BABISVEZEN
23.11.2017
Kategorie: Společnost

Vydání Babiše a inspirace pro Okamuru

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

DAVID DVOŘÁK

Politika je umění dosáhnout maxima možného. Dogmatické lpění na vyřčeném nebývá zrovna nejkonstruktivnější, na druhou stranu je třeba se nezpronevěřit zásadám a „neztratit tvář“. Okamura je praktik s tahem na branku a proto by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby přišel s následujícím „obchodem“.

Napřed si ale připomeňme fakta … Volby vyhrálo uskupení, které vede člověk v minulosti spolupracující s STB. Je lhostejno, zda bude soudem oficiálně prohlášen za spolupracovníka nebo agenta, protože pamětníci totality si velmi dobře uvědomují, že do zahraničí mohli být vysláni jen prověření a hlavně následně referující pracovníci. Zda toto nazveme spolupráci nebo jinak, je z věcného hlediska irelevantní.

Volby taky vyhrálo uskupení, které vede člověk účelově ohýbající zákon, protože vyčlenění jedné ze svých firem ze svého impéria jenom proto, aby tato formálně splnila podmínky dotace jako malý podnik, není nic jiného než obejití smyslu dotace a v důsledku čerpání 50 mil. Kč min. z morálního hlediska neoprávněně. Ty dotace byly určeny jiným, Babiš jen využil a zneužil své síly, svých kontaktů, svého vlivu. O tom, že se jednalo o účelové vyčlenění jen pro čerpání dotace svědčí mj. hlavně to, že „malý podnik“ to byl jenom po dobu sledování podmínek dotace. Na druhou stranu je třeba přiznat, že peníze neodletěly do nějakého daňového ráje, ale skončily v hmatatelné formě na na našem území.

Přes uvedené kauzy Babišovo uskupení s drtivým náskokem vyhrálo volby – jediný závěr je, že tohle voličům vadilo méně, než prohřešky a politika „tradičních“ stran. Tak to je a je třeba se s tím smířit. Povolební jednání ukazuje, že všichni dogmaticky lpějí na svých prohlášeních i za cenu nerealizování ničeho ze svého volebního programu. Výjimkou je Okamura a jeho SPD, který jak buldok jde za svým – za prosazení prvků přímé demokracie.

Komunisti jsou jiný případ – program nemají, jen tuší svou příležitost vyjít ze stínu a urvat něco ze státní moci. Za této situace je tady opětovná žádost o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Před volbami všichni svorně deklarovali úmysl Babiše i napodruhé vydat. Jenže politika je umění kompromisu, kompromisu, který se nezpronevěří předvolebním slibům a přitom bude politiku posouvat konstruktivně vpřed.

Stará pravda říká, že se můžete ohnout, ale nesmíte se pak zapomenout narovnat. Aktuálně to vypadá tak, že jazýčkem na váhách vážící vydání budoucího premiéra k trestnímu stíhání bude Okamurova SPD. Vůbec by mě tedy nepřekvapilo, kdyby Okamura přišel s následujícím obchodem, s následujícím kompromisem – nepodpoříme vydání Babiše ovšem pouze výměnou za zákon o zrušení ~ zúžení současné všeobjímající imunity poslanců. Přesněji – imunita by se vztahovala dále jen na konání na půdě sněmovny a mimo ní jen na verbální projev.

Ve světě by to nebylo nic nového, v podstatě by stačilo opsat již některou z existujících úprav. Možná by to byl kompromis, který by většina voličů jen a jen uvítala. Dopady by byly podstatně výhodnější než potrestání jednoho občana s diskutabilním morálním profilem … a to za situace, kdy voličům tento profil v podstatě nevadí. Je to kompromis, který by věci posunul konstruktivně vpřed a všichni si „zachovali tvář“. A jsem si jistý, že na Babiše by došlo v jiném případě. On se nezmění …. a příště by už žádné hlasování být ani nemuselo, zkrátka by si pro něho přišli a bylo by vymalováno…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.