642627_article_photo_vlasovova-vojska-v-praze-z-archivu-pavla-zacka_900x
28.11.2019
Kategorie: Historie

Vlasovci si památník zaslouží

Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieStarosta Prahy Řeporyj Pavel Novotný je hodně extravagantní člověk a někdy z něj mám divný pocit. Ale za úmysl zřídit pamětní desku Vlasovcům, kteří výrazně pomohli Pražskému povstání, má u mě velké plus.

Měl jsme možnost mluvit s více pamětníky Pražského povstání a květnových dnů v Praze v roce 1945 a všichni shodli v jednom, „nás neosvobodila Rudá armáda, ale osvobodili nás Vlasovci.“ Pravdou je, že pomoc Ruské osvobozenecké armády, jak se oficiálně Vlasovci nazývali, při obraně jihozápadu Prahy ve dnech 6. a 7. května byla rozhodující. Jinak by zahynulo daleko víc lidí a Němci by tuto akci nejspíš utopili v krvi. Je faktem, že pomoc pražskému povstání prosazoval velitel první divize Ruské osvobozenecké armády generál Sergej Kuzmič Buňačenko, kdežto velitel ROA generál Andrej Andrejevíč Vlasov tomu nakloněn nebyl. Nicméně svému podřízenému v jeho úmyslech nebránil.

Chápu, že části Vlasovců se dá vytknout účast na brutálním potlačení Varšavského povstání, , ale rozhodně se nejednalo o většinu těchto jednotek. ROA vznikla v listopadu čtyřiačtyřicátého roku tedy v době, kdy boje v hlavním polském městě už utichly. Dovolil bych si použít parafrázovaná Kristova slova, „kdo z Vás je bez viny, první hoď kamenem.“ Na masakrech polských civilistů se totiž podíleli i vojáci Rudé armády. Ano Vlasovci bojovali s Němci, ale je dobré se poctivě zajímat o důvody, které je k tomu vedli. Například mnozí z nich už nedokázali snášet hrůzné podmínky v zajateckých táborech, jiní zase nenáviděli Stalina, vinou jehož nesmyslných rozkazů Němci zajali miliony sovětských vojáků. Navíc bylo obecně známo, že komunistický Sovětský svaz tvrdil, že Rudá armáda nemá žádné zajatce, jenom zrádce. A perzekvovány byly i rodiny sovětských válečných zajatců. Vinnou neschopnosti sovětského velení padl do německého zajetí v březnu 1942 i sám generál Vlasov, který byl do té doby úspěšným velitelem Rudé armády.

Pokud starosta Pavel Novotný chce ve své městské části mít pamětní desku nebo jinou vzpomínku na Vlasovce a zastupitelstvo to schválí, tak ať ji má. Za záchranu Prahy si to tito bojovníci zaslouží. Co se týče ruských protestů, tak ty nás nemusí zajímat. My nejsme povinni respektovat černobílý ruský výklad historie, podle něhož jsou buď hrdinové nebo padouši. Jsme svobodnou zemí a nikoliv kolonii Kremlu. Městská část Řeporyje si může na svém území uctívat koho chce, tedy pokud neporuší zákony, což rozhodně není tento případ. V článku na iDNES.cz je také anketa, kde se lidé vyjadřuji k pamětní desce pro Vlasovce. Její zastánci v ní výrazně vedou a to také o mnohém vypovídá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 412 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,26 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
189 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.