18.9.2015
Kategorie: Společnost

Vrátí Norsko děti paní Michalákové?

Sdílejte článek:

PAVEL HASENKOPF 18|09|2015

K aktuální situaci v kauze Evy Michalákové: Jak víte, v Norsku právě probíhá řízení před Krajskou komisí pro ochranu dětí – jednání začalo v úterý ráno a dnes večer skončí. Výsledek bychom měli znát do 30 dní.

Předmětem řízení je žádost paní Michalákové o vrácení dětí. Musí prokázat, že její osobní poměry se natolik změnily, že odpadly důvody, proč by nemohla pečovat o své děti. Pokud se ale prokáže, že děti si už zvykly u pěstounů, zlomí to paní Michalákové vaz – norský zákon v takovém případě vrácení dětí zakazuje.

Proti návrhu paní Michalákové stojí protinávrh místního Barnevernu, tj. místní samosprávy, na zbavení rodičovských práv k oběma dětem a na adopci Davida. Je odůvodněn zejména mediální kampaní – k návrhu jsou připojeny všechny mediální výstupy za poslední rok. Pěstouni otevřeně přiznávají, že paní Michaláková jakožto nositelka rodičovských práv jim komplikuje život. Navíc pěstouni Davida vždy chtěli adoptovat nějaké dítě a již v roce 2011 dali najevo nespokojenost, když jim budoucí adopci Davida Barnevern odmítl zaručit.

1710548

Již koncem loňského roku jsem měl k tomuto postupu výhrady – cílem cca 11.000 signatářů petice na podporu návratu Denise a Davida bylo přimět vládu k převzetí diplomatické ochrany na mezistátní úrovni, ne rozjet další soudní martýrium v Norsku od té nejnižší úrovně. Vláda na tomto postupu však trvala, s tím, že jinak pro paní Michalákovou nemůže udělat vůbec nic. Kdybychom tento postup byli odmítli, česká vláda by dala od Evy Michalákové obratem ruce pryč s tím, že se málo snaží sama.

V srpnu jsme se obrátili na pana premiéra Sobotku a opětovně jsme od něj chtěli znát vládní plán B. Z jeho odpovědi plyne, že v případě neúspěchu řízení před Krajskou komisí se Česká republika připojí k případné další stížnosti paní Michalákové ke štrasburskému soudu. Já to samozřejmě neodmítám, ale současně mne tato líbivá odpověď ze dvou důvodů zklamala:

  • Eva Michaláková bude muset nejdříve opět vyčerpat všechny norské opravné prostředky, tj. sama stížnost do Štrasburku bude aktuální nejdříve za rok, spíše za dva; a
  • výsledkem řízení ve Štrasburku bude maximálně odsouzení Norska k náhradě škody. Paní Michaláková však nechce z této kauzy vytřískat peníze, chce zpět své děti.

Nyní se tedy dostávám k tomu, co chci veřejně oznámit:

1) V případě, že Krajská komise nevrátí Denise a Davida matce a přitom neposkytne přesvědčivé a akceptovatelné vysvětlení, proč byly děti ve skutečnosti odebrány a rozděleny a proč to tak má zůstat, oficiálně jako právní zástupce Evy Michalákové požádám vládu České republiky o okamžité převzetí diplomatické ochrany.

2) Současně vládu vyzveme k podání mezistátní stížnosti České republiky na Norsko ke štrasburskému soudu, a to pro prokazatelné systémové vady norského systému ochrany dětí, které v praxi opakovaně vedou k flagrantnímu porušování práva na rodinný život, a to jak dětí, tak jejich rodičů.

ZDROJ: Pavel Hasenkopf

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 33 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.