18.9.2015
Kategorie: Společnost

Vrátí Norsko děti paní Michalákové?

Sdílejte článek:

PAVEL HASENKOPF 18|09|2015

K aktuální situaci v kauze Evy Michalákové: Jak víte, v Norsku právě probíhá řízení před Krajskou komisí pro ochranu dětí – jednání začalo v úterý ráno a dnes večer skončí. Výsledek bychom měli znát do 30 dní.

Předmětem řízení je žádost paní Michalákové o vrácení dětí. Musí prokázat, že její osobní poměry se natolik změnily, že odpadly důvody, proč by nemohla pečovat o své děti. Pokud se ale prokáže, že děti si už zvykly u pěstounů, zlomí to paní Michalákové vaz – norský zákon v takovém případě vrácení dětí zakazuje.

Proti návrhu paní Michalákové stojí protinávrh místního Barnevernu, tj. místní samosprávy, na zbavení rodičovských práv k oběma dětem a na adopci Davida. Je odůvodněn zejména mediální kampaní – k návrhu jsou připojeny všechny mediální výstupy za poslední rok. Pěstouni otevřeně přiznávají, že paní Michaláková jakožto nositelka rodičovských práv jim komplikuje život. Navíc pěstouni Davida vždy chtěli adoptovat nějaké dítě a již v roce 2011 dali najevo nespokojenost, když jim budoucí adopci Davida Barnevern odmítl zaručit.

1710548

Již koncem loňského roku jsem měl k tomuto postupu výhrady – cílem cca 11.000 signatářů petice na podporu návratu Denise a Davida bylo přimět vládu k převzetí diplomatické ochrany na mezistátní úrovni, ne rozjet další soudní martýrium v Norsku od té nejnižší úrovně. Vláda na tomto postupu však trvala, s tím, že jinak pro paní Michalákovou nemůže udělat vůbec nic. Kdybychom tento postup byli odmítli, česká vláda by dala od Evy Michalákové obratem ruce pryč s tím, že se málo snaží sama.

V srpnu jsme se obrátili na pana premiéra Sobotku a opětovně jsme od něj chtěli znát vládní plán B. Z jeho odpovědi plyne, že v případě neúspěchu řízení před Krajskou komisí se Česká republika připojí k případné další stížnosti paní Michalákové ke štrasburskému soudu. Já to samozřejmě neodmítám, ale současně mne tato líbivá odpověď ze dvou důvodů zklamala:

  • Eva Michaláková bude muset nejdříve opět vyčerpat všechny norské opravné prostředky, tj. sama stížnost do Štrasburku bude aktuální nejdříve za rok, spíše za dva; a
  • výsledkem řízení ve Štrasburku bude maximálně odsouzení Norska k náhradě škody. Paní Michaláková však nechce z této kauzy vytřískat peníze, chce zpět své děti.

Nyní se tedy dostávám k tomu, co chci veřejně oznámit:

1) V případě, že Krajská komise nevrátí Denise a Davida matce a přitom neposkytne přesvědčivé a akceptovatelné vysvětlení, proč byly děti ve skutečnosti odebrány a rozděleny a proč to tak má zůstat, oficiálně jako právní zástupce Evy Michalákové požádám vládu České republiky o okamžité převzetí diplomatické ochrany.

2) Současně vládu vyzveme k podání mezistátní stížnosti České republiky na Norsko ke štrasburskému soudu, a to pro prokazatelné systémové vady norského systému ochrany dětí, které v praxi opakovaně vedou k flagrantnímu porušování práva na rodinný život, a to jak dětí, tak jejich rodičů.

ZDROJ: Pavel Hasenkopf

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 156,00 Kč
Vybráno 29.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.