602917_article_photo_lodaquarius-patrici-nemecke-neziskovce-sos-mediteranee-v-reggio-calabria_900x
24.9.2018
Kategorie: Společnost

Vodnář opět bez vlajky

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Aquarius je 77 metrů dlouhá loď, která prvních třicet let své existence pod jménem Meerkatze sloužila Spolkové republice Německo. Začátkem roku 2009 byla postavena mimo službu, pak  přešla do privátních rukou a byla přeregistrována na Gibraltar.

 

V únoru 2016 si Aquaria pronajala francouzsko-německo-italsko-švýcarská nezisková organizace SOS Méditerannée a plavidlo se poprvé vydalo k břehům Libye lovit z vody či z člunů migranty pokoušející se dostat do Evropy. Zdravotní péči na palubě poskytují Lékaři bez hranic.

Aquarius patřil k nejaktivnějším lodím neformální flotily neziskovek, křižující kolem afrického pobřeží. Už v lednu 2017, kdy byla loď v akci teprve deset měsíců, se její provozovatelé pyšnili deseti tisíci vylovenými.

Po změně vlády zavřela Itálie v červnu z nařízení nového ministra vnitra Salviniho všechny své přístavy pro lodě neziskovek, které Salvini označil za „migrační taxislužbu“.

Posádka Aquaria se rozhodla italskou neochotu k otevírání přístavů vyzkoušet v praxi, když ten samý měsíc u břehů Libye nabrala 629 migrantů, Salvini však názor nezměnil i přesto, že se do něj opřel francouzský prezident Macron. Všech 629 osob nakonec vystoupilo na břeh ve španělské Valencii.

Dalších dovezených 141 Eritrejců a Somálců v srpnu už Španělé odmítli přijmout. Nakonec bylo Aquariovi povoleno přistát na Maltě a osoby na jeho palubě si dobrovolně přerozdělilo pět evropských zemí.

Tou samou dobou gibraltarské úřady ohlásily, že zruší lodi svoji registraciAquarius si během čtrnácti dní sehnal novou registraci v Panamě a po zastávce v Marseille se opět vydal k libyjskému břehu. Zde pak dvacátého září naložil jedenáct běženců, které odmítl předat libyjské pobřežní stráži s tím, že v Libyi pro ně není dostatečně bezpečno. Dnes (neděle 23.9.) k nim přibylo dalších 47 osob.

Kam se svými pasažéry Aquarius zamíří, není dosud jasné, ale mezitím se ozvala Panama, která sdělila, že Aquariu po necelém měsíci také ruší registraci. To znamená, že loď bude nucena setrvat v tom přístavu, kam připluje, minimálně do doby, než si získá registraci novou. (Nestalo se tak samo sebou, je to důsledek žádosti Itálie.)

To nejspíš neznamená úplný konec Aquariovy aktivity. Zemí, které jsou ochotny za mírný poplatek zaregistrovat libovolné plavidlo (tzv. flags of convenience), je dost, například Libérie, Marshallovy ostrovy nebo Svatý Vincenc. Italská vláda však bude jistě vyvíjet protitlak, stejně jako v případě Panamy.

S výjimkou Aquaria není aktuálně ve Středozemním moři aktivní žádná loď patřící neziskové organizaci. Svůj úmysl vypravit se sem však ohlásila baskická NGO Salvamento Maritimo Humanitario, která v posledních měsících nákladem 750 000 euro přestavěla bývalou rybářskou loď Aita Mari na záchranné plavidlo.

Autor: 

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 150 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...