24.10.2013
Kategorie: Společnost

Volím, volíš, volíme

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: JAN JÍLEK 24|10|2013

Půjčil jsem si včera knihu od Charlese Murraye pod názvem „Příliš mnoho dobra.” Zabývá se americkou sociální politikou od roku 1950 do roku 1984. Dočetl jsem se, že: V roce 1990 byla míra chudoby 13,5 % — o něco vyšší než v posledním roce vlády presidenta Lyndona Johnsona. Rozdíl je v tom, že v roce 1968 , tedy po zvýšených nákladů na Velkou společnost, činily celkové výdaje na sociální podpory pouhých 226 miliard dolarů, na rozdíl od 614 miliard z roku 1990.

 

 

Během osmdesátých let nedošlo k viditelným změnám míry chudoby ani pro černé, ani pro bílé obyvatelstvo. Tenhle odstavec mě zaujal. Četl jsem dál a pochopil jsem proč mnozí „zachránci lidstva” nemají rádi tuhle knihu a proč mnozí na ni přísahají. Nemám ji ještě dočtenou, takže mě zřejmě ještě nějaká překvapení čekají, ale už teď vím, že je to něco, co jsem potřeboval znát, protože věta: jak je možné, že za tolik peněz jsme získali tak málo…., by se měla tesat i u nás do mramoru. Aspoň co se týče oblasti terapie závislosti, sociálních dávek nepřizpůsobivým menšinám, případně podpora svobodných matek, kdy se úměrně přímo touto podporou těch matek vytváří stav, který napomáhá rozbíjení rodin. Chce-li být žena, ženou hrdinkou, co tátu k dětem nepotřebuje, pak se vším všudy. Ať si své hrdinství užije.

 

Přemýšlím, která organizace, nebo instituce placená z veřejných prostředků si může dovolit říci svým klientům. „Končíte, neplníte podmínky.” Pokud by tak učinila, měla by na krku žaloby pro nedodržení podmínek pro neposkytování zákonné péče. Platba z veřejných prostředků pouze učí „schopné a učenlivé” jedince spoléhat se na systém, co se o ně vždy a za jakýchkoliv okolností postará. V případě instituce, která není placena z veřejných peněz, je daleko více efektivnější, vyžadovat plnění kontraktu, který mezi sebou klient a instituce, případně jednotlivý pracovník uzavírají. Mám právě tu zkušenost, že pokud nejsou ve hře veřejné peníze, pak jsou instituce daleko efektivnější. Vím to z vlastní zkušenosti. Neplní-li klienti, kteří platí malý poplatek za služby jim poskytované, pak u mne končí. Bez diskuse.

 

Tak trochu ještě k volbám. Mnoho lidí vyjadřuje zklamání z tunelování státu. Nedivím se tomu. Čím víc peněz ve veřejné správě, tím víc zlodějů. Pokušení je příliš velké, než aby mnozí odolali. Volíme lidi, nikoliv anděly. Až budeme volit anděly, pak se nebudeme muset o veřejné peníze bát. Plyne z toho pro mne poučení. Čím méně sociálních programů z veřejných peněz, tím méně příživníků na veřejných penězích. Nechat se přesvědčit, že jsou mezi námi lidé, kteří budou umět spravovat naše peníze lépe než my sami, znamená podlehnout manipulaci zlodějů, kteří se touží zmocnit moci nad námi skrze naše peníze. Věřit, že někteří lidé vědí lépe než já, co opravdu potřebuji a umím, znamená být hluboce naivní, nebo neochotu se samostatně rozhodnout.

 

 

Čím méně peněz do rukou státu na sociální stát, tím více solidarity mezi lidmi. Zdravé solidarity. Proto volím ty, kteří aspoň trochu jsou těmi, co omezí všechny ty zbytečné výdaje, nevybírají daně na hranici únosnosti a nechají mi mou svobodu naložit se svými penězi, tak jak uznám za vhodné. Třeba ve prospěch toho, koho si vyberu.

 

Chce-li někdo mít děti, v pořádku, mít děti není ani nemoc ani a neschopnost se o sebe postarat. Lidské dějiny nás v tomto směru učí zcela spolehlivě. Ale není nutné podporovat lidi, kteří mají děti, jen proto, že mají děti. Pokud nejsem schopný se postarat o děti, nejsem schopný se omezit natolik, že jsem schopný je udržet naživu, zajistit jim potravu, teplo a přístřeší, pak je mít jednoduše nemám. Za mého mládí byli v opovržení ti, co se neuměli postarat o děti, aspoň v těch základních potřebách. Zdá se, že dnes jsou v opovržení ti, co se postarat umí sami a neumí využít penězovod vedený ze strany státu. Penězovod založený na okrádání pracujících občanů tohoto státu.

 

 

ZDROJ: Blog Jan Jílek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2018: *****

Václav Komrska 3000,- Kč, René Chrobok 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Zdeněk Pernický 300,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jiří Kolátor 100,- Kč, Jan Vokáč 100,- Kč, Svatava Visser 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 5 850,00 Kč
Vybráno 16.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Loading...
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.