vojak
29.1.2020
Kategorie: Společnost

Všichni potřebujeme paintball

Loading...
Sdílejte článek:

PETR KUBÁČ

Nikdy jsem nebyl svému životu dostatečně vděčen k jak zajímavým věcem jsem se mohl dostat. Představte si třeba, že na vás do telefonu štěká nějaká důležitá úřednice ve špitále, že jste špatně vyplnili lejstro, ale vám je to fuk, protože jste těsně před tím přišli na to, co pacientovi ( pravděpodobně ) je, a tím jste mu ( pravděpodobně ) zachránili život. To jsou “transformující zážitky“. Struktura receptorů ve vašem mozku, po takovém zážitku, už není stejná jako předtím.

 
Oblíbeným transformujícím zážitkem, dostupným každému muži, byla kdysi vojna. I v tom jsem měl obrovské štěstí, protože moje snaha opatřit si – jako marod “modrou (vojenskou) knížku” – jako všicni moji kolegové – selhala, a tak jsem strávil rok 1997 na Libavé. Rok, kdy armáda ukazovala lesklá pera, aby nás vzali do NATO. Rok, kdy celou Moravu zaplavily tisícileté povodně. Rok, po kterém jsem přestal sledovat akční filmy, protože střelba a výbuchy ve filmu jsou umělé jako sex s nafukovací pannou.
 
Jen pár historek, abyste měli tušení o čem je řeč : Rusáci nechali na Libavé značení vojenských cest v azbuce a úmyslně špatně kvůli “matení nepřítele“. Proto jsme jezdili vždy ve dvojici : nově nastupující řidič a do civilu odcházející doktor, nebo opačně, aby alespoň jeden věděl kam se má jet a druhý se to od něj učil. Takže jsem jel s mladým šoférem jako první pomoc na výcvik nízkých průletů Migů 21. Nevím čím bychom při letecké nehodě stíhačky, která letí 1000 za hodinu 30 metrů nad terénem pomohli, ale to teď neřešme. Instruoval jsem šoféra začátečníka : “Letadlo se bude blížit. Budeš mít pocit, že letí rovnou na tebe, že přes lopatky turbíny vidíš oblohu za ním. Bude se obrovsky zvětšovat. Pak ucítíš svist sání do motoru, za setinu vteřiny uslyšíš největší rachot svého života. ( Borec ještě nebyl na dělostřelbách. ) Budeš mít pocit, že si můžeš sáhnout na břicho letadla. Pak budou všude kolem foukat horké plyny z motoru, které budou otřásat zemí i sanitou. Rozhodně je lepší vylézt ze sanity a všechno sledovat, aby úlek nebyl tak překvapivý a veliký.” Na to mi klučina opodvěděl : “Dochtorééé KOPR!!!” – což je vojenská zkratka pro “Kurevský Odpor k PRáci“, a protože mezi zdravoťáky jsme si moc nehráli na “vojnu“, šikanu ani princip subordinance – nechal jsem ho, ať si dělá co chce. Všechno proběhlo přesně jak jsem popsal. Nad obzorem se objevila stíhačka : “ŠŠŠŠŠ – PRÁÁÁSK – BUUUM” ( a to se ten den lítalo podzvukově. ) Horké plyny ještě neodvanuly a vojáček vyletěl ze sanity s flekem na typickém místě : “Ježišmarijá dochtore… Já jsem dřímal a jak to boucho, tak jsem se leknutím pochcal !!
 
Druhá podobná historka : Tankisti ze sousedních Přáslavic cvičili na Libavé. Zvoní telefon : “Okamžitě přijeďtě…. Epidemie průjmů v tankové rotě!” Takže jsem přijel a ve velínu střelnice sedělo na schodech asi 10 bledých vojáčků a drželi se za břicho. Takže jsem se začal vyptávat prvního z nich, co jedl, a jestli to jedli i ostatní a komu je špatně a komu není. Na to si jeden vojáček dodal odvahy a začal vykládat sám : “Nóó, když oni nás zavřeli do tanku. Bouchli nám nad hlavou poklopem. Pak tank nastartoval a uvniř byla tma, strašný hluk, horko a smrděly tam výfukové plyny. Pak tank jezdil sem a tam nahoru a dolů pod úhlem 45 stupňů a my jsme uvnit lítali jak blecha v krabici až…. Jsem se rozbrečel, poblil, pochcal a posral…” Tak jsem se zeptal “Komu se stalo to samé ??” Všichni bez výjimky.
 
Po těchto a mnoha dalších historkách ( dělostřelby v bunkru na terčové ploše ) jsem pochopil, že každý se může zhroutit, posrat a poblít strachy a přitom předem ví, že jde jen o cvičení, kde naděje na přežití ( dokonce bez úrazu ) je 97% nebo více. Je mi jasné, že moji čtenářové právě protestují, že jim by se nic takového nestalo. Ani mně se nestalo, ale několikrát to bylo tak blízko, že se nedovažuju říkat “nikdy“.
 
Takže jsem se vrátil do civilu a několik mých známých – všichni teoretici s “modrou knížkou” vzdělaní filmy a encyklopediemi – prohlašovali, že “vojsko je měkkota a oni u sebe ABSOLUTĚ VYLUČUJÍ stresovou reakci tohoto typu !” Proto jsme ještě s jedním známým, který je policajt ( a tudíž musel taky na vojnu ) zorganizovali paintball, kde jsme naše teoretické kolegy nachytali na švestkách, protože se neuměli plížit, plazit, pohybovat přískoky, krýt se, střílet za chůze a vůbec nechali se vystřílet jako malí Jardové. Po každém paintballu je nakonec hospoda – a tam se mi dostalo zadostiučinění : Tomu nejhalasnějšímu teoretikovi jsme museli dávat pivo k hubě, protože se mu ruce třásly tak, že sám by se nenapil.
 
ERGO – nejenom, že stále tvrdím, že mládež mužského a možná i ženského pohlaví potřebuje vojenský výcvik a vojenskou službu jako pes drbání. Všichni se potřebujeme párkrát za život posrat strachy, abychom znali limity své odolnosti, a abychom své okolí nezamořovali stresem ze špatně vyplněných lejster a jiných podobných záležitostí “galaktického významu“. Nepříjemné je, že vidím právě opačný směr vývoje. Přecitlivělá společnost, citlivá na každou blbůstku, křehká mládež v anglosasském světě označovaná jako “sněhové vločky“, všichni se tváří jako nejmírumilovnější beránci, ale neprožitý a tudíž nezvládnutý a nevybitý stress a agresivita “duní v hloubi temně a výbuch zazní naposled;-) – a ten výbuch nebude jen hlučný vojenský výcvik, nebo paintball.
 
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 268 times, 5 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.