joe-biden-dan-kamala-harris-343435
8.11.2020
Kategorie: Politika

Volby v USA: Po projevu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Čekal jsem na avizovaný a poněkud opožděný projev Joea Bidena ve Wilmingtonu. Zajímalo mě, co bude v tom rozjitřeném čase říkat. Oba, on i Harrisová, si dali na čas – nejprve totiž promluvila budoucí viceprezidentka.

Na pódium přišla až ve 2:23 SEČ (začít se mělo ve dvě), byla rozradostněná, hovořila tak, že některým sympatizantkám v davu zvlhl zrak. O splnění amerického snu žen černé pleti. „Myslím na všechny ženy, které vydláždily cestu k tomuto okamžiku – Afroameričanky, Asiatky, hispánky, bílé ženy.“

SYSTÉMOVÝ RASISMUS?

Během projevu Harrisové jsem si zapsal jednu poznámku: příliš o rase. Ano, je „módou sezony“ akcentovat místo občanského principu (kterého jinak mají ale všichni plná ústa) princip rasový – ve smyslu neustálého poukazování na existenci ras (a všeho, co s tím souvisí). Dokonce oba, Harrisová a po ní i Biden, mají ve slovníku sousloví „systémový rasismus“.

To je myšleno vážně v zemi, která měla nebílého prezidenta (Obama), nebílé státní tajemníky (Powell, Riceová), má bezpočet dalších nebílých politiků a nyní bude mít i viceprezidentku? To je systémový rasismus?

Zdá se mi to stejně falešné jako tvrzení, že v ČR existuje „systémový antiromismus“.

Jde mi o to slůvko „systémový“, neboť jeho význam chápu tak, že se jedná o oficiální součást politiky daného státu. Zjednodušeně řečeno, systémový rasismus (apartheid) existoval v JAR, v minulosti (včetně 20. století) i v USA (segregace v jižanských státech, Jim Crow laws), ale hovořit o něm v souvislosti s USA nyní mi přijde hodně nefér. Na mysli mám, znovu opakuji, oficiální politiku vycházející z ústavy a zákonů, nikoli názory jednotlivců z množiny tzv. prostých lidí.

V USA jistě existují bílí antičernošští rasisté, stejně jako barevní protibělošští rasisté. I u nás máme bílé protiromské rasisty, stejně jako romské antigadžovské rasisty. Ovšem tvrdit, že v těchto případech jde o „systémovou“ záležitost je zavádějící nepravda.

Z projevu Harrisové jsem nabyl dojmu, že se v „rasovém pohledu“ na americkou společnost přímo vyžívá, a to je jedna z věcí, z níž mám u ní obavy, protože dávám přednost občanskému principu. Nezajímalo mě svého času, jakou má Obama barvu kůže, ale jakou bude dělat politiku.

V nadsázce řešeno, člověk aby se div ne styděl za to, že je běloch. Děsivé důsledky rasového vnímání světa můžeme sledovat i v Evropě, kde hráči na fotbalových stadionech klekají na podporu těch, kdo jsou tváří této politiky (BLM). Něco takového považuji za nepřijatelné a velice nebezpečné.

Na projevu budoucího prezidenta bylo asi nejzajímavější to, jak křepce přiběhl na pódium. Je to z mé strany poněkud osobní, ale takového „maskování věku“ se mi téměř hnusí, omlouvám se. Mnozí zesměšňovali Trumpa kvůli tomu či onom; Biden si svými „sprinty na ultrakrátkou trať“ koleduje o totéž. Nemohu necitovat závěr z Posledního slova Jaroslava Veise v sobotních (7. 11.) Lidových novinách („Kde ty chromé kachny jsou“):

  • (Biden) cestou k řečnickému pultíku vždycky pár kroků svižně prokluše, až má člověk strach, co by se stalo, kdyby mu ten mikrofon posunuli o sto metrů dál.

K Bidenovu vystoupení jsem si žádnou poznámku nenapsal. Počkám na jeho činy.

K několika ho už vyzvali představitelé palestinských Arabů, kteří se zjevně těší na to, že se bude opět hrát podle jejich falešných not.

V neděli 8. 11. ráno citoval server Times of Israel noviny Israel Hayom, podle nichž nejmenovaný vysoký úředník v úřadu předsedy Palestinskoarabské samosprávy Mahmúda Abbáse uvedl, že Ramalláh bude požadovat, aby Joe Biden okamžitě vrátil americké velvyslanectví do Tel Avivu a zrušil uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele.

Tento činitel také sdělil, že, Abbas poslal Bidenovi zprávu, že Autonomie by byla ochotná obnovit mírová jednání s Izraelem zprostředkovaná USA, ale požaduje návrat k bodu z roku 2016, v němž byla v době vlády Barracka Obamy přerušena. Jasný důkaz důkaz starého myšlení, které nic pozitivního nepřineslo; a také důkaz absolutní ignorance posunu, který nastal za Obamova nástupce.

Poradce Abbáse Nabil Šás kromě toho řekl, že Autonomie bude požadovat, aby USA znovu otevřely palestinskou diplomatickou misi ve Washingtonu, kterou Trump uzavřel, a obnovily americkou pomoc Palestincům a agentuře OSN pro palestinské uprchlíky a jejich potomky UNRWA. To už jim Kamala Harrisová slíbila. Opět důkaz návratu ke staré neproduktivní politice.

PODĚKOVÁNÍ TRUMPOVI? JAK KDO

Zatímco svět včetně vysokých představitelů Izraele Bidenovi blahopřeje (a ti objektivnější z nich současně poděkovali Donaldu Trumpovi – premiér Netanjahu, viz níže), pozoruhodný postoj zaujal mexický prezident Andrés M. L. Obrador. Podle zprávy z noci ze soboty na neděli (7. – 8. 11.), kterou přinesl web Times of Israel, je podle něj příliš brzy na to gratulovat Bidenovi a je nutné vyčkat na vyřešení všech právních záležitostí. (V jakém kontrastu s tím je předčasná gratulace, kterou Trumpovi zaslal slovinský premiér Janša.) „Nechceme být nerozvážní,“ řekl Obrador a dodal, že s oběma kandidáty má jeho země velmi dobré vztahy. „Prezident Trump se k nám choval velmi uctivě, dosáhli jsme velmi dobrých dohod a děkujeme mu, protože se nevměšoval a respektoval nás,“ říká levicový mexický politik. A dodal: „To samé platí pro Bidena.“

Podobně vyvážený postoj nacházíme u předsedy izraelské vlády. Na svém Twitteru (obr. 1) v jednom příspěvku napsal:

  • Blahopřeji Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové. Joe, máme téměř 40 let trvající a vřelý osobní vztah a znám vás jako skvělého přítele Izraele. Těším se na spolupráci mezi námi dvěma při dalším posilování zvláštní aliance mezi USA a Izraelem.

V druhém postu poděkoval Donaldu Trumpovi:

  • Děkuji Donaldu Trumpovi za přátelství, které projevil vůči Státu Izrael a mně osobně, za uznání Jeruzaléma a Golan, za to, že čelil Íránu, za historické mírové dohody a za to, že pozvedl americko-izraelskou alianci na bezprecedentně vysokou úroveň.

Kolik světových politiků bylo vedle „A“ (povinná gratulace Bidovi) ochotno říci i „B“ (poděkování Donaldu Trumpovi)?

article_photo

… obr. 1/

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 728,00 Kč
Vybráno 24.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 210 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.