BRITVOLBY
15.12.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Volby ve Velké Británii? Evropa se dala do pohybu

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyAnglie byla vždycky takovým fenoménem sám pro sebe. Byla součástí Evropy, přesto měla také velmi dobré vztahy a vliv i v Novém světě, dnes v USA, a nejen tam. Anglie byla vždy jakýmsi spojovacím bodem a prostředníkem ve chvíli, kdy se vztahy Evropy s Amerikou příliš nevedly. A že takových situací bylo. Zároveň vedle Polska byla také jazýčkem na vahách mezi Německem a Francií. Němci se díky Porýní moc rádi nemají s Francouzi a ti zase historicky soupeří s Anglií. Snad alespoň Španělé zapomněli již na potápění jejic lodí v době královny Alžběty. V té době to jistě nebylo snadné. V každém případě Velká Británie je fenomén, který je jakoby v Evropě v pozadí, protože Němci se dlouhodobě snaží hrát pozici jedničky v Evropě. Proto bude pro mnohé politiky problém brexitu daleko svízelnější. Sebevědomá Velká Británie si dříve stanovila své podmínky, aby byla ochotna v EU setrvat.

David Cameron objížděl evropské státy a při své tour se snažil vysvětlit a domluvit své podmínky s evropskými politiky. V Praze se zastavil samozřejmě také v době, kdy Česká republika předsedala státům V4. Ty pak po svém zasedání předložily své představy Donaldu Tuskovi. Ostatně Česká republika má také dlouholeté dobré vztahy s Velkou Británií v novodobé historii. Ať již z doby Edvarda Beneše a exilové vlády v Londýně, tak již účastí skvělých českých letců v RAF. Myšlenka sjednocené Evropy je stále nosná. Vznikla na podkladu hrůz druhé světové války.

Současný brexit však není prvním pokusem o odchod Velké Británie z EU. Tehdy to bylo z EHS. Do Evropského hospodářského společenství vstoupilo Spojené království k 1. lednu 1973 pod vedením vlády Edwarda Heatha z Konzervativní strany, která celkově členství podporovala. Naopak Labouristická strana, zejména její levé křídlo, s členstvím spíše nesouhlasila a pod vedením Harolda Wilsona vyhrála volby v říjnu 1974 se slibem uspořádat referendum o členství. Toto referendum se konalo 5. června 1975 a voliči v něm většinou 67,2 % rozhodli o tom, že Spojené království zůstane v Evropském hospodářském společenství. Labouristická strana se nicméně k obhajobě odchodu vrátila ještě pod vedením Michaela Foota v kampani před volbami v roce 1983. Dnes je situace obrácená. Ostatně EHS nebylo EU.

Obě společenství na sebe navazují a vznikla především na ekonomickém základě a ekonomické provázanosti jednotlivých zemí. Mělo se tím předejít snahám o rozpoutání dalšího válečného konfliktu. Ze základní myšlenky se podle mého názoru vytratila ona propojenost zemí také po stránce ideí a vzájemných mezilidských vztahů.

Násilný zánik národních států je velmi nebezpečný model. Sjednotit všechno na centrální úrovni o to víc. Je jistě možné, že zájmy ekonomické a rozložení současných sil v Evropě se již mnohým nelíbí. Ekonomická situace je dnes jiná, a to samo o sobě někdy vyvolává velmi těžkou situaci. Navíc zájmů v Evropě je stále dost na úrovni jednotlivých států a je nutné v současné době vyřešit především onen brexit, který v současné době aktuálně hrozí. Po volbách ve Velké Británii bude. Boris Johnson již řekl, že chce vrátit Velké Británii její vážnost. Prezident Trump již prohlásil, že je připraven jednat o širší obchodní dohodě, než byla zamýšlená, a je stále neplatná, dohoda s EU. Nejasná je spolupráce s Čínou a Ruskem. Velká Británie je však velmi žádaný partner pro různé státy světa. Je možné nastavit nová pravidla, a co víc také nové ekonomické rozložení sil ve světě. Evropa, která nemá ani své vlastní technologické giganty jako má USA, to bude mít velmi těžké. Evropa již dlouho žije ze své dřívější slávy.

Ujel jí vlak. Nelze se divit, že EU je velmi napjatá, protože budou také chybět i peníze Velké Británie do unijního rozpočtu. A pokud chce EU splnit svůj Green New deal, bude to velmi těžké. Evropu to změní. Jakým způsobem je předčasné spekulovat. Rozhodně však nejen Evropa je dnes v pohybu. A o nečekané změny možná v budoucnu nebude nouze. Kdo ví, jestli Velká Británie nebude inspirovat jiné státy a jestli také Velká Británie nebude základem nového uspořádání Evropy. Nebylo by to z hlediska dějin a významu Velké Británie nic zvláštního. EU dnes vede Francie. Německo je oslabeno. Buďme tedy připraveni a nenechme se překvapit. Ale kdo ví?…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč

Celkem za měsíc: 936,00 Kč
Vybráno 2.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 513 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.