halloweenpamatka
1.11.2017
Kategorie: Historie

Všech Svatých, památka našich blízkých zesnulých, nebo Hallowen?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Nedávno se na stránkách PP objevilo téma Hallowen. S blížícími Dušičkami se proto sluší vysvětlit si tento pojem a rozhodnout se, co vlastně budeme slavit.  Definitoricky velmi přesné vysvětlení rozdílu mezi  pojmy  „Všech Svatých“ a „Památka Zesnulých“ jsem našel nakonec ve vyjádření mluvčího Konference Episkopátu Polska, které si dovolím čtenářům proto v překladu tlumočit:

Halloween je pohansk zvyk, neshodný s naší kulturou a tradicí. Tyto oslavy jsou v rozporu s atmosférou modlitby a zamyšlení, jaké nás ve svátek Všech Svatých a v den Dušiček provázejí –   řekl  mluvčí Konference Episkopátu Polska kněz Paweł Rytel-Andrianik.

Mluvčí episkopátu připomněl slova Papeže  Benedikta XVI,, jenž vytkl, že Halloween “propaguje kulturu smrti”  a také “novou generaci táhne směrem k mentalitě esoterické magie, a atakuje svaté a duchovní hodnoty “. Dodal, že  v Polsku jsou první dny  listopadu dobou památky zemřelých, modlitby a zamyšlení nad smyslem života, a Halloween ” se s duchem těchto dní vůbec neshoduje“, a dokonce je „popřením základních křesťanských hodnot“.  

Současně  Církev nevyzývá ke smutku  smutku a tísni, jestliže oslava Všech Svatých je událostí  v podstatě věci radostnou,  nesoucí naději na zmrtvýchvstání. Je dobře,  že místo převlékání se v upíří úbory, se rodiče stále častěji pro své děli volí průvody svatých nebo bály, aby radostně oslavovaly

– hodnotil kněz  Rytel-Andrianik.

Vysvětlil,  že  Halloween je “zvyk pohanský, křesťanstvu cizí“.

V Polsku se tento zvyk neujal  a na jeho umělou adaptaci není šance. Z naší tradice vyplývá vzpomínka na zemřelé blízké a modlitba za ně, a nikoliv ohromování strašidelným převlekem –

– řekl mluvcí episkopátu.

Jak ukázal,  “Halloween je odvozen z pohanského, keltského svátku, který nejednou děti a mládež zavádí  do magické skutečnosti“.

Kromě toho psychogické výzkumy vykazují, že malí účastníci této zábavy mohou poději pociťovat úzkost nebo mít noční můry spojené s duchy, zjevy a upíry, za něž jsou převlékány. Tak potom  není  Halloween  jen nevinnou zábavou, ale nese s sebou vážné důsledky, třebaže mnoho osob to bagatelizuje, a dokonce se tomu posmívá.

– zdůraznil kněz Rytel-Andrianik.

Anglosaský Halloween, slavený 31. října, je nejvíce populární v USA.  Slovo Halloween je svým způsobem zkomolenina anglického  All Hallow’s Eve (Předvečer  Všech Svatých) a keltského Samhain. V podstatě kořeny svátku tkví  v kultuře starověkých Keltů,  kteří věřili, že 31. října – v den, jenž u nich byl oficiálním koncem léta – vycházejí duše zemřelých z hrobů a bloudí po zemi při hledání živých těl, do kterých by mohly vniknout.  Proto se živí začali toho dne převlékat v odpudivé masky a odpuzující strašitelné kostýmy, aby duše zemřelých odstrašili. Odtud současný zvyk převlékáné se v úbory upírů, démonů a čarodějnic.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 8 000,00 Kč
Vybráno 22.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.