zemandrahosova

Všechny prezidentovy ženy

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (41 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Nedá mi to, abych nepřipojila pár ženských glos k prezidentské volbě. Protože tyto volby mohou rozhodnout manželky obou hlavních kandidátů. Nevěříte? Já ano. 

Mohou být totiž jazýčkem na vahách vyrovnaných šancí, a v cílové rovince to svým mužům rozhodnout. A která má větší šance být budoucí paní prezidentovou? Aniž říkám, která varianta se mi líbí víc (na každé mi totiž něco zásadního vadí, takže budu volit jedno z menších zel, tedy žádný kandidát není můj prvoplánový favorit), zkusím malou analýzu. Jako to dělám se spisy… Předvídatelnost rozhodnutí “soudu” – zde voličů. 

Formou glos. 

Glosa první

Už to, že jsem musela najet na vyhledávač, abych si ověřila křestní jméno paní Evy Drahošové, o něčem svědčí. Ivanku prostě národ díky délce života jejího muže v politice zná. 

Glosa druhá

Přesto, že Ivanku celý národ zná, nikdy ji nepoznal jako ambciózní ženu, která by za svého muže kdykoli mluvila. A národ nemá rád příliš ambiciózní ženy vedle svých prezidentů. Vzpomeňme Václava Havla a Dagmar. Jak dlouho trvalo, než jí národ odpustil sňatek a jemu předcházející nevěry … Patrně až v nemocnici, kdy se o nemocného muže opravdu celá strhaná starala. Zkrátka nenápadná a kamery nevyhledávající Olga byla lidmi milována více. 

Glosa třetí

Milostný příběh Miloše a Ivanky sledoval národ v přímém přenosu. Studentka, která se kvůli lásce k začínajícímu politikovi vzdala vysokoškolského studia, aby mu byla blíž, je ve své podstatě románový. Obdobně snímky Miloše nad maličkou narozenou dcerou v porodnici. Byli zkrátka veřejný pár, neprovázel je žádný skandál, a Ivance mohli novináři vytýkat škodolibě jen kila a účes – což jí ovšem ještě zvýšilo u žen, mající stejné problémy, popularitu. Na nic nehrála, a tečka. 
O příběhu manželů Drahošových toho lidé moc neví. Objevili se nyní, již ve zralém věku, a na internetu proto nenajdete žádné fotografie ze svatby, z porodnice, “z Vysočiny” – tedy svého soukromí… tento neskutečný lidský náskok Zemanových prostě nelze dohnat za pár týdnů. 

Glosa čtvrtá

Pokud tento přirozený handicap provází výroky typu, že by se mělo při prezidentské debatě hodinu a půl stát, a to od generačně mladšího člověka, z úst jeho ženy, je to už pro pana Jiřího Drahoše pohroma. Jak jsem dnes zaznamenala, lidem nevadí ani tak pan Drahoš, a kvůli jeho mladšímu věku by ho i volili (dokonce přehlíží ony falešné brýle…), ale kdo jim začíná velmi vadit, tak je to paní Eva Drahošová, mluvící ústy svého muže (a navíc tak, jako by již tím prezidentem byl). 
Ivanka nikdy neútočí na protikandidáta. Postavila se “jen” (ale v tom je právě ta síla) za svého muže, a poprve razatně promluvila, jak jí vadí narážky na manžekův zdravotní stav. A venkov (tedy ČR mimo Prahy) jí tleská. Navíc si lidé myslí, že by raději měla muže už doma, ne na Pražském Hradě… zatímco touha být hradní dámou z druhé manželky čiší. Takže podpora Ivanky je něco jiného než podpora Evy Drahošové. Ivanka to dělá pro něho, zatímco lidé pod kůží cítí, že paní Eva to dělá hodně i pro sebe. A tak se v kampani chová. 

