PETIKOAL
12.10.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Volební zemětřesení? Spíš menší záchvěv. Ale neméně zničující

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

Volby příliš nezamíchaly s procenty, ale s politickou situací ano. Nastává změna. Avšak obávám se, že změna k lepšímu to rozhodně nebude.

Úvodem bych upozornil na jednu věc, které si málokdo všímá. Tyto volby nepřinesly žádnou významnou změnu voličských preferencí. Může se to zdát podivné – vždyť zřejmě znamenají výměnu stran u vlády. Pokud se ale podíváme na získané hlasy, zjistíme, že zásadní přelom nenastal.

Minulé volby vždy přinesly zemětřesení v procentuálních ziscích stran. Ať už to byly ty 2013 (propad ODS skoro o 2/3 hlasů a raketový nástup ANO) nebo 2017 (propad ČSSD analogický k minulému propadu ODS, další prudké posílení ANO a razantní nástup Pirátů a SPD).

Ve srovnání s tím je současná změna preferencí zoufale nudná. Parlamentní vyhazov ČSSD a KSČM nevypadá nikterak dramaticky – vzhledem k tomu, že i minule nebyly jejich výsledky nijak oslňující. Dokonce ani úspěch SPOLU neznamená výraznou změnu – pokud u těch 3 současných koalujících stran sečteme procentuální zisky z minulých voleb, vidíme zde nárůst jen o 5 procentních bodů. U ANO, Starátů a SPD je změna oproti minulu spíše kosmetická. Jediným relativně úspěšným nováčkem se stal Šlachta, avšak k probojování se do sněmovny mu to nestačilo.

Příčina, proč tyto volby dopadly takto přelomově, spočívá v něčem jiném. Překvapivě to není ani zásah aktivistů z Ústavního soudu (ten neovlivnil výsledné mandáty téměř vůbec). Skutečná příčina spočívá ve dvou věcech: Jednak je to velké množství propadlých hlasů u Babišových potenciálních koaličních partnerů a jednak spojení Demobloku do koalic a tím konec jejich rozdrobení do pětiprocentních stran.

Jinými slovy: Babiš má ve sněmovně zhruba stejnou sílu jako po minulých volbách. Tehdy mu ovšem hrála do karet sněmovní účast ČSSD a KSČM a také to, že Demoblok měl málo mandátů v přepočtu na procenta (trio KDU-TOP-STAN tehdy získalo 16 %, což by u jedné strany odpovídalo zhruba 35 mandátům, ale ve skutečnosti jich ty strany získaly jen 23). Díky tomu měl Babiš dostatek sil, aby mohl složit vládu. A ačkoliv se preference tolik nezměnily, tak Babiš o tuto výhodu teď přišel.

Tolik suchá řeč čísel. Nyní pár subjektivnějších komentářů k jednotlivým stranám a k tomu, co nás teď čeká.

ANO ukázalo, že si i přes všechny průšvihy dokáže udržet stabilní podporu. Otázka ovšem je, nakolik je to dáno oblíbeností Babiše a kroků jeho vlády a nakolik volbou menšího zla oproti Demobloku. Nevěřím, že by v naší společnosti bylo až tolik masochistů, a proto se kloním ke druhé variantě.

SPOLU podle mě uspělo paradoxně z té samé příčiny: Pro mnoho lidí bylo rozhodující „nevolit Babiše“ a SPOLU pro ně vyšlo jako to menší zlo jak oproti ANO, tak nakonec i oproti Pirátům. Podpora stran zúčastněných v této koalici byla až druhořadá. (Osobně jsem přesvědčen, že jakmile se dostanou do vlády, tak mnoho jejich voličů své rozhodnutí o „menším zlu“ už brzy přehodnotí, ale to už bude pozdě.) Kupodivu tady nevyšel předpoklad některých komentátorů o kroužkování ODS – naopak vidíme, že i TOP 09 a lidovci budou mít ve sněmovně dost značné zastoupení. Což, vzhledem k eurosvazáctví Pekarové a k udavačské nátuře Jurečky, nevěstí nic dobrého.

Piráti naopak dostali těžký kroužkovací výprask – a po tom, co předváděli v minulých měsících, není divu. Nejásejme ovšem předčasně. Úspěch STAN totiž není výraznou úlevou. Toto hnutí má sice oproti Pirátům lepší marketing (nedává ty nejostřejší věci tak najevo), ale jejich skutečná politika se od nich moc neliší.

