volby20172
23.9.2020
Kategorie: Politika

 Volby v Česku plodí „kočkopsy“

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK 

vaclav-husak53659552_0Současný poměrný volební systém je tak špatný, že by snad bylo lepší výsledky voleb loso­vat z klobouku. Zatímco uvědomělá skupina aktivních účastníků volebního procesu se při vý­běru kandidátů na poslance rozhoduje odpovědně, podle tou kterou stranou nabídnutého vo­lebního programu, další, značně početní voliči, preferují zejména „slibotechny“ a rozdávače lí­zátek.

Těsně před uzavřením volebních místností a následném přepočítávání platných volebních lístků bývá v sídlech politických stran a různých seskupení účastnících se volebního klání na­pjatá at­mo­sféra.

Pak se v některých z nich začnou ozývat rány. U vítěze voleb s rachotem vylétají špunty z láhví Châteauneuf-du-Pape, tam, kde se jim podařilo urvat alespoň šest procent, jde nejdříve o zvuk kamene spadlého ze srdce, poté vystřelují zátky z dětských šumivých nápojů. Neú­spěšní po­tenciální poslanci se u nás zatím nestřílejí, ani nevydávají žádné svébytné zvuky. Po­kud ano, pak je to dušený pláč nad ztrátou perspektivně dobře place­ného, teplého místečka.

Po úvodní chvilce euforie začíná i ve volebním štábu vítězů voleb narůstat nervozita. Roze­hrává se totiž zvláštní druh šachové partie, která nemá jednoznačně stanovená pravidla. Vzhle­dem k naprosté roztříštěnosti politického spektra v České republice se nad pětiprocentní hranici dostává množství subjektů s velkým rozptylem politických směrů a cílů. A tak je prakticky ne­možné, aby někde vznikla čistá krajská „vláda“ plně nesoucí odpovědnost za plnění svého vo­lebního programu. Rodí se tedy koalice, jejichž aktéři mají často téměř protichůdné politické záměry. Každý z nich se snaží prosadit do programového prohlášení nějakou část svého voleb­ního programu a vzniká značně nechutný „politický guláš“, kdy prakticky nikdo nenese za nic konkrétní odpovědnost. Prostě „kočkopes“.

Naprostým popřením volebních principů jsou koalice, které vznikají proti vítězi voleb, ať už je jím kdokoli. Úplné odstavení volebního vítěze do opozice je sice právně netrestatelný, ale v každém případě politický zločin. Dokud zůstane náš volební zákon jako poměrný, budou se rodit další a další političtí zločinci. Budou nám vládnout lidé, kterým by většina voličů řízení státu prostřednictvím krajů či poslanecké sněmovny nikdy nesvěřila.

  • Václav Husák
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 670 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)