31.1.2014
Kategorie: Kultura a tipy

Vlk z Wall Street – film o světě, kde je jediný problém: Jak utratit všechny peníze?

Sdílejte článek:

ONDŘEJ KŘÍŽ 31|01|2014

Velký hit začátku roku od Martina Scorseseho o ne zrovna poctivém a spořádaném makléři. Zaslouží si opravdu takový ohlas, který si vybudoval?

Kdo si o filmu bude něco zjišťovat, může ho zarazit nezvykle dlouhá stopáž. Co Scorsese může nasoukat do 3 hodin, aby to nezačalo nudit? Pravdou je, že tříhodinová stopáž není přehnaná a v půlce se nezačnete vrtět v sedačkách a dívat na hodinky, ba právě naopak. Máme tu samozřejmě uvedení zápletky, které nás seznámí s hlavním hrdinou: proč se dal na dráhu makléře a jakým způsobem tak pohádkově vydělal. Už zde stojí za připomínku, že jak se film rozjede, tak nezstavuje a nezpomaluje. Je to prostě komedie, která využívá naplno svého potenciálu a každý, kdo se na scéně objeví, si svoji roli náramně užívá. A svižné vtipné tempo si drží až do samotného konce. Další věcí, kterou nesmím opomenout hned v úvodu, je problematika držení se své předlohy – tedy života Jordana Belforta. Ve filmu je Belfort vykreslován jako velký rebel. Ale jak to tak bývá, je trošku přibarven pro potřeby Hollywoodu. Je to skutečně minimum oproti skutečnému obchodníkovi z Wall Street. Ten totiž své jmění uměl utrácet ještě ve větším stylu. To by ovšem znamenalo, že z DiCapria nebude vcelku ucházející pseudoverze Robina Hooda. Otázkou tedy zůstává, jestli to Scorsesemu mít za zlé. A já odpovídám, nikoliv. Film se totiž netváří jako čistě autobiografický snímek, ale spíše jako komedie, která si vzala námět podle života jakéhosi makléře. Takže se stačí pohodlně usadit do sedaček, vypnout a vychutat si napumpovaný humor.

Je to už několikáté spojení sil Scorseseho a DiCapria. A podle očekávání to dopadlo opět na výbornou. DiCaprio od Titanicu zraje jako víno a Martin Scorsese ho vede tvrdou rukou ostříleného profesionála. Leonardo už dávno není pouze tím mladým hezkým chlapcem, ale vydláždil si cestu do zkušené herecké smetánky. A musím říci, že právem. Upřímně jsem totiž DiCapria po zmíněném Titanicu nikdy moc nemusel. Co ale předvedl v Prokletém ostrově, Počátku nebo recenzovaném Vlku z Wall Steet, dokazuje, že si svůj respekt po právu zaslouží. Už nějaký pátek kolují po internetu vtipné obrázky, které poukazují na fakt, že DiCaprio svého Oscara „ještě“ nezískal. Možná Vlk z Wall Street Akademii konečně přesvědčí. Dozvíme se to už v březnu. Leovi bravurně sekunduje Jonah Hill, kterého známe např. z 21 Jump Street. Toto herecké duo si zřejmě při natáčení sedlo a na plátně je to znát. I Hill ze své role vymačkává maximum. V úvodu se mihne i herec na svém aktuálním vrcholu, Matthew McConaughey. A i když moc prostoru nemá, stačí to na to, aby potvrdil své herecké kvality. Těžko bych v hereckém složení hledal slabý článek.

Teď k samotnému vyznění snímku. Do kina byste určitě neměli chodit, pokud tento film chcete brát příliš vážně či jako střídmou komedii s pohádkovými postavami a příběhem. I když se film nedrží přesných faktů života reálného hrdiny, neznamená to, že slabší povahy tato netradiční komedie nemůže lehce vykolejit. Je to prostě jízda a buďto se svezete nebo radši ani nenastupujte. Ať už se to týká atmosféry nekonečného užívání, drog, sexu, zase drog a zase sexu či velmi trefně zvoleného soundtracku, který filmu jen přidává na kvalitě. Říkaje člověk, který tuto hudbu nikdy neposlouchal.

Pokud tedy potřebujete vypnout a ponořit se do světa, kde jediným problémem je otázka za co utratit peníze, tak tento film je právě pro vás. Tři hodiny vám utečou jako voda a vy byste z kinosálu měli odcházet jako spokojení diváci po povedeném filmovém zážitku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 6 550,00 Kč
Vybráno 18.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 34 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.