ČT24__havlicek-540x280
3.7.2016
Kategorie: Ekonomika

Vstanou noví agitátoři: Aby se stát neblamoval a EET byla hladce spuštěna

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK 03|07|2016

Když chtěli komunisté kolektivizovat české zemědělství, objížděli jejich agitátoři vesnice. Přesvědčovali sedláky, aby se „dobrovolně“ zbavili svého majetku, aby svoje pole, dobytek a stroje vložili do družstva, protože teprve potom, kolektivně hospodaříce, se budou mít dobře. A když to nešlo po dobrém, šli na to agitátoři bolševicky po zlém.

Taky živnostníci dostali svůj díl. Těm byla rovnou živnost odebrána a zestátněna, případně jim komunisté také založili, jak jinak, družstva. A opět přišli na scénu agitátoři, aby živnostníkům vysvětlili, že jim tak přece bude líp, protože jen stát ví, co je dobré a stát bude jejich živnosti nejlépe provozovat. Někteří živnostníci mohli dokonce své provozovny dále vést, mohli dál dělat své řemeslo, protože jim to agitátoři blahosklonně dovolili. Ovšem již jen jako zaměstnancům komunálu.

Zdálo by se, že už je to dávno. To vše se odehrávalo před šedesáti lety a poměry se od té doby změnily. I když…

Po dvaceti letech směrování k svobodné společnosti se kolo dějin nenápadně obrací. Vrátila se doba, kdy stát je opět ten nejchytřejší, stát má o všem vědět a stát chce o všem rozhodovat. Stát přebírá kontrolu nad malými podnikateli a živnostníky. A vytváří si k tomu patřičné nástroje – registry, zákony, sankce.

Jeden by čekal, že různé podnikatelské a živnostenské spolky budou takové rozpínavosti státu bránit. Jiný by čekal, že lidé, kteří stojí v čele takových spolků, se státu postaví a budou se s politiky a úředníky přít ve prospěch podnikatelů a živnostníků. Ale ne, oba, ten první i ten druhý, se velmi pletou. Naopak, vedoucí představitelé velkých spolků spolupracují se státem a dokonce pomáhají státu vysvětlovat, zavádět, dolaďovat. Vstali noví agitátoři.

Jeden příklad za všechny. Těžko uvěřitelné se děje kolem spuštění elektronické evidence tržeb. Již v průběhu jara a léta 2015, kdy se velmi diskutovalo zavedení EET a kdy se zvedla vlna odporu proti ní, našli se dva představitelé podnikatelských spolků, kteří velmi podpořili ministra Babiše v jeho nesmyslném záměru zavést u nás EET – Karel Havlíček, předseda AMSP, a Vladimír Dlouhý, prezident HK ČR. (Jen poznámka jako vsuvka: Proč je záměr zavést EET nesmyslný? Stačí se podívat na Chorvatsko, odkud jej Babiš okopíroval.) Oba pánové vystupovali během roku 2015 ve prospěch EET, vykládali, jak to narovná podnikatelské prostředí, jak je třeba jít s dobou a komunikovat se státem elektronicky atd. Podle obsahu sdělení a použitých argumentů nebylo poznat, zda mluvil Andrej Babiš, úředníci ministerstva financí, generální ředitel finanční správy nebo představitel podnikatelského spolku. Už to samo o sobě je divné. Něco není v pořádku.

Zákon o evidenci tržeb vstoupil v platnost. Máme sice naději, že jej Ústavní soud zruší či alespoň pozastaví, ale spoléhat na to nemůžeme. Zato se můžeme spolehnout na to, že se Andrej Babiš a jeho lidé znemožní, protože zavedení EET bude blamáž. Je velmi pravděpodobné, že to nebude dobře fungovat, že EET nepodpoří zvýšení výběru daní, systém bude padat, ukáže se, že je vše mnohem dražší, než slibovalo ministerstvo financí atd. Člověk by opět čekal, že tentokrát se již pánové Havlíček a Dlouhý budou držet zkrátka. Ať se stát stará, ať ukáže Andrej Babiš, jak to zvládne. A opět se člověk mýlí.

Pánové Dlouhý a Havlíček vyrazili státu a panu Babišovi na pomoc. Vysvětlovací web, internetová poradna, kampaň na Facebooku pod názvem „EET ANO, ale“, společné výjezdy s pracovníky finanční správy do krajských měst. Pan Dlouhý dokonce vyjádřil obavy, že by zavedení EET mohly provázet potíže. Jak hezky napsal: „…živnostníci opravdu nemají dostatek informací, řada věcí je nedomyšlená a celé spuštění EET může skončit pořádným průšvihem“ (zdroj: FB Vladimíra Dlouhého).

Shrňme si to. Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a prezident Hospodářské komory ČR podpořili přijetí zákona o evidence tržeb, zjevně zaměřeného proti malým podnikatelům a živnostníkům. Nyní pomáhají státu s hladkým zavedením EET. Místo, aby nechali ministra, který špiní malé podnikatele a živnostníky, ať se znemožní, pomáhají mu vše zvládnout. Suplují práci státu, snaží se, aby se stát neblamoval, přesvědčují, vysvětlují, propagují, vyjednávají výjimky a kosmetické úpravy zákona. A vydávají vše za pomoc podnikatelům a živnostníkům. Faktem ovšem zůstává, že je to především pomoc státu a panu Babišovi.

ZDROJ: Radomil Bábek, předseda Asociace manažerů a podnikatelů

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
33 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.