stres
4.3.2021
Kategorie: Společnost

Vládní opatření jedním slovem: Holockdown

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

Poslední dobou mi přijde, že vláda dělá vše proto, aby obětí na životech bylo co nejvíce. Namísto zvyšování imunity obyvatel se vláda snaží, abychom byli v co nejhorší kondici a co nejnáchylnější k těžkému průběhu virózy.

Poté, co vláda od začátku března vyhlásila novou vlnu přísnějších zákazů, si snad už nikdo nemůže myslet, že se opravdu jedná o opatření zamířená proti šíření viru. Nejenže jsou ta opatření neúčinná, ale mnohdy nákazu spíše podporují. Jen tak namátkou – namísto malých obchůdků, kde jsou 2-3 osoby, si lidé pro ty samé věci půjdou na poštu, kde čekají klidně desítky lidí, nebo do supermarketů, kde jsou stovky lidí. A pokud by se ta nová opatření dodržovala (což se naštěstí dít nebude), tak bychom místo do lesa pár kilometrů za městem, kde se toulá jeden člověk na 50 hektarů, museli jít do městského parku, kde je teď hlava na hlavě.

Tohle je obecně známo. Co ale tak dobře vidět není, jsou další věci, které vyplývají z vládních opatření a které mají vliv na naše zdraví, především skrz psychiku.

Jak známo, psychika hraje značnou roli i v tělesném stavu člověka včetně jeho imunity (ne nadarmo se říká, že veselá mysl je půl zdraví). Asi každý může potvrdit, že setkávání s lidmi, ať už v hospodě nebo třeba na nějaké masovější akci, je určitým „generátorem dobré nálady“, kde si člověk „dobije baterky“ pro svoji duševní pohodu. Tím, jak vláda tyto možnosti omezuje, samozřejmě tato duševní pohoda slábne, člověk má pak pokleslou náladu a je mnohem náchylnější ke stresovým situacím, které pak negativně ovlivní i tělesné zdraví.

A těchto stresových situací navíc přibývá – právě kvůli vládním opatřením. Strach z krachu podnikání či z vyhazovu z práce, problematická výuka dětí na dálku, potíže s prací z domova (kombinace dvou předchozích věcí v malém bytě je stresovou situací sama o sobě), starosti se sháněním respirátorů a dalších dříve nepoužívaných věcí, atd.

Někomu se to může zdát jako malichernost. Avšak stres má prokazatelný vliv i na biochemické pochody v našem těle a zejména u starších lidí může být smrtící. Mám s tím bohužel smutné zkušenosti z naší rodiny. Moje babička před rokem a půl zemřela na žaludeční vředy způsobené stresem z psychického týrání od její dcery; podobně i švagrovou druhé babičky před 12 lety oslabil stres z psychického týrání od dcery a zhoršil jí stávající chronické nemoci natolik, že po pár měsících zemřela.

Dejme si to do souvislostí s tím, co se děje teď. Staří lidé jsou poslední rok v ještě větším osamění než dříve – ať už jsou v domovech důchodců, nebo u sebe doma, většina z nich se dočkala mnohem méně návštěv než obvykle. Teď se vláda dokonce pokusila je o možnost návštěv připravit úplně. Osamění je pro tyto lidi přitom velmi kruté a přináší jim značný stres. Navíc staří lidé v televizi neustále vidí hysterické reportáže, které zveličují význam nákazy, což v nich vyvolává strach. To vše oslabuje jejich duševní a následně i tělesný stav. Tito lidé (i bez kovidu) chřadnou a dříve umírají – a pokud k tomu navíc ještě chytí kovid, tak samotný pozitivní test je vystresuje natolik, že si „vsugerují“, že zemřou, a právě tato psychická stránka způsobí těžší průběh.

Kromě stresu se na horším zdravotním stavu podílejí také další faktory – například zanedbávání ostatních chorob. A to nejen ze strany lékařů a nemocnic (odložené operace a další „nekovidové“ zákroky), ale i samotných pacientů. Mediální hysterie totiž způsobuje, že se lidé bojí chodit k lékaři, když se o ně pokouší nějaká jiná než respirační choroba („přece teď nepolezu do čekárny, ještě tam od nějakýho chrchly chytím ten kovid…“). Kvůli tomu až příliš pozdě odhalí různé chronické choroby, které pak způsobí jejich smrt.

Do toho všeho vláda nařídila povinné nošení roušek či respirátorů i venku. Naštěstí už to málokdo dodržuje, ale u těch, kdo je opravdu nosí, to způsobí opětovné vdechování CO2 a tím špatné prokysličení tkání, což samozřejmě zhorší jejich buněčné zdraví (vím o případu, kdy stará paní zkolabovala, protože se jí přes roušku špatně dýchalo). Nemluvě o tom, že látka, z níž jsou vyrobeny, je semeništěm bakterií a plísní, které pak lidé vdechují.

Kromě toho vláda velmi účinně brání tomu, aby si lidé zlepšovali svoji kondici (a tím i imunitu). Zavřená fitcentra a další sportoviště, značně omezené venkovní volnočasové aktivity a teď i zákaz vycházek na oblíbená místa mimo katastr své obce – to vše způsobuje, že lidé více sedí doma, leniví, tloustnou a postupně se jim snižuje kondice – a tím pádem se mnohem víc lidí dostane do ohrožené skupiny.

Když si to všechno spojíme dohromady, vyjde nám, že vládní opatření dělají v ohledu boje s virem víc škody než užitku. Přístup vlády se dá popsat asi tak, jako když máte v domě myš a rozhodnete se jí zbavit tak, že celý dům vyhodíte do povětří. Ve výsledku máte z domu hromadu trosek – a myš to pravděpodobně přežije a skulinami mezi troskami unikne ven. Stejně tak vládní opatření (a také mediální hysterie) nejenže většinou nepomáhají proti viru, ale dokonce zabíjejí mnohem více lidí, než kolik jich zabije sám virus (dokládají to i čísla o úmrtnosti – viz zde nebo zde).

Abych ale byl objektivní: není to jen problém vládních stran. I většina opozice, zejména ODS a Piráti, vládní opatření podporuje, ač před veřejností pokrytecky tvrdí opak. Důkazem je nedávné hlasování, kde poslanci včetně opozičních vyzvali vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, což Babišovi s Hamáčkem umožnilo provést současná zvěrstva.

Proto je potřeba na podzim jít k volbám a vytrestat jak vládní strany, tak i ty rádoby-opoziční za to, co provádějí.

Pokud ovšem volby vůbec budou. A pokud tu vůbec zbydeme my, voliči. Neboť pokud se budou opatření nadále zpřísňovat, tak brzy budeme pod drnem všichni. Nevyhladí nás však sám virus, nýbrž vládní holockdown.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 454 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)