time-1594638_960_720
2.10.2016
Kategorie: Politika

Volby, loutky a loutkovodiči

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK FILIP DVOŘÁK

Mohou volby něco změnit? Říká se, že kdyby ano, tak už je tam nahoře dávno zakázali. Není to tak docela pravda. Něco však opravdu nemohou a to je způsob uvažování voličů a z něho pramenící metody manipulace uplatňované v jakémkoli marketingu. Jistěže je to divadlo, nicméně investuje se do jeho dramaturgie, produkce i samotných protagonistů tolik, že patrně nebude úplně jedno, jaká figurka bude nakonec vybrána a jestli se s ní bude hrát snadno, či nedejbože projeví v chystané partii vlastní vůli a to v míře poněkud nežádoucí.

Riziko stoupá přímo úměrně pozici kandidáta na domácí a mezinárodní scéně. Proto také nebývá pro loutkovodiče příliš vhodné, když si třeba kandidát platí svojí kampaň sám. Zrovna tak je nevhodné, když volič používá vlastní mozek a to především II. signální soustavu.

Rozhodovat se v politice výhradně podle osobních sympatií je podle mne přepych, kterým bychom měli velmi šetřit a někdy si ho raději odpustit úplně. V určité situaci je to stejně pošetilé, jako zvolit v průběhu šachové partie následující tahy podle toho, zda se nám kůň líbí více nežli střelec.

To, že se tak děje, bývá důvodem, proč místo myšlenkového obsahu volíme už ani ne jeho formu, ale samotný nosič. Imagemakeři o práci hned tak nepřijdou, neboť na rozdíl od voličů dobře vědí, že OBAL PRODÁVÁ a dárky, co jsme vybrali našim blízkým si rozbalí až doma pod stromečkem. S tím rozdílem, že je nebudou moci vrátit a to přinejmenším několik dalších let, po které by se na většinu jiného zboží vztahovala záruční doba.

V této souvislosti se často zapomíná na jednu podstatnou věc. Pravdivostní hodnota informace má tu podivnou vlastnost, že se nesnižuje v okamžiku, kdy jí vysloví někdo, vůči komu cítíme osobní averzi. A také se nemění ani tehdy, pokud tak učiní osoba ke které chováme obdiv. Problém nastává, když tyto věci nedokážeme nebo nechceme rozlišit a to se děje bohužel velmi často.

Franta říká, že prší, ale ten Franta je hajzl a proto svítí sluníčko i když je zataženo. Pokud by ale tvrdil, že svítí sluníčko, tak je to divný, protože to už říkal Jirka a ten Jirka je fajn. Takže Jirka myslí určitě jiný sluníčko než Franta.
Podobné logické skvosty dokáže vykouzlit mysl, pevně lapena v emočních kleštích a to ještě dříve, než se do věci vloží jakýkoli vnější manipulátor. Velmi mu tím usnadňujeme práci.

Co je však jestě smutnější – sami sebe čím dál častěji přesvědčujeme o tom, že nemáme šanci cokoli změnit. A díky tomu se i ony proklínané GLOBÁLNÍ ELITY mohou cítit mocnější, než doopravdy jsou.

Je užitečné si přiznat, že důležitý je vždy loutkovodič, ale to neznamená, že přestaneme cokoli dělat a nebudeme se tak k jeho radosti vměšovat ani do našich vlastních záležitostí! Přinejmenším nic nepodnikat, dokud nebudeme vědět, kam přesně ty jejich provázky vedou. Jenže tímto způsobem to nezjistíme nikdy.

Máme naději, jen pokud dostaneme dotyčné loutky z jeviště a připravíme tím alespoň na chvíli Loutkáře o jeho nástroj a tím i o čas a energii, kterou bude nucen vynaložit na výrobu jejich náhrad.

A možná se nám při tom podaří koutkem oka zahlédnout i technologické postupy, které za tímto účelem používá…

Fr. Filip Dvořák (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

ffdvorak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč

Celkem za měsíc: 11 845,00 Kč
Vybráno 33.86%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
130 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.