EUROMARX
30.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Vnucené oběživo jako překážka na cestě k minimalizaci státu

Sdílejte článek:

SP

V současné době existuje celá řada politických i nepolitických subjektů, které se snaží o minimalizaci státu, či alespoň o značné omezení jeho moci. To je samozřejmě přirozená protiváha k dlouhodobým tendencím růstu byrokratického aparátu jednotlivých států, nárůstu moci úřadů i jednotlivých úředníků, vytváření paralelních ozbrojených složek (celní správa), až bizarnímu nárůstu výdajů na „sociálno“, mrhání nesmírného kapitálu na tzv. dotace apod.

Bohužel je však hlavním rysem těchto snah neschopnost identifikovat skutečného činitele, který za současnou mocí státu a rozsáhlosti jeho aparátu stojí. A tímto činitelem jsou státní nesvobodné peníze v podobě vnuceného oběživa.

Pojďme rovnou k jádru věci. Čím je „kryté“ ono oběživo? Čím je kryt dolar, EURo, nebo česká koruna? Zde se jako odpověď nabízí nesmyslné fráze jako že „důvěrou lidí“, „odborností bankovní rady“, „celou ekonomikou“ apod. Těch nesmyslů, které kolují mezi laickou veřejností, ale bohužel i mezi odborníky, je celá řada.

Skutečné peníze nejsou kryté ničím, neboť jsou tím, čím jsou – žádanou komoditou. Ještě před sto lety téměř výhradně fungovaly jako peníze zlato a stříbro (spolu s mědí a výjimečně i s platinou). Drahé kovy tak sloužily jako peníze a to z ničí vůle nebo moci, ale prostě proto, že se tak ustanovily v rámci trhu. Lze je proto nazvat jako svobodné peníze, vzešlé ze svobodné vůle a potřeby. Peníze nebyly kryty zlatem, peníze byly to zlato (stříbro apod.). Jak prosté. Dolar pak byl prostě (až do roku 1933) váhovou jednotkou.

Naproti tomu státní nesvobodné peníze v podobě vnuceného oběživa žádnou vnitřní hodnotu nemají, jsou skutečně vnucené a nesmírně rozsáhlý státní aparát (celníci, policisté, městské úřady, finanční správa, jednotlivá ministerstva a regionální centra, správa sociálního zabezpečení atd. atd.) zajišťuje jejich oběh. Tento oběh je podobně jako v krevním řečišti nebo v elektrickém oběhu zajištěn rozdílem potenciálu. Stát na jedné straně stovkami různých daní, pokut a poplatků vytváří záporný potenciál (nasává peníze) a na druhé kladný potenciál, kdy opět MUSÍ peníze natlačit v podobě dávek, dotací, výplat státním zaměstnancům, veřejných zakázek apod., dostat tyto peníze „pod tlakem“ zpět do oběhu – tomuto mechanismu říkejme „finanční pumpa“. Absolutně nezbytnou součástí této finanční pumpy jsou i policisté a vězeňská správa připravená zasáhnout ve chvíli, kdy buď někdo nezaplatí daně, nebo „zneužije“ dotace, dávky apod. (Vědí to ti chudáci policisté?)

Peníze mimo tento oběh nemají žádnou vnitřní hodnotu. Nejsou ničím kryté a jejich oběh zajišťuje finanční pumpa, tj. rozdíl potenciálu daný příjmy a výdaji státu. Stát si tyto peníze nemůže (dlouhodobě) ponechat, neboť nemají hodnotu mimo oběh! 

Vnucené oběživo také funguje tím lépe, čím více lidí je do něj zapojeno co nejrůznějšími, někdy až bizarními způsoby (za vrchol bizarnosti považuji poplatek za psa, který se navíc neplatí za kočky, takže je to celý nějaký druhově nevyvážený). Kombinace vnuceného (průběžného) důchodového systému, inflace, daně z nemovitostí apod. nakonec vytváří systém, z něhož je úniku jen pro nejbohatší.

Jen drobná poznámka: Stát si monopol těchto peněz musí (dnes snad již jen pro jistotu) hlídat ustanoveními v trestném zákoníku (ano, v ČR můžete být za vytváření nebo dokonce jen užívání paralelní měny posláni do vězení).

Tak jak chcete omezit vliv státu?

Z výše uvedeného lze dojít k závěru, že bez náročného a rozsáhlého státního aparátu nemusí vnucený oběh peněz fungovat. Jednoduše se „přeruší obvod“ nebo spíše bude příliš malý aparát na obou stranách „finanční pumpy“.

Jaké jsou možnosti?

Jednou z možnosti je nejen legalizace svobodných peněz nezávislých na existenci mocného státního aparátu, ale také vytvoření právního rámce pro jejich podporu. Tyto nové peníze pak musí být schopny fungovat jako účetní jednotky, což samozřejmě přináší nesmírnou komplikaci při výběru daní. Výběr daní by již nebyl možný tak, jako dnes (dnes, kdy stát vybere ze mzdy až 70 % a přesto stale hospodaří s každoročním dluhem).

Komodity připravené fungovat jako nové svobodné peníze již čekají za dveřmi. Teprve až skutečně začnou fungovat a za dveřmi nebudou muset stát policisté s želízky a pistolemi, můžeme se pustit do minimalizace státu.

ZDROJ: Svobodné peníze

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiřina Infnerová 400,- Kč

Celkem za měsíc: 5 000,00 Kč
Vybráno 14.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 86 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,55 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.