24.10.2013
Kategorie: Společnost

Volím, volíš, volíme

Sdílejte článek:

OD: JAN JÍLEK 24|10|2013

Půjčil jsem si včera knihu od Charlese Murraye pod názvem „Příliš mnoho dobra.” Zabývá se americkou sociální politikou od roku 1950 do roku 1984. Dočetl jsem se, že: V roce 1990 byla míra chudoby 13,5 % — o něco vyšší než v posledním roce vlády presidenta Lyndona Johnsona. Rozdíl je v tom, že v roce 1968 , tedy po zvýšených nákladů na Velkou společnost, činily celkové výdaje na sociální podpory pouhých 226 miliard dolarů, na rozdíl od 614 miliard z roku 1990.

 

 

Během osmdesátých let nedošlo k viditelným změnám míry chudoby ani pro černé, ani pro bílé obyvatelstvo. Tenhle odstavec mě zaujal. Četl jsem dál a pochopil jsem proč mnozí „zachránci lidstva” nemají rádi tuhle knihu a proč mnozí na ni přísahají. Nemám ji ještě dočtenou, takže mě zřejmě ještě nějaká překvapení čekají, ale už teď vím, že je to něco, co jsem potřeboval znát, protože věta: jak je možné, že za tolik peněz jsme získali tak málo…., by se měla tesat i u nás do mramoru. Aspoň co se týče oblasti terapie závislosti, sociálních dávek nepřizpůsobivým menšinám, případně podpora svobodných matek, kdy se úměrně přímo touto podporou těch matek vytváří stav, který napomáhá rozbíjení rodin. Chce-li být žena, ženou hrdinkou, co tátu k dětem nepotřebuje, pak se vším všudy. Ať si své hrdinství užije.

 

Přemýšlím, která organizace, nebo instituce placená z veřejných prostředků si může dovolit říci svým klientům. „Končíte, neplníte podmínky.” Pokud by tak učinila, měla by na krku žaloby pro nedodržení podmínek pro neposkytování zákonné péče. Platba z veřejných prostředků pouze učí „schopné a učenlivé” jedince spoléhat se na systém, co se o ně vždy a za jakýchkoliv okolností postará. V případě instituce, která není placena z veřejných peněz, je daleko více efektivnější, vyžadovat plnění kontraktu, který mezi sebou klient a instituce, případně jednotlivý pracovník uzavírají. Mám právě tu zkušenost, že pokud nejsou ve hře veřejné peníze, pak jsou instituce daleko efektivnější. Vím to z vlastní zkušenosti. Neplní-li klienti, kteří platí malý poplatek za služby jim poskytované, pak u mne končí. Bez diskuse.

 

Tak trochu ještě k volbám. Mnoho lidí vyjadřuje zklamání z tunelování státu. Nedivím se tomu. Čím víc peněz ve veřejné správě, tím víc zlodějů. Pokušení je příliš velké, než aby mnozí odolali. Volíme lidi, nikoliv anděly. Až budeme volit anděly, pak se nebudeme muset o veřejné peníze bát. Plyne z toho pro mne poučení. Čím méně sociálních programů z veřejných peněz, tím méně příživníků na veřejných penězích. Nechat se přesvědčit, že jsou mezi námi lidé, kteří budou umět spravovat naše peníze lépe než my sami, znamená podlehnout manipulaci zlodějů, kteří se touží zmocnit moci nad námi skrze naše peníze. Věřit, že někteří lidé vědí lépe než já, co opravdu potřebuji a umím, znamená být hluboce naivní, nebo neochotu se samostatně rozhodnout.

 

 

Čím méně peněz do rukou státu na sociální stát, tím více solidarity mezi lidmi. Zdravé solidarity. Proto volím ty, kteří aspoň trochu jsou těmi, co omezí všechny ty zbytečné výdaje, nevybírají daně na hranici únosnosti a nechají mi mou svobodu naložit se svými penězi, tak jak uznám za vhodné. Třeba ve prospěch toho, koho si vyberu.

 

Chce-li někdo mít děti, v pořádku, mít děti není ani nemoc ani a neschopnost se o sebe postarat. Lidské dějiny nás v tomto směru učí zcela spolehlivě. Ale není nutné podporovat lidi, kteří mají děti, jen proto, že mají děti. Pokud nejsem schopný se postarat o děti, nejsem schopný se omezit natolik, že jsem schopný je udržet naživu, zajistit jim potravu, teplo a přístřeší, pak je mít jednoduše nemám. Za mého mládí byli v opovržení ti, co se neuměli postarat o děti, aspoň v těch základních potřebách. Zdá se, že dnes jsou v opovržení ti, co se postarat umí sami a neumí využít penězovod vedený ze strany státu. Penězovod založený na okrádání pracujících občanů tohoto státu.

 

 

ZDROJ: Blog Jan Jílek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 14 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.