SPD předvedlo, že si dokáže udržet stabilní podporu voličů – ale zároveň že jich neumí získat víc. Opět se ukazuje, že aby měli euroskeptici ve sněmovně větší zastání, je potřeba dostat tam ještě jednu podobnou stranu, protože SPD už naráží na svůj strop.

U ČSSD a KSČM se propad dal čekat – u první jmenované strany je to více než zasloužený výprask za Hamáčkovy kroky, u druhé ze stran spíše důsledek vymírání jejich voličů a neúspěchu v jejich chabém pokusu oslovit mladé.

U Trikolory bylo v poslední době vidět, že se rozpadá a že to tam převážně táhnou jen Svobodní. Tomu také odpovídá výsledek, který je jen nepatrně lepší než u Svobodných v roce 2013. Příčin, proč to nevytáhli výše, je několik: Přílišné lpění na liberálně-pravicových dogmatech (které 95 % voličů odrazují), velká konkurence SPD (která má mnohem lepší marketing) a také účast osob, které dost voličů spíše odpuzují. Nicméně Trikolora stále není úplně vyřazena ze hry, a pokud se dokáže změnit, určitý potenciál do budoucna má.

Volný blok je už několikátý marketingový projekt Jany Volfové, který zkrachoval. Volný udělal významnou chybu, že se podřídil Volfové a jejím manýrům a že nesplnil svůj dřívější slib, že sjednotí menší vlastenecké strany. Teď už je na to pozdě. Volný blok odchází do zapomnění – a je smutné, že s sebou stáhl i rozumné lidi typu Hany Lipovské.

U ostatních stran je výsledek bez větších překvapení, za vítěze se dá označit snad jen Urza – bez ohledu na získané hlasy (které stejně nechtěl) se mu podařil hlavní cíl: Do všech domácností se dostal lístek s jeho programem, a to mnohem levněji (stačila kauce 19 tisíc za kraj), než by ho stál tisk a roznos letáků.

Tolik současnost. A co nás čeká v blízké budoucnosti?

Velmi pravděpodobně koalice „Spolu pod stanem“ – tedy ODS+STAN+KDU+TOP 09 (a asi i Pirátů, i když ti tam ani nejsou potřeba). Tedy situace velmi podobná Nečasově vládě. Se všemi důsledky, které z toho vyplývají.

V první řadě nás čeká další utužení poměrů. To, kvůli čemu jsme nejvíc nadávali na Babiše (podlézání EU, neochota postavit se proti Green Dealu, omezování svobody slova, zadlužování země a korona-totalita včetně segregace neočkovaných) nejenže nezmizí, ale nabere to ještě daleko větších obrátek. Vypadá to, že nás čekají těžké časy.

Na druhou stranu z toho vyplývá jistá naděje. Demoblok se dlouhou dobu hřál v opozici, takže lidé zapomněli na Nečasovu vládu (a mladá generace ji ani nepamatuje). Teď, když se dostanou ke korytu, velmi rychle vyjde najevo, co jsou zač – a podpora vládních stran opět prudce klesne. Vznikne velký potenciál zklamaných voličů, kteří nemají pro koho hlasovat – otázka je jen, kdo tyto voliče shrábne, zda Babiš (který se v opozici v očích lidí „očistí“ podobně jako doteď Demoblok), nebo někdo jiný.

Navíc visí ve vzduchu předčasné volby. Mám pocit, že nastupující koalice 4 (nebo dokonce 5) stran se nedohodne pomalu ani na barvě desek pro programové prohlášení vlády, natož na důležitých věcech. Jak psal jeden kolega – jediným jejich sjednocujícím tématem byl AntiBabiš – a teď, když toto téma padlo, čekají koalici samé rozkoly. A 108 poslanců není zrovna pevná většina.

Jinými slovy: Máme šanci, že se koalice rozhádá (podobně jako za Nečase) a že mezitím stačí znechutit lidi natolik, že příští volby dopadnou lépe. Že současné koalující strany dostanou zasloužený výprask a vyhraje někdo jiný. Ale tím nemyslím Babiše (to by bylo jen o málo lepší). Vzniká potenciál pro nové (či dosud slabé) strany. Ať už levicové nebo pravicové. Stačí, aby našly jednotící prvek pro společnou kandidátku.

A vzhledem k tomu, co teď asi nastane, je ten jednotící prvek jasný: Ukončit Green Deal a emisní povolenky, zavést energetickou soběstačnost ČR (což zlevní elektřinu) a postavit se proti „třídnímu boji“, který EU vede proti řidičům.

To je pro nás úkol do příštích voleb. A ty už zemětřesení v procentech přinesou. A je jen na nás, jestli v náš prospěch.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 306 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...
118 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)