printer-933098_1280
23.10.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Výběr tiskárny z hlediska budoucích nákladů na tisk

Sdílejte článek:

Tiskárny jsou v dnešní době nedílnými součástmi kanceláří i domácností a běžný provoz si bez nich dokážeme jen stěží představit. Při výběru nové tiskárny pro domácí či firemní použití byste měli zvážit celou řadu aspektů, jako je předpokládaný objem tisku, jeho frekvence, ale i to, co vlastně budete tisknout. V neposlední řadě je nutné vzít v potaz, kolik Vás tiskárna bude stát. V tomto případě nemáme na mysli jen výši počáteční investice, ale také budoucí náklady na tisk. Ty jsou většinou dány zvolenou tiskovou technologií. V tomto případě máte na výběr ze dvou variant – z tiskáren laserových a inkoustových. Dříve bylo pravidlem, že do domácností patřily inkoustové tiskárny a laserové se pořizovaly výhradně do kanceláří. Toto rozlišení již v dnešní době z mnoha důvodů neplatí.

Všestranné inkoustové tiskárny

I přes narůstající popularitu laserových tiskáren, která je dána postupným snižováním jejich cen, v domácnostech stále vedou inkoustové tiskárny zejména díky své univerzálnosti. Bez přehánění s nimi vytisknete vše. Zaručují velmi kvalitní tisk obrázků, fotografií i textových dokumentů. Pokud se rozhodnete zakoupit inkoustovou tiskárnu, mějte se ale na pozoru před všemožnými „výhodnými“ nabídkami. Zákazník se často raduje z koupi levné tiskárny, ale optimismus ho opouští hned s prvním nákupem cartridge. Výrobci totiž často tiskárny prodávají pod cenou a vydělávají na následném prodeji předražených náplní do tiskárny s velmi malou kapacitou. Náklady na tisk tak dosahují astronomických výšin. Přímý vztah mezi cenou tiskárny a náklady na tisk však neexistuje. Před nákupem si proto v každém případě sami prověřte, jaká je cena spotřebního materiálu do vámi zvoleného modelu, a zda je možné nakoupit např. inkousty kompatibilní, se kterými se Vám povede snížit náklady na tisk klidně na polovinu. S výběrem vám poradí například na prodejně Miroluk v Praze.

Inkoustové tiskárny však mají i své nevýhody. Jednou z nich je náchylnost k zasychání trysek. Tento problém se objevuje, pokud tiskárna nebyla delší dobu využívána. Z tohoto důvodu Vám inkoustovou tiskárnu nedoporučujeme, pokud tisknete pouze sporadicky. Tiskárny samotné se snaží tomuto problému předcházet a pravidelně při každém zapnutí a vypnutí provádějí automatické čištění trysek, při němž je spotřebováváno malé množství inkoustu. Tím se dostáváme do paradoxní situace, kdy při občasném tisku spotřebováváte několikanásobně větší množství inkoustu než při tisku intenzivním.

Výkonné a úsporné laserové tiskárny

Černobílé laserové tiskárny najdete jak v domácnostech, tak v kancelářích. Naproti tomu barevné laserové tiskárny jsou téměř výhradně součástí vybavení větších kanceláří, kde slouží k tisku prezentací, marketingových materiálu atp. Je to dáno nejen jejich vyšší pořizovací cenou, ale i vyššími provozními náklady. Laserová technologie navíc není vhodná pro tisk fotografií, neboť toner se na rozdíl od inkoustu nemá šanci vpít do speciálně upraveného povrchu fotografického papíru.

Laserové tiskárny se vyznačují vysokou rychlostí a bezkonkureční kvalitou tisku zejména u textových dokumentů. Z tohoto důvodu se vyplatí například pro vysokoškolské studenty, firmy či do domácích kanceláří. Jednoduše řečeno jsou vhodné všude tam, kde je třeba tisknout ve větší míře černobílý text. Tonery mají zpravidla vyšší kapacitu a delší životnost než inkoustové cartridge, tudíž nebudete muset tak často řešit jejich výměnu. U tonerů navíc nehrozí dodatečné spotřebovávání náplně při čištění trysek ani její vysychání.

Užitečná multifunkční zařízení

Inkoustá i laserová zařízení lze v dnešní době pořídit za slušnou cenu v multifunkčním provedení, které kromě tisku slibuje kopírování, skenování a v některých případech i fax. Rychlost ani kvalita kopírování a skenování u multifunkčních tiskáren není pochopitelně tak vysoká jako u samostatně prodávaných přístrojů, nicméně Vám pomohou ušetřit jak finance, tak i místo na pracovním stole. Při výběru multifunkčního zařízení se řiďte stejnými parametry jako pří výběru jednofunkční tiskárny. Navíc je však třeba brát ohled na kvalitu tiskárny a skeneru. Ne všechny modely jsou totiž vhodné například pro skenování fotografií a obrázků.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 14 571,54 Kč
Vybráno 41.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 285 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.