MYNAROVCACEK
22.10.2021
Kategorie: Politika

Vráťo, končíš!

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je za náhlou změnou některých postojů premiéra Andreje Babiše procitnutí po nevyhraných volbách, nebo spíše chladný politický kalkul?

Prezident Miloš Zeman a především tým jeho spolupracovníků se v uplynulých dnech postarali o takřka nevídané sjednocení české politické scény. Když už se tak nestalo v otázce, jak postupovat v boji proti opět rychle se šířící nákaze Covid-19, tak se nyní takřka všichni vrcholní politici shodnou aspoň na tom, jak řešit současnou hradní krizi, zapříčiněnou hospitalizací prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici.

Kdo sleduje politické dění aspoň okrajově, tak jistě zaregistroval, že si skupina senátorů v čele s předsedou horní parlamentní komory Milošem Vystrčilem minulý týden vyžádala od vedení nemocnice posudek ohledně toho, zda je Miloš Zeman při současném zdravotním stavu schopen vykonávat prezidentský úřad. A poté, co z odborného posudku lékařů vyplynulo, že tomu tak není, a navíc je nepravděpodobné, že by se na tom v blízké budoucnosti něco změnilo, začali ihned politici jednat o tom, jak aktivovat článek 66, který by hlavě státu prezidentské pravomoci dočasně odebral.

Že pravděpodobně bude nutné tak učinit, na tom se shodují jak vrcholní představitelé koalic Spolu i PirSTAN, které s největší pravděpodobností vytvoří novou vládní koalici, tak i dosluhující premiér Andrej Babiš, jehož hnutí ANO naopak nejspíše čekají 4 roky v opozici. Rozdíl je pouze v tom, že s termínem aktivace článku 66 není Babiš až tak horlivý jako prvně jmenovaní. V čem naopak předseda hnutí ANO projevil až překvapivě velkou horlivost, byla jeho výzva, adresovaná hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, aby na svou funkci rezignoval. S tím, že pokud tak Mynář neučiní, udělá to po aktivaci článku 66, kdy prezidentské pravomoci částečně přejdou na premiéra, sám Babiš (viz odkaz zde).

Ne, že by Vratislav Mynář neměl opustit Pražský hrad již dávno. Už jen to, že vykonává funkci kancléře přes 8 a půl roku bez bezpečností prověrky, by k něčemu takovému bohatě stačilo. A s ohledem na to, že se v uplynulých týdnech snažil veřejnosti tajit skutečnost, že onemocnění prezidenta Zemana je velmi vážné a je tak krajně nepravděpodobné, že by prezident mohl plnit svou roli například při vyjednáváních o nové vládě, se nelze divit, že počet lidí, kteří žádají Mynářův odchod z Hradu, ještě několikanásobně narostl. Ovšem zrovna v případě Andreje Babiše vidím trochu problém v tom, že mu v letech, kdy nejprve zastával post ministra financí a od roku 2018 i post premiéra České republiky, Zemanovo problematické okolí (kromě Mynáře například i prezidentův poradce Nejedlý či hradní mluvčí Ovčáček) nijak výrazně nevadilo.

Babiš se totiž o přízeň Pražského hradu mohl takřka kdykoliv opřít, ať už to bylo při problémech se sestavením většinové vládní koalice po volbách v roce 2017 či při sporech se svými koaličními partnery, především pak ČSSD. Proto je otázkou, zda Andreje Babiše skutečně tak rozhořčil přístup Zemanových věrných spolupracovníků ohledně (ne)informování o prezidentově nemoci, nebo po nevyhraných sněmovních volbách již kalkuluje s tím, že by v případných předčasných prezidentských volbách šel do souboje o Pražský hrad a získal si tak nyní sympatie i části těch lidí, kteří ho dosud moc nemuseli. Nebude to však mít v tomhle směru rozhodně lehké…

A lehké to nemusí být ani s případným Mynářovým odvoláním po aktivaci článku 66. Jak jsem se totiž dočetl například zde, dle názoru uznávaného ústavního právníka Jana Kysely nemusí být případné odvolání prezidentova kancléře premiérem po právní stránce vůbec jednoduché…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 16 033,00 Kč
Vybráno 45.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 939 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)