eu-parliament-flags2560x1600
24.5.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Volby, právo a odpovědnost

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyČesko čeká dvoudenní volební klání. Něco jako čtvrtfinále na MS v hokeji. Podle jeho výsledku, stejně jako státy, budou i jednotlivé strany hodnotit výsledek sezóny. Budou zde úspěšní a neúspěšní, kteří se pak změní v ty, kteří budou reprezentovat Českou republiku na mezinárodním fóru Evropského parlamentu.

Bude to určitá reprezentace, která bude hájit naše zájmy v Evropě. Tak, jak to ostatně dělají všichni poslanci z jednotlivých států. Představa, že se jedná o zájmy evropské, je iluze. A je to nakonec i dobře. Evropská unie je unií jednotlivých států, které mají společný cíl a společnou představu o budoucnosti. Nikoli jeden stát, který vystupuje v zájmu všech. Nicméně například ve vyjednávání podmínek s jinými světadíly nebo velmocemi by Evropská unie měla vystupovat jednotně. Stejně jako v oblasti bezpečnosti. A to vše při zachování základních pilířů a důvodů, které stály za jejím vznikem. Základní myšlenkou, na kterou navazovaly další, je udržení míru v Evropě. Lidé si uvědomili, že pokud se nebudou schopni dohodnout, mohla by být další válka nejen konečnou pro Evropu, ale také i celou civilizaci.

Základ Evropské unie pod tehdy jiným názvem bylo také postavení dvou bloků proti sobě. Vznikly na základě rozdělení zájmů vítězných mocností. Rusko se snažilo uskutečnit svůj sen o komunismu, zbylé mocnosti pak hospodářskou soutěž a znovu obnovení zdravého kapitalistického systému. Poté, co se socialismus vyčerpal a naprosto neuspěl, se země které byly v zájmové oblasti Ruska, vydaly na cestu kapitalismu západního typu. Jejich vidina byla, aby vše bylo stejné jako na Západě. Jenže situace se změnila. Státy, které si socialismus zažily, jsou prostě na nějaké signály, které připomínají socialismus velmi náchylné. Dokáží je rozpoznat a zcela logicky se takovému stylu brání. Už proto, že v případě Německa, které se stalo vůdčí silou Evropské unie, vládnou lidé, kteří žili v socialistickém bloku.
Evropská unie je dnes jiná než v době svého vzniku. Vycházela z výsledků velmi těžké a hrozivé války, která obyvatele vystrašila natolik, že tento strach je donutil k lepší spolupráci, než tomu bylo po první světové válce. Přesto již dnes mnohým toto rozdělení nevyhovuje. Sféry vlivu a zájmu se v současné době mění. Mluvit vystrašeně, že budeme pod vlivem Ruska, pokud se ještě více nepřikloníme k Evropské unii, je nezodpovědné. Může vyvolat pravý opak. Jsme členy Evropské unie, budeme znovu mít předsednictví.

Jsme také členy NATO, které je založeno na kolektivní bezpečnosti. Tedy, tak málo věříme těmto dvou jasným pilířům určité stability? Opravdu chceme přemýšlet a strašit se silami, které zde byly, jsou a budou? Je nutné kvůli tomu se vzdávat vlastní suverenity ve prospěch superstátu?

Evropa potřebuje politiky typu Tomáše Zdechovského nebo Niny Novákové. Dvou zastánců rozumných konzervativních hodnot, ze kterých je možné vycházet a ukazovat další možnosti vývoje. V jiných pravicových stranách bychom našli další podobné příklady politiků. A věřím, že právě oni budou onou stabilitou a základnou pro znovu definování cílů a nových výzev pro Evropu. Měla by si říci, jaký je její základ a právě na něm být vstřícná k ostatním. Evropa by měla zůstat především křesťanská a založena na pevných rodinných vazbách mezi mužem a ženou. Jedině tak může být vstřícná k ostatním. Ostatně i to byly devízy, které v minulosti Evropa exportovala na jiné kontinenty. Amerika je klasickým příkladem, i když se poté zrodila typicky svobodná a jasná americká kultura a americký sen. Ale základ byl právě z Evropy a ještě dlouho po prvních krůčcích zde byl cítit vliv Evropy a tehdejších panovníků Evropy.

Když se však zeptáte, co vlastně opravdu potřebujeme, mnoho lidí vyjmenuje mnoho potřebných věcí hmotného charakteru. Novou aplikaci do mobilu, nový mobil, nové kde co. Někdy přemýšlím, že jsme obětmi věcí. Každé ráno se probudíme a hrnou se na nás senzace z toho či onoho konce. Věci nám usnadňují život. Jsou součástí společnosti, ve které žijeme. Jsou součástí společenské dohody. Přesto, to základní, co opravdu potřebujeme, je život. Mít to štěstí ráno se probudit a žít. Když se připíjí na život, připíjí se na to nejpodstatnější. Na život.

Jsem zvědav, jaká bude volební účast. Podle různých průzkumů chodí volit především starší voliči. Proč? Důvodů je jistě víc, ale jedním z nich je zcela určitě i to, že starší lidé vidí ve volebním právu i odpovědnost. Váží si možnosti jít k volbám a svobodně říci svůj názor. Toto mnohdy mladším voličům chybí. Dobu, kdy svobodně volit nebylo možné, si nepamatují, a také oni se narodili do úplně jiné doby. Mají pocit, že mohou věci ovlivnit jinak. Je to iluze. Jít k volbám a volit, ať již jakkoli, je výraz odpovědnosti a občanského přístupu. Platí to o všech stupních voleb. Volby jsou prostě možností vyjádřit svůj názor. Nejen na demonstracích, které jsou jasné a legitimní v demokracii. Ostatně každé volby jsou určitým malým referendem o tom, jak si vede vláda. Ať je pravicová nebo levicová. Ať je v demisi nebo úřednická. Pokud však demonstrace nejsou doplněny občanskou a demokratickou formou ve volbách, stávají se jen jedním z mnoha nástrojů demokracie.

Volby jsou v demokracii nejen právem, ale také odpovědností. K svému životu, ale i těch druhých. A demokracie je především o odpovědnosti. Nikoli jen o právech. Splnění volebního práva je také určitou disciplínou a svátkem demokracie. Oslavme si tedy tento svátek, abychom na jeho konci v neděli pozdě večer, mohli říci, že i my jsme se vyjádřili. Ať již to budou výše zmínění zástupci pro mě blízkých konzervativních názorů nebo jiní. Jde totiž i v těchto volbách o nás. Jsme přeci Čechy, kteří mají v Evropě nezastupitelné místo. A to je cenná devíza.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 811,48 Kč
Vybráno 39.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 647 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 2,67 out of 5)
Loading...
15 komentářů