volby20172

Volba našeho příštího prezidenta dnes končí

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

Ať už v ní vyhraje jeden či druhý kandidát, není to důvod k sebevraždě, k emigraci a ani k zuřivým demonstracím a pouličnímu násilí.

I když se jistě ozvou výkřiky, že ten zvolený „není mým prezidentem“

Mým prezidentem bude. Respektuji hlas mých spoluobčanů a výkřiky „Havel/Klaus/Zeman není mým prezidentem mne vždy vadily. Mým prezidentem je demokraticky zvolený kandidát. I tehdy, když jsem volil jinak.

Byl jsem kdysi, v devadesátých letech, přítomen udílení čestných doktorátů „mé“ university, University of Toronto, dvěma našim prezidentům, prezidentu Havlovi a prezidentu Klausovi. Bez ohledu na to, kdo z nich byl mým politickým favoritem, jsem byl a stále jsem, hrdý na oba. Je mi z duše protivné slyšet a číst hloupé komentáře, sprosté invektivy a nenávistné přezdívky a žblebty pologramotných „expertů“. A doufám, že tyto průvodní zjevy degenerace brzy zmizí.

A doufám, že se náš nový prezident nestane předmětem ani nekritické mediální adorace, ani mediálního honu, jako jeho předchůdci.

Což neznamená, že se chci vzát práva jej kritizovat, když cítím, že kritika je na místě.

Nečekám, že volba náhle změní společenskou atmosféru. Nečekám, že se za prezidentem „občané sjednotí“, proto, že je někdo slibuje sjednotit.

Budu od nového prezidenta očekávat, že bude příkladem respektu k jiným názorům a tolerance k jejich nositelům. že bude ochráncem těchto hodnot, že bude ochráncem naší suverenity, naší svobody a naší demokracie.

I já chci slušného prezidenta. Ale tu slušnost nehledám jen v jeho slovníku. Především ji chci vidět v jeho jednání.

Nečekám od něho víc a vím, že nemá pravomoci k tomu, aby tam, kde jsou naše hodnoty ohroženy, zasahoval přímo. Ale očekávám, že bude vůdcem, bude inspirací, že bude udávat trend a bude hlasem všech, těch kdo jej volili, i těch kteří volili jiného kandidáta.

Což je možná téměř stejně nemožné, jako sliby toho, že národ „sjednotí“. Jen doufám, že to nebude stejně prázdné a stejně nesmyslné. V tom co chci, není prezident politicky impotentní, naopak, má velký vliv.

A stojí to za to.

P.S. A nakonec něco osobního. Se svými názory na kandidáty a svými preferencemi jsem se nijak netajil. A respektuji to, že mnozí z mých přátel byli názorově “jinde”. Na mém vztahu k nim to nic nemění, své přátele volím podle jiných kriterií, než je jejich politické přesvědčení. A doufám, že to je vzájemné, a že zůstaneme přáteli.

Autor: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 5 911,11 Kč
Vybráno 16.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.