WORKER
29.5.2020
Kategorie: Společnost

Vrátí Poslanecká sněmovna zpět lhůtu pro přihlašování zaměstnanců? A byl to omyl poslankyně nebo finta úředníků MPSV?

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Podnikatelské odbory důrazně protestovaly proti nepochopitelnému zkrácení lhůty pro přihlašování zaměstnanců. Nátlak náš i dalších podnikatelských spolků a odborných společností, např. Komory daňových poradců, vedl k tomu, že se snad vrátí zpět osmidenní lhůta pro přihlašování zaměstnanců.

Pozměňovací návrh, v němž bylo kromě povinnosti posílat od září některé dokumenty výhradě elektronicky uvedeno i zkrácení lhůty na přihlášení nebo odhlášení zaměstnance na ČSSZ z dnešních osmi dnů na pouhý jeden den, podala komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Paní poslankyni jsme napsali a ona nám odepsala: „Vše se odehrávalo v hodinách a osm stránek jsem opravdu v této situaci do detailu nečetla a měla za to, že v návrhu je opravdu jen dohodnutá změna elektronizace formulářů.”

Myslíme si, že zákony, i jejich novely, by měli poslanci připravovat zodpovědně a podávat návrhy až poté, kdy jsou si jisti, že vědí, co navrhují a především, že nikomu svým návrhem neublíží. Paní poslankyně se však postavila k problému poctivě, přiznala chybu a snaží se ji napravit, což v dnešní době ve vládní koalici není obvyklé. Jak sama píše, dá si příště pozor na návrhy ministerských úředníků, kteří se, zdá se, pokoušejí podstrčit poslancům v návrzích to, co se hodí jim, co však je na škodu podnikatelům.

Paní poslankyně Aulická Jírovcová nám také napsala, že připraví pozměňovací návrh, který by měl lhůtu vrátit zpět na osm dnů a že v pátek by to mělo projít Poslaneckou sněmovnou. Za to jsme rádi a oceňujeme, že paní poslankyně napraví původní přešlap.

V celém případu však zanikl původní záměr, pro který byla novela zákona předložena, a to uzákonění povinnosti posílat od září některé dokumenty výhradě elektronicky. To je současný trend postavení státu vůči podnikatelům – úředníkům digitalizace usnadní život, malým podnikatelům a živnostníkům to život zkomplikuje. A Podnikatelské odbory se ptají: Pro koho je tady stát? Pro úředníky a jejich pohodlí, nebo pro občany, jako jejich servis? V ČR je už obvyklým jevem, že jakákoli digitalizace státní správy podnikatelům vždy zkomplikuje a ztíží život, zatímco úředníkům práci ulehčí (a proto se v souvislosti s digitalizací vždy zvýší jejich počet!).

Podnikatelské odbory žádají, aby jakákoli digitalizace či elektronizace v komunikaci podnikatelů se státní správou byla vždy dobrovolná. To je jediná možnost, jak ji úředníci, pokud budou chtít digitalizaci státní správy rozšiřovat, připraví pro podnikatele komfortní a přijatelnou. Dokud bude vše jen povinné, jen příkazem či zákazem, nebudou se úředníci pranic starat o naše potíže s „jejich” nepoužitelnými registry, nefunkčními formuláři a komplikovaným prostředím digitálních nástrojů.

Podnikatelské odbory žádají, aby byla odstraněna zmíněná povinnost podávat některé dokumenty výhradně elektronicky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 499 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.