covidvir
6.3.2021
Kategorie: Společnost

Vstoupili byste vy do těch dveří?

Sdílejte článek:

BERRNARD

Já celkem chápu strach mnoha lidí před tímto sajrajtem a nedivím se jim.

Myslíte, že já, když slyším o nových mutacích a i když si chlapácky říkám, že jsem přeci silnej borec, že se toho nebojím?

 

Jasně, že se toho bojím taky. Taky se mi nechce umřít, nebo být pak mrzák s odepsanými plícemi, nebo jinými orgány. A i kdybych to já dal, tak mám rodinu. Co když to nerozchodí moje žena? Co když umře? Kurva, co já pak budu bez ní dělat? Jsem s ní třicet let, je mi padesát tři, já jsem ve svém životě prožil víc s ní, než bez ní, včetně miminkovského věku, kde si nic nepamatuji. Co pak budu dělat, když by tady pak nebyla?

Potěr už je z baráku a já tady pak zůstanu sám, bez ní? Na stěnách a na policích ty ozdobné ptákoviny, co tam rozmístila, ale jí už bych tady mít neměl? S kým se pak budu večer hádat a potom zase udobřovat? Koho pohladím a kdo pohladí mě? S kým pojedu na výlet o víkendu? Koho budu moci podepřít, když mu bude blbě a kdo podepře mě, i když se většinou snažím tvářit jako velký king, ale taky mám chvilky, když jsem vděčen, když mě podepře ona a ona to umí, už mě zná a ví, jak na to.

Co když mě ten sajrajt tohle všechno vezme a ta možnost tu je. Myslíte že se toho nebojím, že jsem chřipečkář? Bojím se toho, jsem z toho zasranej až za ušima.

Na druhou stranu, už je to tady rok. Byla na to různá opatření, různé restrikce, lockdowny a dvě roušky a respirátory, zákaz vycházení, Středula by nejradši, aby odboráři byli půl roku doma, on to už někdo zaplatí, boty si kupuji skrz net i když bych si je radši vyzkoušel, hafo kamarádů už si ani nevybavuji, jak vypadají, žiji už rok v kleci. Jó, kdyby mě tak klec alespoň dokázala zaručit, že budeme zde všichni v pohodě. Ale já vidím, že čím silnější jsou na ní mříže, tak tomu viru je to jedno. On si zmutuje a stejně nás nakonec dostane.

Tak jestli nás má nakonec stejně dostat, tak proč žít v kleci? Není lepší rok intenzívně žít, než pět let ustrašeně umírat?

Mě se na toto téma vybavila jedna písnička od mého milovaného Nicka Cavea. Je to čistě překlad, žádný Saifert co překládá Havrana od Poea. Ale zkuste si to přečíst a pak nad tím zapřemýšlet. Je to z alba „No More Shall We Part“ skladba „Haleluja“. Odkaz na živo zde

Zbytek svého textu dodám po tom překladu.

Připravení?

Fajn, jdeme na to:

Prvního května jsem se vydal na cestu

Skoro celé ráno jsem civěl skrz okenní tabulky

Pozoroval jsem, jak déšť klove na sklo

A hnusný vítr foukal tvrdě a rychle

Měl jsem to brát jako varování

Jako varování, jako varování

Jako varování

Své chůvě jsem dal ten víkend volno

Jídlo bylo hrozně uvařené

Psací stroj oněměl jako v hrobě

A klavír se krčil v rohu pokoje

Všechny zuby vyceněné

Zuby vyceněné, zuby vyceněné

Zuby vyceněné

Z domu jsem odešel bez kabátu

Něco takového bych od chůvy neměl dovolené

A cestičkami jsem se vydal k městu

A potkal jsem krávu a ta kráva byla hnědá

A pyžamo se na mě drželo jako přilepené

Jako přilepené, jako přilepené

Jako přilepené

Najednou se přede mnou objevil domeček

Se vší nadějí a každým snem, uvnitř schovaný

Hlásek ženy mi do ucha šeptal

Řekla: „Nechceš vstoupit dál?“

Vypadáš na kost promoklý

Na kost promoklý, na kost promoklý

Na kost promoklý

Podíval jsem se na tu ženu a ta žena byla mladá

Pozdravil jsem jí, srdečně jsem jí pozdravil

Ale věděl jsem, že kdyby tu má chůva byla

Ani jednou za tisíc let by nedovolila

Přijmout tohle pozvání

Pozvání, tohle pozvání

Tohle pozvání

Tak teď si myslíte, že by stálo za to risknout vše

Vsadit všechno na jednu kartu

Ale s každičkým lékem a horkou čokoládou

Má chůva vždy byla mou jedinou záchranou tak jsem se otočil směrem domů

Otočil směrem domů, otočil směrem domů

A zpíval si píseň svou

Haleluja

Slzy se mi začínají do očí zas drát

Haleluja

Potřebuji dvacet velkých věder, abych je mohl pochytat

Haleluja

A dvacet pěkných dívek, aby je odnosily

Haleluja

A dvacet hlubokých děr, tam je zakopat

Jak přečíst tento text?

Já ho pochopil tak, že chlapec byl spoutaný bezpečím svého domu, své chůvy, která o něj pečovala, ale on zarebeloval a chtěl zažít něco víc. Tak vyrazil, ale když se mu ta možnost naskytla, zalekl se jí, otočil se na podpatku a vrátil se do hřejivé náruče bezpečí své chůvy a domu. A teď bude do konce života mlátit hlavou do zdi a litovat toho, že to neudělal.

Opačná věc by byla, pokud by do toho domu vstoupil. Nemuselo by to dopadnout dobře třeba. Krásná žena by se tam proměnila na čarodějnici a „nadarmo se bráníš Ivane, do pece tě stejně dostanem“. Nebo by se nezměnila, dala by mu a on po nějakém čase zjistil ,že chytnul syfla. A nebo by tam byl s ženou a ta by ho pohladila tak, jak to jeho chůva nikdy neuměla a jeho tělo by začalo brnět, ale cítil by se sice zmateně, ale krásně. Kdo ví, co by se tam stalo. Ale dozvěděl by se to pouze ten, kdo do toho domečku vstoupí.

Víte, přátelé, já se toho covidu bojím, ale víc se začínám bát toho, co v rámci boje proti němu nám všem utahuje smyčku kolem krku. Protože až bude covid pryč, tak tu smyčku někdo musí povolit a do toho se moc nikdo z těch, kdo drží ten druhý konec provazu, nepohrne. Taky proč, když už mám ovečky srovnané, proč bourat ohradu? Je to přeci ta chůva, co to s námi myslí dobře.

Takže závěr. Covidu se bojím, ale víc se bojím ztráty své svobody. Nějaká pravidla, která mi přijdou smysluplná, dodržovat hodlám, respirátor v krámu budu nosit, ale dnes razím na soudek, kámoška má narozky, tak jí musím dát dárek a políbit a pak se s partou pobavit.

Víceméně jsem ve stejné pozici, jako ten chlapec z té písně. Mohu se zašít doma, už jsem tam zašitý rok, nebo přijmout to pozvání do toho domečku. A já ty dveře hodlám otevřít a myslete si o tom, co chcete.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 284 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)