volby
28.10.2021
Kategorie: Společnost

Všeobecné volební právo je hloupost, ať volí jen zodpovědní

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieNa první pohled to zní dobře, všichni si mají být u voleb rovni, jeden člověk = jeden hlas. Jenomže proč mají mít možnost volit i lidé nezodpovědní, flákači a lemplové, kteří pouze chodí s nastavenou rukou.

Taková úvaha volební. Když chce zájemce pracovat například jako strojvedoucí, tak musí obstát v psychotestech a uspět v náročných zkouškách, pokud chce jít člověk volit, stačí mít 18 let a nebýt nesvéprávný. To je ovšem poněkud málo. Volit tak může i ten, který je přesvědčen, že stát je zaopatřovací ústav, je povinen ho živit, v horším případě bere sociální dávky, žije na úkor druhých a nehodlá na svém způsobu života nic měnit.

Je jasné, koho takový člověk bude volit. Sociální demokraty, komunisty a další levičáky, kteří mu naslibují, že boháče pořádně sejmeme na daních, budou se vyplácet velkorysé sociální dávky a „pečení holubi budou lítat sami do huby.“ Je třeba si uvědomit, že sociální dávky jsou nezaslouženým bezpracným příjmem, a jejich příjemci odevzdají ve volbách těm, kteří jim zaručí „sladký život“ na úkor daňových poplatníků. Takže pobírači sociálních dávek jsou ve střetu zájmu, závisláci na státu, a měli by být z voleb vyloučeni. Jeden můj známý navrhl odebrat volební právo rovnou všem státním zaměstnancům, že Ti všichni jsou vlastně ve střetu zájmu, ale uznávám, že to už je přehnané.

Předlitavská část Rakouska-Uherska, tedy samotné Rakousko se po přijetí prosincových zákonů v roce 1867 stalo relativně demokratickým státem. Volilo se do obecních zastupitelstev, zemských sněmů a do Říšské rady. Právo volit však bylo omezené. Voliči byli rozděleni do volebních kurií v případě zemských sněmů a Říšské rady nebo volebních tříd v případě komunálních voleb. Rozhodující byly majetkové poměry a výše zaplacených daní. Zjednodušeně řečeno, volit mohli pouze Ti, co platili daně. To se mi zdá rozumné. Sice bychom se nemuseli vracet k tomuto relativně komplikovanému systému, ale volební právo by mohlo být třeba vázáno na určitou sumu zaplacenou ročně na přímých daních, například by se jednalo o 18 000 Kč, ale to už by byla záležitost diskuse. Nicméně myšlenka, že volit by měli jen lidé zodpovědní, kteří nežijí na úkor druhých, se mně zamlouvá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 623 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 2,86 out of 5)
Loading...
193 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)