mobilizace1938
23.9.2018
Kategorie: Historie

Všeobecná mobilizace 1938: Rozhodnou vůli Čechoslováků bránit svou zemi zpřetrhal Mnichovský diktát

Sdílejte článek:

SM

Přesně před 80 lety, 23. září 1938, začala všeobecná mobilizace, která vyslala tehdy jasný signál Německu: Československo se chtělo vojensky bránit proti stále se stupňujícím požadavkům Adolfa Hitlera, který požadoval odstoupení Sudet ve prospěch Německa. Vše o týden později zmařil Mnichovský diktát. Mladý československý stát provedl během necelého půlroku již druhou mobilizaci, tentokrát již všeobecnou. Zářijová mobilizace tak demonstrovala jasnou vůli Čechoslováků se bránit proti nepříteli.

 

V září 1938 vrcholila krize, kterou vyvolal Adolf Hitler ve snaze připojit sudetské oblasti k třetí říši. Výhrůžky otevřenou válkou a obsazením naší země, pokusy v pohraničí o puč a řádění sudetoněmeckých Freikorpsů již nemohly nechat československé politiky dále nečinnými. 22. září 1938 nastoupila po kabinetu Milana Hodži úřednická vláda generála Jana Syrového, která dávala naději, že Československo bude proti nestoudným Hitlerovým požadavkům za otevřené podpory Velké Británie a Francie bojovat silou.

Po poradě s Edvardem Benešem bylo rozhodnuto o všeobecné mobilizaci, která byla vyhlášena 23. září dvě hodiny před půlnocí. Muži v záloze ve věku do 40 let se tak museli povinně hlásit do služby. Celkem bylo do zbraně povoláno 1 250 000 mužů, odhodlaných bojovat proti agresorovi.

Československá armáda patřila k v rámci Evropy k těm nejlepším. Disponovala více než 1,5 miliony vojáků, zhruba 600 bojovými letadly a téměř 500 tanky. Měla celkem 21 divizí. I když pohraniční opevnění nebyla zejména v jižní části dostavěna, přesto československá armáda byla připravená po mobilizaci trvající týden k boji s nepřítelem. 

Jenže v boji by stála sama a bez spojenců nejen proti Německu, ale také proti Polsku i Maďarsku, zemím, které měly také své dlouhodobé územní požadavky. Československo mělo spojenecké smlouvy se Sovětským svazem z roku 1935 a Francií z roku 1924. Nicméně pomoc Sovětů byla vázána na pomoc Francie, která byla již dlouhou dobu ve vleku Velké Británie a její politiky appeasementu, tedy ústupků nacistickému Německu. Ani Velká Británie, ani Francie, naši formální spojenci, se nehodlali ve prospěch československé věci nijak angažovat. Bylo tomu přesně naopak – francouzští i britští diplomaté činili na Československo nemístný nátlak, aby přijalo požadavky na své vlastní územní zmrzačení. 

Plány se postavit silnějšímu protivníkovi však přerval vnucený Mnichovský diktát z 29. 9. 1938.

Pokud by Československo, které opustili jeho vlastní spojenci ve snaze zabránit válce, nesplnilo ultimátum o odstoupení Sudet Německu, bylo by jím vojensky bezodkladně napadeno. Prezident Beneš sice nemusel přijmout ultimátum a místo toho zavelet k obraně země, ale byla by to válka předem ztracená, bez spojenců a proti výrazné přesile, s pátou kolonou v zádech a navíc v kruhové obraně. Na druhé straně by Československo prohrálo čestně. 

Všeobecná mobilizace z 23. září 1938 jasně demonstrovala vůli bojovat za svůj stát, mobilizace proběhla během týdne úspěšně, armáda v počtu 1,5 milionů vojáků byla připravená se nepodvolit nepříteli. Mnichovská zrada našich tehdejších spojenců však udělala rychlou a zároveň smutnou tečku za rozhodnou vůlí Čechoslováků bránit svůj stát.

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 17 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
89 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.