642627_article_photo_vlasovova-vojska-v-praze-z-archivu-pavla-zacka_900x
28.11.2019
Kategorie: Historie

Vlasovci si památník zaslouží

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieStarosta Prahy Řeporyj Pavel Novotný je hodně extravagantní člověk a někdy z něj mám divný pocit. Ale za úmysl zřídit pamětní desku Vlasovcům, kteří výrazně pomohli Pražskému povstání, má u mě velké plus.

Měl jsme možnost mluvit s více pamětníky Pražského povstání a květnových dnů v Praze v roce 1945 a všichni shodli v jednom, „nás neosvobodila Rudá armáda, ale osvobodili nás Vlasovci.“ Pravdou je, že pomoc Ruské osvobozenecké armády, jak se oficiálně Vlasovci nazývali, při obraně jihozápadu Prahy ve dnech 6. a 7. května byla rozhodující. Jinak by zahynulo daleko víc lidí a Němci by tuto akci nejspíš utopili v krvi. Je faktem, že pomoc pražskému povstání prosazoval velitel první divize Ruské osvobozenecké armády generál Sergej Kuzmič Buňačenko, kdežto velitel ROA generál Andrej Andrejevíč Vlasov tomu nakloněn nebyl. Nicméně svému podřízenému v jeho úmyslech nebránil.

Chápu, že části Vlasovců se dá vytknout účast na brutálním potlačení Varšavského povstání, , ale rozhodně se nejednalo o většinu těchto jednotek. ROA vznikla v listopadu čtyřiačtyřicátého roku tedy v době, kdy boje v hlavním polském městě už utichly. Dovolil bych si použít parafrázovaná Kristova slova, „kdo z Vás je bez viny, první hoď kamenem.“ Na masakrech polských civilistů se totiž podíleli i vojáci Rudé armády. Ano Vlasovci bojovali s Němci, ale je dobré se poctivě zajímat o důvody, které je k tomu vedli. Například mnozí z nich už nedokázali snášet hrůzné podmínky v zajateckých táborech, jiní zase nenáviděli Stalina, vinou jehož nesmyslných rozkazů Němci zajali miliony sovětských vojáků. Navíc bylo obecně známo, že komunistický Sovětský svaz tvrdil, že Rudá armáda nemá žádné zajatce, jenom zrádce. A perzekvovány byly i rodiny sovětských válečných zajatců. Vinnou neschopnosti sovětského velení padl do německého zajetí v březnu 1942 i sám generál Vlasov, který byl do té doby úspěšným velitelem Rudé armády.

Pokud starosta Pavel Novotný chce ve své městské části mít pamětní desku nebo jinou vzpomínku na Vlasovce a zastupitelstvo to schválí, tak ať ji má. Za záchranu Prahy si to tito bojovníci zaslouží. Co se týče ruských protestů, tak ty nás nemusí zajímat. My nejsme povinni respektovat černobílý ruský výklad historie, podle něhož jsou buď hrdinové nebo padouši. Jsme svobodnou zemí a nikoliv kolonii Kremlu. Městská část Řeporyje si může na svém území uctívat koho chce, tedy pokud neporuší zákony, což rozhodně není tento případ. V článku na iDNES.cz je také anketa, kde se lidé vyjadřuji k pamětní desce pro Vlasovce. Její zastánci v ní výrazně vedou a to také o mnohém vypovídá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 534 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,26 out of 5)
Loading...
politicon.cz
189 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.