Glosa pátá

I Billu Clintonovi uškodila jeho Hillary, nepochybně schopná, pracovitá a skvělá žena, neuváženým výrokem, že Amerika získá volbou Billa prezidenty hned dva – druhého v její osobě. Poprask, průšvih, ostuda. 
Zkrátka na ambiciózní manželky prezidentů není tento národ zvyklý, zvykat si nehodlá, a není na nic podobného ještě ani připraven. 

Tak se může docela dobře stát, že Miloši Zemanovi vyhraje volby na těch jazýčkách vah jeho plachá Ivanka, s kily navíc, bez vědeckých i jiných titulů, ale také Ivanka, kterou víděl národ jako roztomile zamilovanou “revoluční” sekretářku, pak zamilovanou nevěstu v bílém na radnici, pak milující mámu v porodnici s dcerou v náručí, a vždy stojící mlčky, o to více pevně, za svým manželem, ať byl kdekoli – i kdysi poražen na Vysočině. 

A může se to příznivcům Jiřího Drahoše, slovy Járy Cimrmana, nelíbit, mohou proti tomu protestovat, ale to je tak vše, co proti tomu mohou dělat. 
Může to být dokocne i nelogické, nespravedlivé, nepochopitelné – ale je to tak. 
Národ se Zemanovými žil celý jejich manželský život – protože ho trávili bok po boku celý v politice. Na internetu najdete stovky jejich neformálních fotek. Fotky zamilovaného páru, kterému to vydrželo. 

Drahošovi jsou tam také, a také jim to moc sluší. Ale jen ve zralém věku, jen stylizovaně, zkrátka “usmívejte se”. 

Kam se přikloní voličovo srdce, když bude na vážkách? Vyhraje nad pragmatickou úvahou? 

To ukáže příští víkend. Chtěla jsem jen připomenout, že když si máme vybrat mezi dvěma druhy ovoce, a jedno z nich příliš neznáme, raději sáhneme po tom důvěrně známém… A takto může zafungovat český volič na Zemanovy a Drahošovy. 

Ivanka je jim důvěrně známá a mlčí. Paní Eva Drahošová se objevila nyní, a mluví na vkus českého voliče příliš. 

Proto jsem použila v názvu všechny prezidentovy ženy. Protože cítím v kostech, že obě, jak Ivanka, tak paní Eva Drahošová, teď dělají kampaň pro Miloše Zemana. A ten, jako zkušený pardál, neprotestuje, a jen se s úsměvem, možná i od nezdravé sklenky s ještě více nezdravou cigaretou dívá na ty dary, kterých se mu výroky manželky Jiřího Drahoše dostalo. 

A čím více známých jmen se hlásí k podpoře Jiřího Drahoše, a čím více celebrit si dává k fotce, že Ne MZ, tím více stoupají Miloši Zemanovi šance na výhru. Postačí mu vydržet. A on to ví. 

Jediný, kdo zatím nepochopil mentalitu českého voliče, jsou manželé Drahošovi. A mně je to jako pozorovateli líto. Sází na dokonalost, věk, hezká stylizovaná fota…Na poradce… Může se pak ale stát, že český volič zvolí nedokonalého Miloše Zemana, a to přesto, že by hodinu a půl hodiny vestoje nedal. Protože volič odsoudí, že taková škodolibost utahující si ze zdraví jiného někoho vůbec napadla. A více se v současném prezidentovi najde. Jak jsem dnes slyšela od jednoho rybáře na březích jezera na adresu Jiřího Drahoše – “Není špatnej. Možná bych ho jinak i volil. Ale taky jednou bude starej. Měl by mu to někdo říct. Že tohle se prostě neříká.”

I tak se dají prohrát volby. Na pár větách. Na těch, které Ivanka Zemanová neřekla, a Eva Drahošová řekla. A že půjde o těsný výsledek, o tom není sporu. 

Tak ať to oba zvládnou tento týden ve zdraví. A my též. 

 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.