2476137-trumpbiden
5.10.2020
Kategorie: Politika

Volby v USA vyhraje Trump

Sdílejte článek:

COM/PL

Profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století Martin Kovář byl hostem podcastu Štěpána Křečka na webu Investice.cz. Hovořilo se zejména o USA a Velké Británii, na něž se Kovář specializuje.

„Navzdory průzkumům z poslední doby si stále myslím, že vyhraje Donald Trump. Důvody, proč si to myslím? Za prvé: To je otázka důvěryhodnosti těch průzkumů. Velká média, jakkoliv už nemají v celé unii na federální úrovni tak velký vliv, jaký měla před deseti nebo čtyřmi lety, tak pořád určitý vliv mají a podařilo se jim vyvolat dojem, že Trumpa volí hlupáci, zapšklisti, xenofobové, rasisti. Takže nemalá část respondentů to prostě neřekne,“ sdělil Kovář k očekávaným výsledkům voleb v USA.
.
Současná vyostřující se situace ve Spojených státech je, podle jeho slov, rovněž vodou na Trumpův mlýn. A další důvod, proč podle Kováře Trump vyhraje? „I když nabrífují Joea Bidena do televizních debat, neumím si představit, jak bude vzdorovat Donaldu Trumpovi,“ dodal. „Teď se nebavím o obsahu a o tom, kdo bude mluvit pravdu a kdo nebude mluvit pravdu, ale o tom, jak bude Trump útočit na křehkého a fyzicky slabšího Bidena… Vizuálně to bude drtivé,“ míní Kovář. 

V případě znovuzvolení Trumpa Kovář očekává, že by se americká hlava státu daleko víc podívala na zoubek tomu, čemu se říká euroatlantické partnerství. „To je ta neochota řady evropských států zaplatit ta známá 2 procenta. Trump je byznysmen, já ho chápu, že ho to popuzuje. Veškerá bezpečnost evropská členských států NATO závisí takřka výhradně na Spojených státech. Já být prezident Spojených států, tak představa, že to celé platím — a i od takových zemí, jako je bohaté a velké Německo, poslouchám výmluvy, proč není ještě teď hned úplně možné dosáhnout té dávno odsouhlasené a slíbené výše — tak s mojí cholerickou povahou bych byl asi mnohem důraznější, než je Donald Trump,“ zmínil Kovář.

Ten nevyloučil, že by mohl vyhrát Joe Biden. „Může se to stát. Osobně si myslím, že vyhraje Trump s tím, že ho bude volit celkově menší počet lidí, tedy scénář, jaký byl před čtyřmi lety,“ dodal. „Kdyby vyhrál Joe Biden, je otázka, kdo by vlastně vyhrál. Možná jeho viceprezidentka… Ale ona je také spíš mainstream a střed. Tu kampaň ale režírují Obama a jeho lidé, Clinton a jeho lidé… Jsou to zkušení politici, intelektuálně nesmírně zdatní, dohromady oba vyhráli čtvery prezidentské volby. Ale je otázka, kdyby Biden vyhrál, že by se dostal pod tak silný tlak levé frakce nebo radikálů ve vlastní straně i mimo stranu, že by nakonec mohlo dojít ke stejně ostrému střetu mezi demokratickým prezidentem a tou aktivistickou levicí, jako dochází dneska mezi republikánským prezidentem a tou aktivistickou levicí,“ míní Kovář.

Dalším tématem byl brexit. Dojde k dohodě, nebo ne? „Čím dál víc si myslím, že dohoda nebude. Já mám totiž pocit, že, viděno z Evropské unie, nepochopili, s kým jednají. Můj dojem je ten, že mají pořád pocit, že proti nim sedí Theresa Mayová, která má buď křehkou, nebo žádnou většinu ve Sněmovně a v zádech i vnitrostranickou opozici, nebo že proti nim sedí Boris Johnson z loňského podzimu. Ale není to pravda. Proti nim sedí politik, který vyhrál volby a má naprosto pohodlnou většinu ve Sněmovně,“ uvedl Kovář. „A mně se někdy zdá, když pozoruji kroky evropských lídrů, že snad ani nezaregistrovali, jak se to změnilo,“ podotkl.Co se týče územní celistvosti země, domnívá se Kovář, že Velká Británie zůstane celistvou. „Něco úplně jiného je emocionálně hlasovat o odchodu z EU, a něco úplně jiného je hlasovat o odchodu ze Spojeného království,“ zdůraznil Kovář.

Když by měl říct, o co se bojí, tak by Kovář dle svých slov musel říct, že se daleko víc bojí o Evropskou unii než o Velkou Británii. Protože se podařilo evropským politikům vyvolat dojem, že ta Unie — to je fér říct, já jsem ten, kdo hlasoval pro vstup do EU — je jediná možná varianta vývoje. No, není. To je — dlouho to byl — poměrně úspěšný unikátní projekt, bez válek, bez míru, s nějakou spoluprací… A myslím si, že po nějakých dvou třech letech po odchodu začne Británie normálně fungovat. A nedej bože, kdyby začala fungovat lépe než ta Unie, tak to myslím pro řadu států bude velké téma,“ zmínil Kovář.

„Kdyby mi někdo řekl, že za dvacet let bude existovat Evropská unie, tak bych si nebyl jistý. Asi ano, ale jestli tak velká, co se týče počtu členů, a tak relativně pevně semknutá jako dneska, nejsem si úplně jistý. Asi to bude nějaké tvrdé jádro, nějaký Něm-Fra-Beneluxo něco, ale jestli třeba výhledově Itálie, jižní státy, Maďarsko, Polsko, Česká republika, jestli budou členem nějaké Evropské unie, nebo jak se to bude jmenovat, to si netroufám říct. Nejsem si jistý. Ale že tu bude za 20 let Británie, o tom vůbec nepochybuji,“ dodal Kovář.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 584 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.