volby
30.10.2018
Kategorie: Společnost

Vox populi: Volební systém

Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN BÖHM

Žijeme dobu která je evidentně šílená.30 let s úžasem hledíme na to jak se po každých volbách garnitury začnou chovat úplně jinak než deklarovaly před volbami a my s tím nic nedokážeme udělat. Na nářky nad tímto stavem nám chytráci vždy odpoví, že jsme měli volit odpovědněji, a nebo, že příště máme lépe přemýšlet.

No myslím, že tím se nic nezmění. Zdá se, že demokracie v tomto pojetí je na národy vypuštěna zcela účelově, jako jednoznačně nejlepší způsob ovládnutí národů i prostoru, ve kterém žijí. Je s podivem, že ač se deklaratorně hlásíme k odkazu řecké vzdělanosti, její nejzákladnější část o uspořádání společnosti, platonskou Ústavu nějak vynecháváme. Roky přemýšlím tak jako spousta jiných o tom, jak se bránit tomuto chování politiků. Myslím, že celková situace v Evropě je již tak nebezpečná, že se bude muset přijmout jiný způsob volby .

Nevolám po tvrdé ruce diktátora či úderných oddílů jako třeba Antifa v Německu. Řekl bych, že naopak – o ryzejší formě demokracie.

Jestliže si vzpomeneme na všechny ty neuvěřitelné veletoče politiků po dosednutí do vládních křesel, na to jak zcela programově pracují proti zájmům lidí, kteří je volili, nebude již můj návrh působit nezvykle.Volby lidí nejsou ani správné ani špatné. Jsou to prostě jejich volby. P.Robejšek v jednom článku napsal o ,,moudrosti davu”. To je velmi přesné. Lidé si volí budoucnost a nepotřebují vykladače svých rozhodnutí. Nakonec tak jak nám stále otloukají o hlavu, že příště máme volit lépe, tak stejně se to přeci dá vztáhnout i na způsob voleb který popíšu níže.

Tedy – budeme li uvažovat o tom, že v pozadí světa je či jsou síly, které pracují s ohromujícími prostředky, velkou znalostí způsobů řízení společností a znalostí povahy a podstaty člověka, dojdeme k tomu, že tyto síly dlouho ovlivňují běh světa a to na základě faktů, které lze nejlépe vysvětlit a popsat právě tímto schématem. Ať je to kdokoliv či cokoliv, jejich plány nejsou nic pěkného, zcela prostě proto, že pracují skrytě a tajně, a co je tajně je od čerta jak se říká.

Je nepopiratelný fakt, že politici houfně zrazují své předvolební sliby. Je pouze otázka činí li tak z pouhé neschopnost či hlouposti, nebo spíše jsou konfrontováni se skrytou realitou politického prostředí, které je nasyceno vlivem té moci, o které bylo psáno výše. Je vcelku jedno jestli tato používá korupci, výhrůžky, vydírání či třeba brutální nátlak na politika, výsledek je ten, který vidíme a se kterým si nevíme rady.

Jediná síla, které se ta moc v pozadí obává je sjednocený postoj lidí a jejich možnost jej prosazovat. Čemuž ale zastupitelská demokracie s těmi prvky, které do ní byly vloženy, velmi účinně brání. Jedny z hlavních jsou několikaleté období ve funkcích, ve kterém prakticky neexistuje možnost politika vyřadit, a institut hlasování při tvorbě zákonů ,,podle svého nejlepšího vědomí a svědomí”. To je tak neuvěřitelně velký prostor pro ovlivnění takového politika, ve kterém vůbec není možno jej jakkoliv kontrolovat.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. lobbisté. Nevím proč máme trpět jakési našeptávače, vždyť svoje vlastní lobbisty jsme si přeci volili při volbách.

Tedy tvrdím, že volební zákon je nutno předělat, aby reflektoval tyto všechny jevy.

  • Volební právo by měli mít pouze ze zákona občané tohoto státu po dovršení 21 let
  • Neměli by ho mít dlouhodobě nezaměstnaní, ti co pobírají sociální dávky
  • Studující – nevztahovalo by se na ty, kteří studují při zaměstnání

Samotný akt volby by neměl být tajný. Každý volič by měl dva volební lístky. Volil by pod svým vlastním jménem. Jeden lístek by vhodil do urny a druhý by mu volební komise potvrdila jako souhlasný. Tím by se vyřešilo několik věcí. Jednak by nemohlo docházet k falšování, protože kontrola byť namátková by velmi rychle odhalila manipulaci a druhý, velmi podstatný efekt by byl ten, že každý občan by mohl přijít za tím koho volil a volat jej k zodpovědnosti. Měl by doklad o tom že volil právě jeho. Námitka o zneužití vědomostí o tom, koho který občan volil je falešná. Jednak dnes se zneužívá úřední moc plošně aniž by se někdo zabýval tím kdo koho volil a druhak existují zákony.

S adresným hlasováním by byl spojen mechanismus přímé a rychlé odvolatelnosti těch politiků, kteří zradí své předvolební deklarace. Tím že by bylo známo, kolik voličů volilo toho kterého politika, vytvořil by se zákonný mechanismus, kdy by nějak nastavená poměrná část voličů nebyla spokojena s výkonem funkce svého zástupce, mohla by provést např. internetové referendum o odvolání a pokud by dosáhli shody, politik by ze zákona ztratil jejich mandát a druhý den už by ani nemusel chodit do práce.

Dále by se dalo uvažovat i o tom zda by např. takovýmto hlasováním se nedaly anulovat např. tímto zastupitelem uzavřené smlouvy či zrušit jeho hlas při různých hlasováních. Je jisté, že toto vše by zpočátku vy tvořilo spoustu problémů. Ale zrovna tak je jisté, že postupem času by se prostředí řízení společnosti stabilizovalo.

Je marno volat po slušnosti či charakternosti politiků. Naopak,mechanismy jejich kontroly je třeba nastavit, aby, pokud chtějí, mohli politickou práci dělat lidé sobečtí, zlí, chamtiví a úplatní. Aby ale také jejich voliči měli možnost naprosté a rychlé korekce jejich práce.

Je nepochybné, že ani tato koncepce kontroly politiků není dokonalá, ostatně jako nic lidského. Je to pouze návrh na takovou změnu, která dává do ruky naprostou většinu moci ve státě těm, kterým dle ústavy náleží.

Poznámka PP: Pod souhrnným mottem „Vox populi“ uvádíme články, které nemusí úplně ve všech bodech korespondovat s názorem redakce. Jsou námětem do diskuse, která by měla pomoci odhalit v čem se mýlí, nebo v čem jsou obsažené myšlenky podnětné.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč


Celkem za měsíc: 11 797,60 Kč
Vybráno 33.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 53 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.