schillerova122017
8.2.2020
Kategorie: Společnost

Vládní amatérismus nebo už slabomyslnost?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKAFakt už nevím. A když jsem včera poslouchal poslance za hnutí ANO Milana Feranece, tak jsem si už v autě ťukal na čelo.

Tady je ten rozhovor. Řeč přišla samozřejmě na různé sazby DPH. Začněme u piva. Jen pro osvěžení. Když si půjdu se džbánkem pro pivo do sauny, tak zaplatím pivo s 21% DPH. Pokud si tam ale dám jedno “od cesty” (a k tomu si pravidelně sedám ke stolu), tak toto pivo bude zatíženo 10% DPH. Chudák hospodský tak musí zavést nový software pro účtenky, jejichž délka potištěného papíru se zase prodlouží a pomalu aby mi u úst měřil, kolik jsem toho opravdu vypil a kolik jsem dolil jako zbytek do džbánku. Tak si asi vláda představuje slibované snížení administrativy a zjednodušení podnikání.

Pan poslanec hájil paní ministryni, že neudělala nic jiného, než že zavedla 10% DPH na pivo servírované jako součást stravovací služby. To má pravdu a i to mnozí obhajují. Ale bohužel už nikdo nedodá, že ani paní ministryně, ani vládní poslanci, ani vláda s premiérem v čele nedomysleli, co to bude znamenat za důsledky a paskvily.

EQLO5VBW4AAQVw0

Pan poslanec obhajoval, že snížení DPH pomůže hostinským, kteří pivo prodají za stejnou cenu a tudíž jim něco zbude v kapse. To má být slíbená kompenzace za EET (Elektronická evidence tržeb). I toto je pravda, ale nepomůže to těm malým, vesnickým, kteří nejsou plátci DPH. A těm to právě podle původních slibů mělo pomáhat aby na venkově nedocházelo k zavírání hospod a krámků. Pan poslanec reagoval velmi spontánně – každý se může dobrovolně stát plátcem DPH. To snad už ani nelze komentovat.

Na připomenutí slibů pana premiéra, že se vláda zasadí o snížení ceny piva pan poslanec reagoval, že to je právě to snížení DPH. Ale už nedodal, že pokud by o to DPH hospody cenu piva opravdu snížily (tedy jen u toho, co vypiji u stolu a nikoliv u toho, co si odnesu ve džbánku), tak jim ale zase nebude kompenzováno to EET, jak vláda slibovala. Tento problém velice elegantně rozčísl sám pan premiér: “Hospodský se může se slevou podělit se zákazníky. Záleží jen na něm. Šlo o to, jak dostat peníze přímo do hospod, kde nedostali slevu z DPH na jídlo kvůli EET. Takže bych očekával od hospodských poděkování a můžou lidem zlevnit půllitr točeného piva o 4,95 koruny.

Ano hospodští budou jistě velmi vděčni a nejraději by panu premiérovi zulíbali ruce. Ale možná trochu matematiky, pro pana premiéra (nebo jeho poradce). Pokud 4,95 Kč má být půlka pro zákazníka a totéž pro hospodského (podle návrhu pana premiéra), pak dvojnásobek, tedy 9,90 Kč, odpovídá snížení DPH o 11%, pak 1% je 0,9 Kč a to pivo by tedy muselo v hospodě stát zhruba stovku. Možná je to úroveň podniků, kam chodí pan premiér, ale já rozhodně ne, a troufám si tvrdit, že ani většina jeho voličů.

Ale pojďme v té taškařici dál. V onom rozhovoru s poslancem Feranecem přišla řeč i na odlišnou DPH pro lanovky a vleky. Ti, co prodávají permice platné pro celé středisko, tak musí v rámci vládou slibovaného zjednodušování administrativy propočítávat kolikrát prodaná permanentka prošla turniketem u vleků a kolikrát u lanovek a následně přesně vypočítávat DPH k odvodu. Pan poslanec toto omlouval tím, že se jednalo o poslaneckou iniciativu. Pan poslanec ale nedodal, že vláda by nevládla, kdyby neměla v parlamentu většinu a proto parlament mohl tuto poslaneckou tvořivost zarazit. O tom všem pan poslanec taktně pomlčel.

Ovšem vyvrcholením celého rozhovoru pro mě bylo, když přišla řeč na nový zákon o dani z příjmu. Paní moderátorka se podivovala, jak to chce vláda vše stihnout, když by měl začít platit od 01.01.2021.

A pan poslanec pronesl větu, po které jsem už opravdu rádio přeladil. Pan poslanec nám sdělil, že v nejhorším se posune platnost na 01.07.2021. Kdo jste někdy vyplňoval za rok daňové přiznání, tak víte jaký je to opruz. Odpočitatelné položky, slevy, výjimky, dary… . A teď si představte že to za rok 2021 budete vyplňovat za půl roku podle jednoho zákona a za druhé pololetí podle zákona druhého.

Ať se na mě pan poslanec nezlobí, ale tohle už hraničí s demencí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 650 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)