vybuch-vrbetice-9086_denik-630-16x9rusko
24.4.2021
Kategorie: Politika

Vrbětice: Dohráno ještě není

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Stát, vysoké školy, bezpečnostní složky by měly analyzovat, proč ideoví souputníci Ruska dobrovolně a s takovým nadšením dělají svou práci. Pokud chci s někým bojovat, musím poznat jeho motivaci, její hloubku, silná a slabá místa.

Oznámení o výsledku vyšetřování výbuchu ve Vrběticích v sobotu 17. března 2021 a vypovězení 18 ruských „diplomatů“ 2021 byl dobrý začátek. Následné události byly klasickou českou bramboračkou. Své pappenheimské dobře zná rezident z Lán a jeho pozadí. Dal si týden mlčení a až bude situace dostatečně rozbouřena křikem Ruska, hrozbami ekonomických škod, chybami vlády, veřejnost preparována a znejistěna ruskými trolly a jejich domácími ideovými spolupracovníky, pokusí se v kauze dosáhnout nějakého šokujícího obratu. Možná má ale po vypovězení ruských „diplomatů“ ztíženou komunikaci a jenom čeká, než se k němu dostanou „noty“ z Kremlu.

Dvojministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček napřed zalituje zhoršení vztahů s Ruskem. Potom vznikl zmatek, zda požádal na jednání ministrů zahraničí členských zemí Unie o koordinovanou odvetu proti ruským diplomatům a agentům. K nápravě došlo úterý 20.dubna 2021.

Andrej Babiš označil iniciaci výbuchu za útok na zboží a za zpackanou operaci GRU. K výbuchu mělo prý dojít mimo území Česka. Jeho vyjádření se míjelo zdravý rozume. Dva zmařené životy dal na roveň se zničením dvou pytlů mouky z (ne)jeho mlýna. Pro připomenutí, škody byly vyčísleny na 1 miliardu korun. Naštěstí se omluvil hned v úterý 20.4.2021 a chybu může udělat každý. V celém neštěstí buďme rádi, že k výbuchu došlo přímo v muničním skladu, který je na podobné nehody stavěn. Představme si, kdyby náklad vybuchl při přepravě, někde na nádraží nebo vedle vlaku s pasažéry. Nebo, jak se zamýšlí Vladimír Kroupa, někde v cizině. Za vše by neslo odpovědnost Česko a byli bychom za hlupáky.

Vláda sice vyškrtla Rusatom z tendru na dostavbu Dukovan, ale další z dvojministrů Karel Havlíček se v úterý 20. dubna začal ohánět hospodářskými zájmy a „..tisíci firem obchodujících s Ruskem..“. Ještě že to nejsou tisíce žádostí od pracovních kolektivů, aby se s Ruskem nejitřily vztahy, že chtějí mít klid na práci. Co si jako vláda myslela? Že studená válka se dá vést jen tak napůl.

Rusko v reakci na vyhazov svých 18 lidí vyhostilo 20 českých diplomatů. Po dalších peripetiích se v pátek 22. dubna (15:00) vzájemné stavy v metropolích ustálily na 5 diplomatech a 25 administrativně-technických pracovnících a 19 místních zaměstnancích. Konzulární služba v Brně a Karlových Varech zůstane nedotčena.

Jenže, ďábel je skryt v detailu. Současně s vyhoštěním 20 českých diplomatů bylo hned v neděli 18. dubna oznámeno, že se změní režim zastupitelského úřadu a omezí se zaměstnávání ruského personálu. Rusové zaměstnávají 19 Čechů, kdežto Češi 110 Rusů, z toho 60 lidí se stará o provoz tzv. Českého domu v Moskvě. Podle všeho pozemek pod ním není ve vlastnictví Česka a jde očekávat nějaké to vyvlastňování. Pro nedostatek personálu se bude muset uzavřít i když žádná škoda. Proč by stát měl provozovat nějaký hotel „pro vyvolené“ do něhož je vstup pouze v doprovodu člověka s českým pasem. Chápu, musí být slastné, octnout se v pozici tokového “sáhiba”. Je to pozůstatek z komunismu, kdy se lidé dělili do kast s různými právy. Byznysmeni si budou muset najít normální komerční prostory.

