SLOVA960
18.6.2021
Kategorie: Společnost

Vy jste si začali

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Víte co se stalo po upálení Mistra Jana Husa? Nic! Neproběhl žádný pogrom na katolické kněžstvo. Nikdo nepozabíjel v Kutné Hoře tisíc Němců. Nepadla vláda, žádní úředníci nebyli propuštěni. Nikdo nemobilizoval, nesvolával zemskou hotovost. Jen česká šlechta poslala celkem kultivovaný dopis a radikálové na Karlově univerzitě se také ozvali. Ale jinak nic. Normální země, na středověk normální stav.

 

Kostnický koncil ovšem pokračoval… Poslal na hranici Jeronýma Pražského, zpřísnil církevní zákazy, vyzval všechny ty, co podepsali dopis na obranu Husa k soudu. Co se stalo dál? Skoro nic. Pokračovala dopisová kampaň, kdy do Čech chodily dopisy o tom, jak musí arcibiskup vytrhat kacířské býlí a na druhou stranu chodily dopisy, že tu žádní kacíři nejsou. Tu a tam tady někoho chytli, tu a tam někoho odsoudili, zabavili majetek…

Pak začali vypisovat odměny za zajaté husity a házeli je v Kutné hoře do opuštěných šachet… Začali přitvrzovat nejen proti jednotlivcům, ale začali to dělat plošně. Nikoho nešanovali, zajímali, mučili vraždili.

A pak najednou začali ti lovení vítězit. Ta směšná hrstka několika kacířů se ukázala být málo směšnou a docela velkou.  A samozřejmě si to s tou druhou stranu náležitě vyřídili.  A hned si ti původně velcí páni začali stěžovat, že husiti nebojují podle pravidel.

Podobně to bylo i za Protektorátu. Co se stalo, když Beneš přijal Mnichov? Nic. Co se stalo, když Hitler zabral zbytek Československa? Nic moc. Velmi krotký odboj. Až když Heydrich začal vraždit masově, až když už nešlo o jednotlivce, ale tak nějak o všechny, začal odpor. A po šesti letech vraždění, mučení, popravování se pak najednou sudetští Němci strašně divili, že jim to osvobození Češi dali sežrat. To Němci první porušili všechna myslitelná pravidla lidství a pak se hrozně divili, že na ně byl uplatněn stejný metr. A i když se leckdo s pomstou snažil, německým zvěrstvům se to stejně ani zdaleka nevyrovnalo.

Takhle nějak to začíná přátelé. Na začátku je odsouzený člověk, který nevzal do ruky zápalnou lahev, nehodil po nikom dlažební kostku, neupálil nikoho v jeho domě, nepodřízl nikomu krk, nepřivlastnil si majetek, nepřestal platit daně, neodklonil peníze, nevypsal odměnu na za muslimské skalpy…  jen řekl něco co se nelíbilo a byl hladce odsouzen.

Zatím je sám. Zatím se nic neděje. Nikdo neprotestuje, nešturmuje na Hrad, nerozbíjí okna, nezapaluje auta. To hydru povzbudí a přitvrdí. A až si všichni uvědomí, že se jich to také týká, že nevědí, kdy si přijdou i pro ně, pak se něco začne dít.  A pak to jednou bude obráceně – pak budou soudci ronit krokodýlí slzy, že jsou vyháněni ze svých teplých místeček, že právní řád je rozvrácen, že republiku vedou lidi, kteří nemají úctu k minulosti,  že nejednají podle pravidel… ale neměli by se divit. Marian Kechlibar kdysi napsal článek, že ve válce je lákavé porušit pravidla na rytířský boj, ale běda tomu kdo ta pravidla poruší první a pak prohraje.

Zdá se že i pro justici je lákavé nastolit u nás čínský sytém zavřené huby. Že to usnadňuje život a mají pocit, že tím lůzu dostali pod kontrolu, aby jim nekazila dojem ze skvělé spořádané společnosti. Akorát si neuvědomují, že první porušili pravidla a až se to jednou otočí, tak přesně totéž bude použito proti nim. Ne, nebude v tom žádná spravedlnost, ani pokus o spravedlnost. Bude to úplně normální pomsta.

Ještě se nic neděje. Ještě mají čas i prostor vše urovnat. Dokonce z toho mohou ještě vyváznout bez ztráty kytičky. Stačí jim jen v tom nepokračovat a na Krafta se brzy zapomene. Koneckonců ta pokuta není nijak likvidační. Ale pokud si nedají říct a vyhodnotí si to všeobecné mlčení jako slabost nebo dokonce souhlas, pokud to teď řádně rozjedou, měli by si uvědomit, že si začali.

Teď jim (ještě) nikdo nechce brát jejich výdobytky. Nikdo je (ještě) nechce vypráskat, nikdo (ještě) nemá chiliastické vize o konci světa, kterému je třeba napomoci.  Pokud s podobnými nápady přestanou, všechna jejich privilegia jim zůstanou a budoucnost se bude měnit tak nějak přirozeně. Měli by si uvědomit, že podobnými rozsudky ženou vývoj k něčemu podobnému jako byla Novoměstská defenestrace. A po ní následovaly tak velké změny, které se neodehrály  nikdy předtím ani nikdy potom.

Jestli budou pokračovat tímto směrem, jednou se budou strašně divit kam se poděla zákonností, proč nejsou vážení, proč jim nějaká lůza bere majetky i životy. Je to jednoduché… protože si začali. Lůza paragrafy nečte, jen tak nějak vnímá, že právě  přišla o jedno právo, kvůli kterému se tenkrát v 89. cinkalo.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 229 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)