602917_article_photo_lodaquarius-patrici-nemecke-neziskovce-sos-mediteranee-v-reggio-calabria_900x
24.9.2018
Kategorie: Společnost

Vodnář opět bez vlajky

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Aquarius je 77 metrů dlouhá loď, která prvních třicet let své existence pod jménem Meerkatze sloužila Spolkové republice Německo. Začátkem roku 2009 byla postavena mimo službu, pak  přešla do privátních rukou a byla přeregistrována na Gibraltar.

 

V únoru 2016 si Aquaria pronajala francouzsko-německo-italsko-švýcarská nezisková organizace SOS Méditerannée a plavidlo se poprvé vydalo k břehům Libye lovit z vody či z člunů migranty pokoušející se dostat do Evropy. Zdravotní péči na palubě poskytují Lékaři bez hranic.

Aquarius patřil k nejaktivnějším lodím neformální flotily neziskovek, křižující kolem afrického pobřeží. Už v lednu 2017, kdy byla loď v akci teprve deset měsíců, se její provozovatelé pyšnili deseti tisíci vylovenými.

Po změně vlády zavřela Itálie v červnu z nařízení nového ministra vnitra Salviniho všechny své přístavy pro lodě neziskovek, které Salvini označil za „migrační taxislužbu“.

Posádka Aquaria se rozhodla italskou neochotu k otevírání přístavů vyzkoušet v praxi, když ten samý měsíc u břehů Libye nabrala 629 migrantů, Salvini však názor nezměnil i přesto, že se do něj opřel francouzský prezident Macron. Všech 629 osob nakonec vystoupilo na břeh ve španělské Valencii.

Dalších dovezených 141 Eritrejců a Somálců v srpnu už Španělé odmítli přijmout. Nakonec bylo Aquariovi povoleno přistát na Maltě a osoby na jeho palubě si dobrovolně přerozdělilo pět evropských zemí.

Tou samou dobou gibraltarské úřady ohlásily, že zruší lodi svoji registraciAquarius si během čtrnácti dní sehnal novou registraci v Panamě a po zastávce v Marseille se opět vydal k libyjskému břehu. Zde pak dvacátého září naložil jedenáct běženců, které odmítl předat libyjské pobřežní stráži s tím, že v Libyi pro ně není dostatečně bezpečno. Dnes (neděle 23.9.) k nim přibylo dalších 47 osob.

Kam se svými pasažéry Aquarius zamíří, není dosud jasné, ale mezitím se ozvala Panama, která sdělila, že Aquariu po necelém měsíci také ruší registraci. To znamená, že loď bude nucena setrvat v tom přístavu, kam připluje, minimálně do doby, než si získá registraci novou. (Nestalo se tak samo sebou, je to důsledek žádosti Itálie.)

To nejspíš neznamená úplný konec Aquariovy aktivity. Zemí, které jsou ochotny za mírný poplatek zaregistrovat libovolné plavidlo (tzv. flags of convenience), je dost, například Libérie, Marshallovy ostrovy nebo Svatý Vincenc. Italská vláda však bude jistě vyvíjet protitlak, stejně jako v případě Panamy.

S výjimkou Aquaria není aktuálně ve Středozemním moři aktivní žádná loď patřící neziskové organizaci. Svůj úmysl vypravit se sem však ohlásila baskická NGO Salvamento Maritimo Humanitario, která v posledních měsících nákladem 750 000 euro přestavěla bývalou rybářskou loď Aita Mari na záchranné plavidlo.

Autor: 

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.