bleskfilip
19.5.2020
Kategorie: Politika

Vojtěch Filip hájí zájmy Ruska

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMístopředseda české poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip se pustil tvrdě do ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Obvinil ho z toho, že z Česka dělá „kolonii USA“.

Grémium KSČM podpořilo svého předsedu Vojtěcha Filipa v jeho boji s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. V dokumentu se také uvádí, že Petříček „se snížil k přirovnávání hrůz nacistické okupace k událostem, které souvisejí se studenou válkou“. Komunisté považují za nepřijatelné, že „de facto připustil další krok k přenesení viny za rozpoutání druhé světové války dílem téměř rovným z nacistického Německa na Sovětský svaz“. „Pravice tak může být spokojena,“ stěžují si. „KSČM je přesvědčena, že ministr zahraničí morálně a politicky devalvoval Českou republiku z polokolonie na kolonii Spojených států amerických,“ uvedl výbor v prohlášení, které zveřejnil pod názvem: „KSČM varuje před nárůstem fašismu“.

Nejprve k oné „kolonii USA“. Možná, že bychom se jako přidružený stát USA měli o něco lépe než v EU. Ostatně, těsně po válce nám Spojené státy nabízely ohromné finanční injekce, pokud bychom jim dodávaly náš uran. Byly údajně ochotny platit Československu jeho rozpočet po dobu údajně deseti let. Tyto lákavé nabídky samozřejmě dopadly po únorovém bolševickém převratu roku 1948 tak, jak dopadly. Uran jsme čtyřicet let dodávaly do Sovětského svazu a socialismus naši ekonomiku doslova pohřbil.

Vojtěch Filip se nepovažuje podle svých slov za dědice někdejší státostrany – KSČ. Nicméně, byl jejím členem. Dožadoval se soudního výroku o tom, že nebyl vědomým spolupracovníkem StB. Nakonec se mu podařilo částečně uspět, když soud jeho spolupráci s StB potvrdil, současně ale konstatoval, že Filip nevěděl (?!), že lidé, se kterými se stýkal, pracovali pro StB. Filip považuje útoky na stranu, které předsedá, za neoprávněné, pokud je KSČM označována jako dědička někdejší KSČ. Nesouhlasí s tím, že jeho strana nese podíl na zločinech bývalého komunistického režimu.

V souvislosti se sedmdesátým pátým výročím konce II. světové války se k událostem na konci války vyjadřovali mnozí politici a nevoli si od současného Ruska, které se považuje za jediného dědice někdejšího SSSR, vysloužili tři čeští komunální politici – primátor Prahy, starosta Prahy 6 a starosta Prahy – Řeporyje. Primátor Prahy údajně za to, že nechal prostranství před ruskou ambasádou v Praze přejmenovat na náměstí Borise Němcova, významného opozičního politika, který byl zavražděn v Moskvě. Starosta Prahy 6 zase využil koronavirovou krizi a nechal odstranit pomník maršála SSSR Koněva. Starosta Prahy-Řeporyje zase nechal na území této části Prahy umístit pamětní desku s poděkováním tak zvaným Vlasovcům za jejich pomoc při Pražském povstání na konci války.

Tito tři komunální politici pak obdrželi policejní ochranu po známé „ricinové“ aféře a Rusko se do Česka tvrdě pustilo kvůli tomu, že „přepisuje“ historii konce války. Petříček si dovolil reagovat v tom smyslu, že je pro Česko nepřijatelné, aby našim občanům cizí stát vyhrožoval potrestáním za věci, které jsou výhradně v české jurisdikci. Narážel tím na nově přijatý ruský zákon, který považuje demontáž pomníků sovětské armádě v zahraničí za trestný čin. Podle Petříčka však pomník Koněvovi nespadá do tohoto rámce (Rusko naopak tvrdí, že tento pomník spadá do ochrany na základě česko-ruské smlouvy). V zásadě se tak věci vyvíjejí podle obvyklého scénáře – Rusko se zlobí, Česko se brání a KSČM se jednoznačně staví na podporu Ruska. Pokud se vrátím k oné „americké kolonii“, Filip decentně mlčí o tom, že během studené války od roku 1948 až do roku 1989, bylo Československo fakticky gubernií Ruska (tehdy pod názvem SSSR) a když v roce 1968 hrozilo, že nebudeme poslouchat Moskvu, vyřešilo problém tehdejší Brežněvovo vedení SSSR invazí do Československa a my jsme jako gubernie pokračovali až do rozpadu sovětského bloku v éře „perestrojky“ Michaila Gorbačova. Na rozdíl od nabídek USA jsme vše, co se u nás vyrobilo „nadplán“, vyváželi do SSSR a sovětské atomové bomby byly z našeho uranu. Gorbačovovi dodnes nedokáží bývalí čeští pravověrní komunisté odpustit jeho politiku, která nakonec vedla nejen k rozpadu sovětského bloku, ale i k rozpadu SSSR. A i u nás málo akcentujeme tuto politickou osobnost, díky níž rozpad sovětského impéria proběhl vlastně překvapivě bez velkého prolévání krve.

Filip je bezesporu komunista tělem i duší. Nemyslím si, že je vůči němu příliš chytré používat vulgární nadávky ve stylu režiséra Jana Hřebejka. Z nadávek si komunisté nic nedělají, ještě je využijí ve své obraně (podívejte se, jak mluví!). Komunisté sice menšinovou vládu tolerují a bez této tolerance by nemohla vládnout, ale česká vláda si nejen v záležitosti česko-ruských vztahů vyhrocených v poslední době počíná tak, že to komunistům evidentně leze na nervy. Podpora komunistům ale slábne, slábne i sociální demokracii, a obecně se česká levice dostává pod silný tlak obav z toho, že příští volby do poslanecké sněmovny by těmto stranám mohly vystavit stopku. Komunisté tak výrazně akcentují jejich proruský, resp. prosovětský postoj, v naději, že poslední komunističtí mohykáni v české společnosti jim to „hoděj“ a zachrání se ve vrcholné politice. ČSSD zase sází nato, že „není jako KSČM“. Je však jistě důležité, aby si v Lidovém domě ujasnili, proč jim výborné vystupování Jana Hamáčka, Tomáše Petříčka a dalších členů ČSSD během virové krize a nouzového stavu zatím výrazněji u voličů nepomohlo. Vliv komunistů na českou politiku však souvisí s politikou dalších opozičních stran, které menšinovou vládu ANO a ČSSD vlastně do náruče komunistů nahnaly. Za stav české politiky tedy nesou odpovědnost všichni aktéři a je nekorektní v pravém smyslu slova za vliv komunistů vinit jenom vládní strany.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 971 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 2,47 out of 5)
Loading...
loading...
146 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.