hradu zatím – v čase, kdy píši tuto glosu – nepřišla. Zeman má být hostem blížícího se sjezdu ČSSD a jeho vztah k Petříčkovi je, mírně řečeno, „ambivalentní“. Pochválil ho za jeho jednání s čínským velvyslancem, nicméně se k jeho práci vyjadřuje spíše kriticky. Petříčkovi okopávají kotníky komunisté, kterým se nelíbí jeho postoje (například ve věci jednání Petříčka na Ukrajině). Petříček sice statečně tvrdí, že komunisté o zahraniční politice české vlády nerozhodují, ale komunisté si trvají na svém a chtějí otázku setrvání Petříčka ve vládě projednávat přímo s Andrejem Babišem. Ten se chabě brání tím, že Petříček je nominantem ČSSD. Komunisté ale přitvrzují a vyhrožují vypovězením toleranční dohody s hnutím ANO.

Tomáše Petříčka napadlo – zřejmě po té, co se seznámil s náladou uvnitř ČSSD – spojit své setrvání ve vládě s tím, zda ho delegáti blížícího se sjezdu ČSSD zvolí do pozice místopředsedy ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček však nevidí k tomuto kroku žádný důvod a podle jeho slov je s prací Petříčka spokojen. Rovněž věří i tomu, že se Petříček místopředsedou ČSSD stane. Hamáčkova politika z léta 2018 vedla k nominaci dosud málo známých či neznámých tváří do české vlády. Nyní tedy podle Hamáčka nastal čas, aby ministři za ČSSD Jana Maláčová a Tomáš Petříček doplnili Hamáčkův tým ve vedení ČSSD. Aktivita Maláčové je přitom neutuchající a premiér Babiš má co dělat, aby jí „ukočíroval“. Moc mu to nejde, neboť nápady Maláčové neznají žádných mezí. Tak se teď přes média s Maláčovou dohaduje, kdo má najít miliardy na přidání důchodcům od roku 2020.

Co se Petříčkova zvolení do pozice místopředsedy ČSSD týče, mohlo by to být časem pro tuto stranu kontraproduktivní. Komunisté s námitkami nepřestanou a Babiš bude nucen alespoň částečně komunistům vyhovět. Může sice obětovat ministra dopravy Dana Ťoka, možná ministryni průmyslu Martu Novákovou, ale zatím stále odolává. Petříček by tak byl pro Babiše ideálním obětním beránkem.

Nedomnívám se, že Petříčkovo rozhodnutí v případě nezvolení místopředsedou opustit ministerstvo zahraničí, je příliš moudré. Petříčkovy vyjadřovací schopnosti nejsou na vysoké úrovni a velmi často mu není ani pořádně rozumět. Delegáti sjezdu sice budou pečlivě lustrováni tak, aby svého předsedu Hamáčka co nejvíce podpořili, pokud ale dojdou k závěru, že Petříček není ten kůň, který Hamáčkovi pomůže vytáhnout ČSSD z maléru, nemusí ho do místopředsednické funkce zvolit. Petříčkovo vydírání delegátů sjezdu ČSSD (zvolte mně, jinak mizím) tak nemusí vůbec vyjít.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 158 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
37 komentářů