Zatížení stávajícího osazenstva zastupitelského úřadu se odpovídajícím způsobem zvýší, česká strana mluví o jeho paralýze. Jako políček působí i 24 hodinová lhůta pro opuštění země, jednou tak kratší než dalo Česko Rusku. Takže Česko se stane cílem teroristického útoku ze strany Ruska a to mu ještě vypoví více diplomatů a na vyšší úrovni (zástupce velvyslance) než ono jemu. Bylo na místě vypovědět všechny pracovníky velvyslanectví včetně různých “ometáků”, a to s výjimkou velvyslance, jeho choti a jednoho lokaje-řidiče. Mimo jiné jde tím ušetřit na nákladech sledovaček příliš mnoha agentů Ruska a jejich vozového parku s označením CD, které musely absolvovat české bezpečnostní složky. Mělo se začít od nuly. No, „měkkoni“ srovnali počet diplomatů na obou zastoupení, alespoň něco.

Tanečky kolem Vrbětic daly také nahlédnout do způsobu ruského myšlení. Česko dalo Rusku ve středu 21. dubna ultimátum, aby umožnilo návrat 18 vypovězeným diplomatům nebo bude uplatněno paritní zastoupení. Z vyjádření Peskova: “Владимир Путин в своем послании Федеральному собранию “говорил о бесперспективности разговоров с нами в стилистике требований”. V překladu… Vladimir Putin ve svém sdělení Federálnímu shromáždění „hovořil o marnosti mluvit s námi ve stylu požadavků“. Ultimátum se rusky řekne “ультиматум “, pro ty, co nevládnou azbukou, ultimátum. Takže Rusové ve své aroganci ani nepřiznali, že dostali ultimátum a mluvili o „požadavcích“. Za další, pro Kreml je vyloučeno, aby někdo předkládal požadavky. Takže na požadavek…chovejte se slušně se ozve…máte to marné. Ano, to je ruské myšlení. Jenom jestli si v Kremlu uvědomují, že s každou takovou krizí zabředávají do hlubší a hlubší izolace, více a více prohrávají. Začalo to na Ukrajině 2014, kdy proti sobě postavili zemi s 60 miliony obyvateli a pokračuje to dál a dál.

Nějak mi není jasné, proč Vladimir Putin stupňuje napětí. Může si vládnout jak chce, Navalnyj ho nesesadí. “Krátkou vítěznou” válku jako jiní diktátoři v problémech nepotřebuje. Zdá se, že je orientován v čase a prostoru. Takže to asi není výplod kliky stojící za chřadnoucím Vůdcem ztrácejícím kontrolu nad situací. Jedině co mě napadá je duševní choroba. Ale zase, v Kremlu se nepopravuje. Nevím.

Zde se dostáváme k nutným dalším opatřením vůči Rusku.

Zatím nediskutované je vypovězení rezidenta z Lán. Okamžitě by měla být oprášena žaloba pro velezradu a v zrychleném běhu projít Sněmovnou a Senátem.

Vypovězení veškerého personálu ruského velvyslanectví bylo již zmíněno. Následovat musí zásah proti 5000 ruských studentů, kteří mají nejlepší startovací pozici pro kariéru agenta. Žijí zde dlouhodobě, znají české reálie i jazyk, jsou ve styku se svými domácími kolegy a budují si kontakty.

Hlavní je vymísťovat ruský kapitál podobně jako se děje ve Velké Británii. Jsi schopen doložit původ peněz na koupi nemovitosti v Karlových Varech? Ne? Tak ji do roka prodej a odejdi nebo to udělají úřady, případně ti bude zabavena.

Dosud existovala naděje, že z Ruska přijde nějaký náhradní díl k obstarožním ruským zbraním užívaným i 30 let po převratu českou armádou. Teď se je vojáci budou muset shánět leda tak na šrotištích v Afganistánu nebo Ugandě. Snad je to signál konečně se zbavit tohoto šrotu, armádu přezbrojit a železo poslat Guptovi do pecí.

Stát, vysoké školy, bezpečnostní složky měly analyzovat, proč ideoví souputníci Ruska tak dobrovolně a s nadšením dělají svou práci. V Rusku by nechtěli žít, ale chtějí, aby to tady bylo jako v Rusku. Pokud chci s někým bojovat, a jako že jsme s Ruskem a tedy i s jeho pěšáčky v hybridní válce, musím poznat jeho motivaci, její hloubku, silná a slabá místa.

Možné důvody

  • po roce 89 přišli o pozice?
  • po roce 89 přišli o vliv (lidi se jich báli)?
  • režimem po roce 89 se cítí přehlíženi?
  • režimem po roce 89 se cítí poškozeni (přišli o práci, mají exekuce……)?
  • mudrlanti, co vše ví lépe než jiní?
  • hloupost?
  • snaha provokovat?

Proč taková nenávist vůči Západu. Co chtějí od Ruska získat? Jak by to v Česku mělo vypadat jinak? Proč píši na diskusní fóra…fandím Putinovi?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Anonym 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 009,- Kč
Vybráno 45.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 1,48 out of 5)
Loading...
161 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)