grovemade-RvPDe41lYBA-unsplash (1)
23.3.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Výběr tiskárny má svá pravidla, víte, čím se řídit?

Sdílejte článek:

Není tiskárna jako tiskárna – a právě proto jsme pro vás připravili jednoduchého průvodce pravidly výběru tiskárny. Ať už hledáte přístroj pro firemní či domácí účely, přinášíme vám několik stručných a přehledných tipů, jak se ve světě tisku vyznat, abyste našli ideální přístroj, který naplní vaše očekávání. Co je dobré vědět?

S nástupem moderních přístrojů a neustálých inovací je poměrně snadné ztratit se při prohledávání trhu před samotnou koupí tiskárny. Které vlastnosti tiskáren je nutné znát a kterými parametry se při výběru můžete řídit?

Laserové a LED tiskárny

Technologie těchto tiskáren funguje následovně: toner (náplň do tiskárny) nanáší barvy přes válec na papír, následně dojde k tzv. zapečení a tisk je hotov. Abyste si mohli představit rozdíl mezi touto variantou a inkoustovou tiskárnou, jde zde jednoduché vysvětlení: inkoustové tiskárny vstřikují na papír inkoustové kapičky přímo z trysek. A jaké jsou výhody laserových nebo LED tiskáren? Nízké náklady na tisk a také rychlost procesu tisku. Má to však háček – tím je vyšší pořizovací cena. Kdy vybírat z této kategorie tiskáren?

 • Pokud tisknete velký objem dokumentů.
 • Jestliže hledáte rychlý a kvalitní tisk.
 • Stačí vám rychlý a pravidelný černobílý tisk? Vsaďte na černobílou laserovou tiskárnu.

Klasické inkoustové tiskárny

Většinou jsou vyráběny jako barevné – inkoustové tiskárny, které zaujmou kvalitním tiskem. Dokážou dokonce vytisknout i fotografie – a to s poměrně slušným výsledkem. Nevýhodou v případě inkoustu může být cena náplní – záleží tedy jen na vašich preferencích. Jak ještě ušetřit?

 • Zajímavé jsou tankové inkoustové tiskárny, do kterých nedokupujete cartridge s inkoustem, ale přímo do tanku doléváte inkoust. Náklady jsou nízké, nevýhodou může být možnost zasychání při nepoužívání tiskárny.
 • Použité tonery v případě běžné tiskárny nevyhazujte. Někteří výrobci nabízí populární výkup tonerů – můžete tak ušetřit náklady na tisk.

TIP: Vždy vybírejte vhodné náplně dle značky vaší tiskárny. Pro tiskárny HP kupte pouze určené barvy a náplně do tiskárny HP. Předejdete poškození tiskárny.

A co formát tisku?

Možná to nebude váš případ, ale existuje více formátů tisku než jen klasický A4. Některé tiskárny tak dokážou vytisknout také formát A3, ale samozřejmě za zmínku stojí také formáty menší – například pokud potřebujete vytisknout obálky nebo přání. Zajímavou funkcí může být i formát s označením PLUS. Tento ukazatel říká, že je možné vytisknout A4 formát, ovšem bez okrajů – tedy tisk probíhá až ke kraji papíru. Pokud jste si jistí, že vám postačí běžný tisk, soustřeďte se na běžné tiskárny.

domenico-loia-hGV2TfOh0ns-unsplash (3)

Od všeho trochu? Vybírejte multifunkční zařízení

Chcete pomocníka, který toho dokáže hodně? Pak je pro vás určena kategorie multifunkční. Tyto přístroje nabízí i další služby – kopírování, skenování, často také faxování. Můžete tak rozdat úkoly a hravě se pustit do práce. Pracovní centra s více funkcemi nemusí být pouze kancelářským řešením – dnes najdou uplatnění také ve vytížené domácnosti.

Jak tiskárnu připojit?

A je tady další důležitý parametr. Kdepak, dnes tiskárnu není nutné připojit pouze kabelem. Moderní spotřebič už lze připojit k PC či notebooku také bezdrátově – tedy pomocí USB, bluetooth nebo WI-FI. Výhodou tak může být možnost tisku například z mobilního telefonu. Je to rychlé, snadné a pohodlné – ideální pro domácnosti, kde potřebuje tisknout více členů.

Čas na otázky

Základní přehled už máte, je tedy ideální čas, abyste si položili několik otázek a zjistili, jaké jsou vaše finanční možnosti. Abyste v rozdělení typů tiskáren vybrali tu nejlepší, zeptejte se sami sebe:

 • Budete tisknout černobíle, nebo barevně?
 • Jak často a v jakém množství chcete tisknout?
 • Chcete tisknout fotografie?
 • Kolik členů domácnosti/ kanceláře budete tisknout?
 • Jaké funkce navíc byste rádi?

A v návaznosti na otázky je možné vybírat z těchto cenových kategorií:

 • OBČASNÝ TISK: investice do levné domácí tiskárny do 1500 Kč
 • PRAVIDELNÝ NENÁROČNÝ ČB TISK pro domácnosti a firmy: ekonomické laserové tiskárny
 • ČB I BAREVNÝ PRAVIDELNÝ TISK: inkoustové, případně inkoustové multifunkční tiskárny do 3000 kč
 • FOTOGRAFIE: vybírejte z fototiskáren do 30 000 kč

TIP: K tiskárně vždy nakupujte originální tonery. Vynikají maximální kvalitou, předejdete možnému poškození přístroje.

Ve světě tiskáren už máte základní přehled. A rada na závěr? Sledujte hodnocení jednotlivých přístrojů, dozvíte se tak o výhodách a nevýhodách přímo z per uživatelů, kteří přístroj nějakou dobu používají. Jedině tak se nakonec nespletete!

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 349 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.